Horčík je dôležitý každý deň, proti únave aj stresu: Slováci trpia nedostatkom

Rôzne druhy orechov

Orechy sú jedným z najlepších zdrojov horčíka (Zdroj: Pixabay.com)

Horčík je pre ľudský organizmus dôležitý a jeho nedostatok sa výrazne prejavuje v každodennom živote. Nedostatok magnézia môže spôsobovať hlbokú únavu, zlý spánok alebo kŕče. Medzi ďalšie prejavy patrí tiež bolesť hlavy, zápcha, stres a dokonca aj srdcovocievne poruchy.

Hypermagneziémiu, ako sa odborne nedostatok horčíka nazýva, spôsobuje zvyčajne nevhodná strava, rýchly životný štýl a stres, čiže spúšťače, s ktorými prichádzame do styku takmer každodenne. Dôvodom nedostatku môžu byť tiež lieky alebo neprimeraná fyzická záťaž.

Horčík sa podieľa na stovkách bunkových procesov. Stabilizuje funkcie nervovej sústavy a pomáha šedej kôre pri práci i zlepšuje pamäť. Zároveň sa zapája do látkovej premeny – uhľovodíkov, bielkovín aj tukov, napomáha šíreniu energie do tkanív a buniek. Horčík zlepšuje trávenie, pracuje proti tvorbe obličkových kameňov, reguluje prácu štítnej žľazy. Výrazný je tiež pri regenerácii svalov.

Komu hrozí nedostatok horčíka?

  • ľuďom, ktorí pracujú intenzívne fyzicky
  • ľuďom, ktorí majú náročnú duševnú prácu
  • ženám v období  menopauzy
  • ľuďom, ktorí skúšajú prísne diéty

Mohlo by vás zaujímať: Máte ho naozaj dosť? 10 znakov, že vám chýba horčík


Vhodný pre srdce aj kosti

Prospešný je však aj v srdcovocievnej sústave. Je vhodnou prevenciou a zároveň pomáha pri liečbe ochorení. Preto sa napríklad vnútrožilovo podáva osobám, ktoré prekonali infarkt. Pri nedostatku horčíka sa zároveň môžu zužovať cievy, čoho dôsledkom je nárast krvného tlaku.

V kombinácii s vitamínom D a vápnikom tiež posilňuje kosti a zuby, pôsobí tak proti osteoporóze. Podmienkou je, pri zvýšenom príjme horčíka, tiež zvýšiť príjem vápnika. Chýbajúca rovnováha medzi týmito dvoma látkami spôsobuje oslabenie ich účinkov.

Slováci trpia nedostatkom

Prieskum signalizuje niekoľko dôvodov nedostatku horčíka v slovenskej populácii. Medzi ženami na strednom Slovensku je špecifickým problémom vysoká hodnota indexu telesnej hmotnosti (BMI). U mužskej časti populácie sa potvrdila korelácia nedostatku horčíka s vyšším vekom a nadmerným solením,“ hovorí Zdeněk Zadák, vedúci centra pre výskum a vývoj Fakultnej nemocnice Hradec Králové.

Nedostatkom trpí, podľa prieskumu Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, napríklad až tretina žien zo stredného Slovenska, na východe to je pätina a západe štvrtina. Muži sú na tom o niečo lepšie ako ženy, najvyššie riziko sa objavilo opäť na strednom Slovensku, kde nedostatkom trpí štvrtina mužov, na západe a východe to bolo 22 percent.


Mohlo by vás zaujímať: Horčík pre dobrý krvný tlak aj psychickú pohodu: Kde všade ho nájdete?


Kedy zvýšiť príjem horčíka:

  • po prekonaní infarktu
  • pri vysokom krvnom tlaku
  • pri neprimeranej únave
  • pri problémoch s koncentráciou

Horčík v strave

Hlavným zdrojom horčíkaobilné výrobky, najmä pohánka. Nachádza sa tiež v strukovinách, orechoch, morských plodoch, kakau a čokoláde. Nájdete ho tiež v tmavom pečive, hrášku, špenáte, rybách, banánoch a žltých syroch.

Dobrým zdrojom horčíka sú tiež minerálne vody a „tvrdá“ voda v domácnosti. Dospelý človek by mal denne prijať približne 350 mg horčíka. Pre porovnanie, napríklad 100 gramov mandlí obsahuje 260 mg, horkej čokolády 160 mg, hrachu 120 mg, šošovice 70 mg a banánov 33 mg.

Pri doplnkoch stravy sa treba riadiť informáciami z pribaleného letáku. V prípade jeho nadbytku môže vyvolávať žalúdočné problémy, ako napríklad hnačku. Pri predávkovaní môžu prísť tiež problémy pri dýchaní či bolesti hlavy. K tomu však prichádza zriedkavo, keďže prebytok horčíka likvidujú obličky.


Máte skúsenosti s nedostatkom horčíka? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip, SITA
Odporúčame