7 tipov na ceste za krajšou postavou: S ich pomocou sa vám to podarí

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problém udržať si stabilnú hmotnosť?

Zbaviť sa nadbytočných kíl nie je až tak zložité, oveľa náročnejšie je udržať si štíhlu líniu dlhodobo

Zbaviť sa nadbytočných kíl nie je tak zložité. Oveľa ťažšie je udržať si štíhlu líniu dlhodobo. Mnohí ľudia, ktorým sa podarí schudnúť pomocou nejakej diéty, neskôr zase priberú. Neexistuje však žiadna, ktorá by nastálo zaručila vytúžené číslo na váhe. Udržať si stabilnú hmotnosť môžete len vtedy, ak budú vami zavedené zmeny v životnom štýle trvalé. Pomôže vám pritom niekoľko užitočných tipov, s ktorými sa nemusíte viac obávať neúspechu.


1. Dajte si reálne ciele

To, ako vyzeráte, odráža váš doterajší životný štýl. Ak vás trápia kilá navyše, určite sa na vás nenalepili z večera do rána. Sú predovšetkým výsledkom dlhodobých návykov v oblasti stravovania a cvičenia. Pri regulácii hmotnosti preto nemôžete očakávať zázraky na počkanie. Ako teda schudnúť a nepribrať? Najbezpečnejším a najúčinnejším spôsobom je postupovať pomaly a dôsledne.

Primerané tempo chudnutia zodpovedá hmotnostnému úbytku 0,5 až 1,5 kilogramu za týždeň. Chcieť hneď a zaraz viac by bolo chybou. Stratili by ste nielen tuky, ale najmä svaly. Keďže množstvo produktívneho svalového tkaniva ovplyvňuje úroveň metabolizmu, lepšie je sa svalového tkaniva nezbavovať. Navyše pri rýchlejšom úbytku váhy hrozí jo-jo efekt.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy, ktoré v časopisoch nenájdete: Zhadzujte kilá naozaj účinne!


2. Nastoľte rovnováhu

Vyvážená, pestrá strava zohráva pri chudnutí bezpochyby významnú úlohu. Nejde však len o vyváženosť v stravovaní. Rovnováha je zásadná aj po duševnej stránke. Ak ste v strese, „zožierajú“ vás problémy v práci, v rodine alebo ste práve prekonali chorobu, pôjde vám chudnutie veľmi ťažko. Dôležité je vedieť ho správne načasovať. Ak začnete v relatívne pokojnom období, bude to oveľa jednoduchšie.

3. Myslite pozitívne

„Zmeňte svoje myslenie a zmeníte svoj život.“ Je vám tento výrok povedomý? Inšpirujte sa ním aj pri chudnutí, pretože to sa začína v hlave. Sila pozitívneho myslenia robí často ozajstné divy. Pomôže vám ľahšie zvládať prekážky a pri každom „zakopnutí“ sa vrátiť späť k správnym návykom.

4. Verte si

Kladiete na seba príliš vysoké nároky alebo sa pri každom zlyhaní podceňujete pre nedostatok pevnej vôle? Vytrvalosť nie je vlastnosť, ktorá „padne do vienka“ každému. Dá sa však na nej pracovať.

Prestaňte sa neustále porovnávať s ostatnými. Každý z nás má individuálne predpoklady, iný zdravotný stav, vek a podobne. A tak nemôžeme všetci chudnúť rovnakým tempom. Dôležité je, aby ste si vážili sami seba a verili vo svoje schopnosti.

Motivujte sa tým, prečo alebo pre koho chcete schudnúť. Ak si myslíte, že to sami nezvládnete, požiadajte o pomoc najbližších. Môžu vás dobre povzbudiť a pomôcť získať späť stratenú motiváciu. 


Mohlo by vás zaujímať: FOTO Hmotnosť je len číslo: Presvedčia vás ľudia, ktorí neschudli, no vyzerajú fantasticky


5. Napravte chyby v stravovaní

Zásady zdravej výživy pozná väčšina z nás. Napriek tomu sa nimi často neriadime. Podľa niektorých odborníkov predstavuje strava 70 – 80 percent celkového úspechu. V prípade miernej nadváhy niekedy postačia malé zmeny v jedálnom lístku.

Pri výraznej nadváhe a obezite treba spôsob stravovania „prekopať“ od základu. Preferujte prirodzenú, čerstvú a výživovo hodnotnú stravu a obmedzujte spracované potraviny. Dbajte na ich šetrnú prípravu - dajte prednosť príprave v pare či duseniu pred vysmážaním. Jedzte a pite pravidelne v menších dávkach a pri jedle sa neponáhľajte. Neskoro večer sa vyhnite potravinám s vyšším obsahom tukov alebo sacharidov.

Ak je to pre vás „španielska dedina“, siahnite po literatúre zameranej na zdravú výživu. Alebo si nechajte poradiť od odborníkov: lekára alebo skúseného výživového poradcu. Pomôžu vám zhodnotiť váš zdravotný stav a zaviesť zmeny ušité priamo na mieru.

6. Zavrhnite pohodlný život

Bez pohybu síce môžete schudnúť, ale nie natrvalo. Stravu a cvičenie nemožno oddeliť, pokiaľ si chcete lepšiu postavu udržať. Pravidelné cvičenie, aspoň trikrát do týždňa, vám pomôže spevniť svalstvo a zároveň lepšie spaľovať tuky. Do pohybu sa však nenúťte. Robte to, čo vás baví a hlavne s vedomím, že to robíte pre seba. Cvičenie s radosťou môže byť ten správny motor, ktorý vás bude poháňať vpred.

7. Netrápte telo zlozvykmi

Nadmerné pitie alkoholu, fajčenie, stres, maškrtenie bez pocitu hladu alebo nedostatok spánku. To všetko môže ovplyvniť váš konečný výsledok. Tak sa týchto zlozvykov konečne zbavte! Nájdite si nové zdroje uspokojenia a vyplňte svoj voľný čas zmysluplne. Venujte sa športu, rodine, priateľom a záľubám. Po namáhavom dni si poriadne oddýchnite. Dožičte si masáž, horúci kúpeľ alebo iný relax a dobre sa vyspite.


Ste spokojný so svojou postavou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • ano 02.05.2018, 08:10

    adamko, pohyb pomilovaním, super.

  • ? 01.05.2018, 21:24

    Suseda vraví susede: - Viete, že ja za deň schudnem o tristo kíl? - Ale to nie je možné. - A veru je. Ráno som krava, na obed sliepka a večer chrobáčik.

1

Pridať komentár