Nedokážete sa sústrediť a často zabúdate? Mozog preberie správna výživa

Žena

gettyimages

S pribúdajúcim vekom starne nielen naše telo, ale aj mozog. Hlavne od nás však závisí, ako nám bude postupom času slúžiť. Mozgu prospieva kvalitná, čerstvá a pestrá strava. Dostatok živín zabezpečuje jeho optimálne fungovanie, vyšší výkon aj ochranu pred civilizačnými ochoreniami. Ktoré látky výrazne podporujú činnosť mozgu a v akých potravinách ich hľadať?

Komplexné sacharidy pre aktívny mozog

Mozgové bunky aktívne „nasávajú“ cukor z krvi. Pokrývať túto potrebu len zo sladkostí ale nestačí. Konečným dôsledkom je únava a znížená koncentrácia. Ideálne je jednoduché a zložené cukry kombinovať.

Komplexné (zložené) sacharidy sa vstrebávajú postupne, čím zaisťujú dlhodobo stabilnú úroveň krvného cukru. Sú hlavným zdrojom energie, mozog je s nimi aktívny a myseľ sústredená. Zastúpené sú dobre v celozrnných produktoch ako ryža, chlieb, cestoviny, cereálie a tiež v zelenine.


Mohlo by vás zaujímať: 5 potravín, ktoré udržia mozog v dobrej kondícii: Zlepšujú pamäť aj sústredenie


Bielkoviny na pamäť

Bielkoviny priaznivo pôsobia na všetky pamäťové procesy: zapamätávanie, podržanie i vybavovanie si informácií. Medzi ich hlavné zdroje patrí mäso, vnútornosti, vajcia, mliečne produkty, strukoviny a obilniny.

Omega-3 proti Alzheimerovi

Vedci zistili, že seniori konzumujúci stravu bohatú na vitamíny a omega-3 mastné kyseliny mali menšie mentálne problémy, ktoré sa spájajú s Alzheimerovou chorobou, ako tí, ktorí ich prijímali menej. Pri tomto ochorení postupne odumierajú mozgové bunky. Nedá sa zatiaľ úplne vyliečiť, ale správna výživa môže tento proces spomaliť.

Podľa štúdií poruchy pozornosti, demencia a schizofrénia taktiež súvisia s nedostatkom omega-3 v strave. Tieto nenasýtené mastné kyseliny patria k najzdravším tukom. Nájdeme ich v tučných morských rybách ako je losos, sardinky či makrela, v orechoch a olejnatých semienkach, najmä v ľanových a chia semienkach, alebo tiež v listovej zelenine.


Mohlo by vás zaujímať: Múdrejší vďaka jedlu? Nakŕmte svoj mozog tými správnymi potravinami!


Antioxidanty – ochrana pred toxínmi

Mozog je náchylný k napádaniu voľnými radikálmi. Antioxidanty, najmä vitamíny C a E, chránia mozog pred ich škodlivými účinkami. Pomáhajú odstrániť toxíny z nervového systému, a tým prispievajú k ochrane a regenerácii pamäti. Zároveň spomaľujú tvorbu voľných radikálov, čo vedie k zlepšovaniu pamäti, úsudku, dedukcie aj motorických schopností.

Mozog preto vyžaduje stravu bohatú na antioxidanty. Ich významným zdrojom je hlavne bobuľovité ovocie, maliny, čučoriedky, hrozno, ale tiež jablká, paprika, paradajky, špenát, brokolica a čerstvé bylinky.

Béčka na pevné nervy a trvácu pamäť

Pre správnu funkciu mozgu sú spomedzi vitamínov najdôležitejšie vitamíny skupiny B, najmä B1, B2, B6, B9 a B12. Rovnako, ako mozog, ich potrebuje aj nervová sústava, ktorú chránia a posilňujú. Vitamín B1 slúži na udržiavanie celkovej duševnej rovnováhy. Pomáha lepšie zvládať stres a nepokoj. Nedostatok B2 sa môže odraziť na psychike a intelekte, napríklad v podobe porúch osobnosti. B6 pôsobí ako prevencia proti artérioskleróze, ktorá môže viesť k mozgovej mŕtvici.

Pravidelným užívaním kyseliny listovej (B9) sa zlepšuje pamäť a myslenie. B12 je obzvlášť dôležitý vitamín v pokročilom veku. Počas starnutia chráni mozog pred zmenšovaním sa, pomáha pri obnove nervových buniek.

Bohatými zdrojmi týchto vitamínov sú napríklad vajcia, mliečne a celozrnné výrobky, zelenina, strukoviny a pivovarské kvasnice.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ: Precvičte si mozog logickými a matematickými hádankami! Len pár ľudí dokáže vyriešiť všetky z nich!


Ďalšia podpora mozgu

V orechoch, olejnatých semenách a ovsených vločkách sa nachádza nielen veľa vitamínov a antioxidantov, ale aj ďalšie živiny na podporu činnosti mozgu, a to najmä:

  • horčík: tlmí nervovosvalovú podráždenosť, stres a výbušnosť, ktoré sú častými prekážkami koncentrácie
  • železo: má veľký význam pre okysličovanie mozgu
  • zinok: podporuje prenos informácií v mozgu, rast nových neurónov a ich migráciu.

Žiadne extrémy

Doplnky výživy ako ginko či ženšen vedú k lepšiemu prekrveniu mozgu, bystrému uvažovaniu a psychickej pohode. Neužívajte ich však dlhodobo. Pomôžu vám skôr príležitostne, ako posilnenie mozgu pred náročnou udalosťou.

Vyhýbajte sa extrémom v stravovaní. Každodenná strava má zásadný vplyv na koncentráciu a výkonnosť mozgu viac, než si často uvedomujeme. Ťažké je sústrediť sa s prázdnym, ale aj s plným žalúdkom. Ten potrebuje na trávenie krv, ktorú odoberá mozgu. Hladina cukru v krvi stúpa a klesá, čo mozog zaťažuje. Načúvajte svojmu telu a jedzte menšie porcie. Bude sa vám tak oveľa ľahšie sústrediť.


Máte aj vy problémy so sústredením sa? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame