Búši vám silno srdce, máte svalové kŕče a náhle zmeny nálad? Doplňte draslík

Šošovica

pixabay.com

Minerály sú často podceňované na úkor vitamínov. Jeden z najvýznamnejších minerálov pre ľudský organizmus je draslík. Potrebuje ho mozog, srdce aj svaly. Príliš soli v strave, väčšia strata tekutín či užívanie niektorých liekov však bývajú príčinou hypokalémie – zníženej hladiny draslíka v krvi. Dôsledkom môže byť poškodenie nervovej činnosti alebo srdca. Preto sa oplatí udržiavať v tele jeho správnu hladinu.

Nervy ako z ocele

Draslík má obrovský význam pre zdravie nervovej sústavy. Ovplyvňuje elektrické impulzy, ktoré prechádzajú z pokožky a zo svalov do miechy a mozgu. Ak v tele chýba, môžete v prstoch cítiť nepríjemné mravčenie.

Tento minerál je tiež nevyhnutný pre duševné zdravie a správnu funkciu mozgu. Závisí od neho transport sérotonínu, známeho ako hormón dobrej nálady. Pomáha navodiť pocity šťastia a pohody. V prípade nízkej úrovne minerálu v tele sa môžu objaviť prudké zmeny nálad, depresie alebo halucinácie.


Mohlo by vás zaujímať: Máte vysoký tlak? Dopĺňajte draslík, je v týchto potravinách!


Život bez kŕčov

Draslík sa nachádza vo všetkých bunkách tela, vrátane svalových. Spolu so sodíkom zodpovedajú za kontrakciu svalov a ich celkové fungovanie. Nedostatok minerálu zvyšuje riziko svalových kŕčov. Tie sa zvyknú prejavovať opakovane najmä v nohách, chodidlách, ale aj v rukách.

Opatrní by mali byť hlavne aktívni ľudia. Pri potení počas cvičenia dochádza k výraznému úbytku telesných tekutín. Nevýhodou draslíka je, že sa z tela nevylučuje len močom, ale aj potom. Náhly pokles jeho hladiny v tele vyvoláva bolestivé svalové kŕče. Po cvičení či inej veľkej fyzickej námahe tak nezabúdajte doplniť chýbajúcu dávku.

Zbohom zápche

Nízke množstvo minerálu v krvi môže narušiť činnosť svalov žalúdka a čriev. Trávenie potom nefunguje, ako by malo, čo vedie k zápche, pocitu nafúknutého brucha a kukŕčom. Za zápchou sa môžu, samozrejme, skrývať aj iné príčiny. Ak je však spôsobená chýbajúcimi živinami, draslík môže mať na tom výrazný podiel.

Bez tohto minerálu nepracuje správne ani metabolizmus sacharidov a bielkovín. Problémy s trávením zavinia nedostatočné vstrebávanie živín z potravy. To sa čoskoro odrazí na veľkej únave a celkovej slabosti.


Mohlo by vás zaujímať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Pre zdravé srdce

Prirodzené množstvo minerálu pomáha upravovať krvný tlak. Ak je ho málo, môže sa narušiť rytmus a koordinácia sťahov srdca. Prejaví sa to nepravidelným srdcovým tepom alebo búšením srdca. Pokiaľ vás k lekárovi neprivedú vyššie spomínané príznaky, pri týchto ťažkostiach by ste čakať určite nemali. Môžete včas zabrániť problémom s vysokým tlakom a tiež srdcovej či mozgovej príhode.

Chýbať môže aj vtedy, ak…

  • užívate lieky na odvodnenie – diuretiká, antibiotiká alebo priveľa laxatív
  • konzumujete veľa soli alebo alkoholu
  • máte dlhodobo hnačku alebo vážne poruchy stravovania
  • trpíte chronickou chorobou obličiek
  •  

Najlepšia je vyvážená strava

Odporúčaná denná dávka minerálu je približne 4,7 g. Na zabezpečenie tohto množstva postačí pestrá strava, pričom ideálnym zdrojom je ovocie. Pohár pomarančového džúsu či banán môžu nahradiť podiel minerálu stratený za hodinu cvičenia. Dobre ho doplnia aj cukrové melóny, ríbezle, kivi alebo marhule.

Bohato zastúpený je aj v zemiakoch a listovej zelenine, najmä v špenáte, alebo v strukovinách, napríklad v bielej fazuli a šošovici. Dostatok ho nájdete vo vlašských a v para orechoch, ale aj v rybách ako pstruh a makrela.


Mohlo by vás zaujímať: Stres, vysoký krvný tlak či osteoporóza? Skúste doplniť draslík


Kedy hrozí nadbytok?

Hyperkalémia, čiže zvýšenie hladiny draslíka v krvi, dokáže byť takisto nebezpečné, ako jeho znížená hladina. Vyvolať ju môže užívanie liekov proti vysokému krvnému tlaku, ekzému a psoriáze, artritíde i ochorenia obličiek. Môže ísť aj o nesteroidné antireumatiká, cytostatiká pri liečbe rakoviny a lieky po transplantáciách, ktoré potláčajú imunitu.

V prípade ich užívania vám lekár musí pravidelne sledovať hladinu draslíka v krvi. Nadbytok môže spôsobiť svalovú únavu, hnačky, nevoľnosť, vracanie, ba dokonca, srdcovú arytmiu až náhle zastavenie činnosti srdca.

Ako zachovať rovnováhu?

Ak máte podozrenie na nedostatok minerálu, neváhajte sa dať vyšetriť. Jeho množstvo vám zistia jednoducho z krvi. Pokiaľ sa bojíte predávkovania, z bežnej stravy vám nehrozí.

Ak ste sa však rozhodli užívať draslík v tabletách, poraďte sa najskôr so svojím lekárom. Privysoká dávka – viac ako 25 g denne, môže byť toxická. Po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu vám môže lekár odporučiť výživový doplnok.

Dnes je v ponuke draslík s postupným uvoľňovaním, ktorý umožňuje jeho vstrebávanie postupne v priebehu 6 až 8 hodín. Aby sa účinne vstrebal, potrebuje dostatok horčíka. Niekedy je preto vhodná ich kombinácia v jednom doplnku výživy.


Máte skúsenosti s nedostatkom draslíka? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame