Za opuchnuté oči môže únava, stres, ale aj ochorenia: Ako si s nimi poradiť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Mávate zrána často opuchnuté oči?

Opuchy očí môžu byť aj známkou vážnych zdravotných ťažkostí

Často sa budíte s opuchnutými očami? Ak vám spánok nechýba, poriadne sa zamyslite nad tým, čo ste predchádzajúci deň pili a jedli. Problém môže byť v strave i nesprávnom pitnom režime. Opuchy očí však môžu byť aj známkou vážnych zdravotných ťažkostí. Ako si s nimi čo najrýchlejšie poradiť?


Prvá pomoc

Vo väčšine prípadov je šikovné riešenie po ruke: chladný obklad. Studené lyžice, plátky uhorky či chladené čajové vrecúška sú všeobecne známe spôsoby, ako rýchlo stiahnuť opuch. Priložte si ich na zatvorené oči na niekoľko minút. 

Zaberá aj gél z aloe vera. Ak máte túto rastlinu doma, môžete použiť jej odrezky. Podporujú prekrvenie a redukujú opuch. Nechajte ich pôsobiť na očiach 10 - 15 minút.

Tradičná receptúra

Podobným sťahujúcim účinkom sa pýšia aj zemiaky. Zmierňujú opuch a tmavé kruhy pod očami. Ošúpte a nastrúhajte stredne veľký zemiak a zabaľte ho do bavlnenej vreckovky. Priložte na viečka a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút.    

Náš tip: Skúste recept z ľudovej medicíny. Zmiešajte 1 surový nastrúhaný zemiak, 1 ČL medu a 2 ČL smotany. Zmes naberte na vatové tampóny a priložte na očné viečka. Nechajte účinkovať 10 minút a potom zmyte.


Mohlo by vás zaujímať: Opúchajú vám oči a vznikajú podkožné vačky? Poradíme vám, čo robiť!


Bez správnej životosprávy sa ich nezbavíte

Nadmerná konzumácia soli, alkoholu alebo zlý pitný režim podporuje zadržiavanie vody v tele. Nesnažte sa dobehnúť celodenný príjem tekutín v neskorých večerných hodinách. Sťažíte prácu obličkám, ktoré ich nestihnú spracovať. Na druhý deň ráno tak budete vyzerať, akoby ste celú noc preplakali. Prijímajte dostatok tekutín priebežne po celý deň.

Antistresová masáž

Pri opuchoch od únavy a stresu venujte chvíľku šetrnej masáži očného okolia. Zatvorte oči a prstenníkom jemne masírujte okolie očí v smere od vnútorného kútika po vonkajší. Opakujte 10 – 15-krát. Masáž je vhodné urobiť ešte predtým, ako vstanete z postele.

Rozhodne sa oplatí vyskúšať aj profesionálnu mikromasáž očného okolia. Má liftingové a regeneračné účinky, uvoľňuje a zároveň zvyšuje pružnosť namáhaného tkaniva. Napomáha vyplaviť toxíny a zlepšuje prekrvenie pokožky, čím zabraňuje tvorbe vačkov a kruhov pod očami.

Pozor na kozmetiku

Opúchajú vám oči okolo obeda? Skontrolujte prípravky, ktoré používate. Na vine môže byť nevhodný krém, mejkap, očná linka, špirála na riasy, ba dokonca lak na vlasy. Za účelom odhalenia príčiny vyraďte každý podozrivý produkt aspoň na dva týždne.  

Nepekné vačky pod očami pomôže zredukovať vhodná kozmetika. Krémy a gély vyvinuté špeciálne na očné okolie obsahujú často kofeín, ktorý znižuje množstvo vody v koži. Ich zložkou bývajú aj extrakty z rastlín s upokojujúcim účinkom.

Pri nanášaní krémov postupujte ako pri masáži - v správnom smere a s citom. Pokiaľ ide o množstvo prípravku, postačí väčšia špendlíková hlavička. Veľa produktov proti opuchom majú podobu roll-on, ktorá vám zjednoduší dávkovanie.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás unavené oči? Tieto triky vylepšia nielen výzor, ale aj zdravie!


Ošetrenie pred spaním

Ženy by mali dbať na dôkladné odlíčenie. Ak používate vode odolnú kozmetiku, odlíčte sa micelárnou vodou alebo dvojzložkovými prípravkami s obsahom oleja. Navlhčený tampón ťahajte od korienkov ku končekom a netlačte pritom na oči. V okolí očí je pleť výrazne tenšia než v iných častiach tváre.

Kvalitný spánok

Po ošetrení si doprajte dostatočný odpočinok. Oči potrebujú vyvetranú miestnosť a minimálne sedemhodinový spánok. Dôležitá je aj poloha, v ktorej spíte. V ľahu sa tok lymfy v okolí očí podstatne spomaľuje. Ak budete mať hlavu počas spánku vo vyvýšenej polohe, pod očami sa nebude zbytočne hromadiť tekutina.


Mohlo by vás zaujímať: Robia sa vám v zime vyrážky a priveľmi soplíte? Možno máte alergiu na chlad


Profesionálne maskovanie

Ak na opuchy nezaberajú žiadne osvedčené prostriedky, zamaskujte ich. Mnoho žien robí tú chybu, že nanesie korektor len na oblasť pod očami. Správny postup je však nasledovný: Nakreslite pomocou bledého korektora trojuholník so základňou pod okom a vrcholom dole na začiatku lícnej kosti. Potiahnite ho aj k hornému viečku. Opticky zjednotíte celú oblasť pod očami. Ak si dávate na tvár mejkap, korektor naneste až po jeho použití.

Kedy vyhľadať odborníka?

Ak opuchy nezmiznú ani po chladných obkladoch a pretrvávajú dlhšie, môžu upozorňovať na zdravotné problémy. Často súvisia s alergiami. Sprevádza ich svrbenie, slzenie, kýchanie, nádcha, ale tiež pálenie a začervenanie očí. Na podráždené oči pomáhajú očné kvapky.

Opuchnuté viečka alebo vačky pod očami však môžu byť spojené aj s vážnejšími zdravotnými ťažkosťami. Zápaly očí, ochorenia obličiek, srdca alebo štítnej žľazy, všetky majú jedného spoločného menovateľa – hromadenie tekutín. Ak opuch neustupuje, vyhľadajte čo najskôr odbornú pomoc.


Ako bojujete s opuchnutými očami vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • jano85 23.05.2018, 17:46

  Udržujte svoje zdravie produktami od Moringa caribbean: https://www.moringacaribbean.sk/moringa-products

 • adamko 21.05.2018, 17:23

  Veď o dobrej nálade to je Zuzuľa.

 • zuza 21.05.2018, 07:23

  adamko, ha, ha, ty jsi trdlo, na vse neni sex, neblbni. me dostavas, se smeji nad tvymi usudky ci připominkami

 • adamko 20.05.2018, 15:58

  Nehľaďte furt do nb a tv, ale občas si poriadne zatrtkajte a majte pri tom zatvorené oči. odpočinú si.

1

Pridať komentár