Sezóna medvedieho cesnaku je tu: Skvelý v kuchyni i v medicíne

Medvedí cesnak

thinkstockphotos.com

Ak ste doteraz medvedí cesnak nikdy nejedli, je na čase zmeniť to. Výborne chutí a má aj mnoho priaznivých účinkov na zdravie človeka. Na jar ho môžete použiť na detoxikáciu organizmu alebo si z neho pripravte rýchlu a zdravú nátierku na pečivo. Mimochodom, viete prečo má vo svojom názve slovo medvedí?

Nemýľte si ho s konvalinkou

Sezóna medvedieho cesnaku začína už začiatkom marca. Nájdete ho v listnatých a lužných lesoch, kde má dostatok vlhka. Dajte si však pozor na to, aby ste si ho nepomýlili s konvalinkou. Listy týchto rastlín sa vám môžu zdať podobné. Konvalinka je však jedovatá, takže by ste si mohli spôsobiť zdravotné problémy.

Po odtrhnutí rastlinku ovoňajte a ak cítite typickú cesnakovú arómu, ste na správnej adrese. Spoznáte ho aj podľa toho, že dorastá do výšky 45 centimetrov a jeho listy sú hrubé 2 až 5 a dlhé približne 12 centimetrov.


Mohlo by vás zaujímať: Nazbierajte si medvedí cesnak: Poteší vaše zdravie aj chuťové poháriky


Zamilujete si ho

Dôvod, prečo táto rastlina nesie v názve slovo medvedí, je prostý. Medvede a diviaky po zime cibuľky i listy medvedieho cesnaku vyhľadajú, pretože sú oslabené a potrebujú doplniť živiny. Práve medvedí cesnak im v tom pomáha.

Obsahuje:

  • sacharidy
  • draslík
  • sodík
  • vitamíny B a C
  • vlákninu
  • bielkoviny

Reguluje krvný tlak aj cholesterol

Medvedí cesnak je veľmi zdravý a to hneď z viacerých dôvodov. Keďže rastie na jar, často sa využíva ako súčasť jarného detoxu, ktorý prečistý krv aj celý organizmus. Vhodný je aj pre ľudí, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom alebo s vysokým cholesterolom, pretože ich hladinu reguluje.

Využíva sa aj pri bolestiach hlavy alebo brucha, keď pomáha s hnačkami aj so spomaleným trávením. Takisto zlepšuje imunitu, bojuje s nespavosťou, čistí obličky a dokáže vyliečiť aj kožné rany.


Mohlo by vás zaujímať: Medvedí cesnak opäť rozvoniava: Akú dobrotu si z neho môžete pripraviť?


Sušený stráca svoje účinky

Rovnako, ako väčšina byliniek, aj medvedí cesnak je najzdravší hneď po odtrhnutí. Odporúča sa preto jeho priama konzumácia. Ak si ho však na pár dní odložíte do chladničky, je schopný zachovať si väčšinu živín. Neodporúča sa však sušiť, pretože vtedy stráca skoro všetky liečivé účinky.

Náš tip: Ak medvedí cesnak nechcete jesť hneď po zbere, dajte zo zamraziť.

Skúste si ho dopestovať

V prípade, že sa vám medvedí cesnak nechce hľadať v lese, môžete si ho skúsiť dopestovať. Pokiaľ máte vlastnú záhradu, nemal by s tým byť žiaden problém. Nezabudnite najmä na to, že obľubuje vlhké tienistá miesta a kyslú pôdu. Rovnako by ste ho nemali sadiť na mieste, kde ste predtým pestovali cibuľu. Potom sa stačí už len rozhodnúť, či zasadíte semienka alebo cibuľky. Ak sa rozhodnete pre cibuľky, mali by ste ich sadiť už koncom augusta alebo začiatkom septembra. Ak ste zvolili semienka, vysaďte ich od októbra do marca.

Náš tip: Pozor na premnoženie. Ak sa medvediemu cesnaku dobre darí, zvykne zahltiť celú záhradu, z čoho by ste nemuseli mať radosť.


Mohlo by vás zaujímať: Pomôže proti chorobám aj v kuchyni: Sezóna medvedieho cesnaku je tu!


Využitie našiel v medicíne i kuchyni

Okrem priaznivých účinkov na zdravie aj výborne chutí. Svoje využitie teda našiel nielen v medicíne, ale aj v kuchyni. Používa sa najmä do polievok, nátierok, k ryži či zemiakom, ale aj k mäsu alebo cestovinám.

Zdravá nátierka z medvedieho cesnaku

Potrebujeme:

  • 10 listov medvedieho cesnaku
  • 100 g mäkkého syra
  • kúsok masla
  • kyslú smotanu
  • čierne korenie
  • soľ

Postup: Listy medvedieho cesnaku dobre poumývajte a nakrájate na menšie časti. Potom k nim pridajte mäkký syr, maslo a kyslú smotanu. Osoľte, okoreňte a všetko spolu rozmixujte. Natrite na chleba alebo bagetky a podávajte.


Máte radi medvedí cesnak? Pri čom všetkom ho využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame