Blokádu krčnej chrbtice nepodceňujte, môže sa zhoršovať: Čo vám krk zachráni?

Krk

gettyimages

Krčná chrbtica si odnáša každodenné starosti. Je mimoriadne namáhaná, preto je zdrojom rôznych zdravotných problémov a bolestí. Jej stav najviac ovplyvňuje zlý životný štýl v kombinácii so stresom. Niet divu, že až 70 percent z nás trpí bolesťami krčnej chrbtice. Ak nebudeme svalstvo cielene uvoľňovať, hrozí, že krkom zrazu nepohneme. Čo robiť, aby sa tak nestalo?

Všímajte si varovné signály

Blokáda krčnej chrbtice sa prejavuje stuhnutím šije a obmedzenými pohybmi hlavou. Ak vám hrozí, najčastejšie sa ohlási bolesťou pliec a krku. Môže vyžarovať aj do ruky, medzi lopatky či do záhlavia.

Prudká bolesť v strede hlavy, ktorá tlačí na čelo i spánky, nemusí byť migréna. Pôvod bolesti spočíva často v stuhnutých svaloch krčnej chrbtice. Môže sa k nej pridať pískanie v ušiach, zhoršené videnie, mravčenie v prstoch, závraty alebo nevoľnosť.

Kedy hrozí najčastejšie?

Príčin je mnoho a neraz ide o ich kombináciu. Najväčšiemu riziku blokády sú vystavení ľudia so sedavým zamestnaním, s nedostatkom pohybu a jednostranným zaťažovaním chrbtice. Obzvlášť pri práci s počítačom dochádza k predsunutiu hlavy a preťaženiu chrbtice.

K bolestiam významne prispieva aj nesprávne držanie tela alebo zvýšená hmotnosť. Osobitnou kapitolou, ktorej treba venovať špeciálnu pozornosť, je nesprávny životný štýl: fajčenie, nevyvážená strava s nedostatkom živín, nadmerný stres. Stav krčnej chrbtice môže tiež výrazne zhoršiť úraz, zápal, prievan a nevhodný matrac alebo vankúš. 


Mohlo by vás zaujímať: Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica


Efektívne uvoľnenie

Zvyknete pri bolestiach dookola krúžiť krkom? Aj pri tom by ste mali byť opatrní a postupovať s citom. Najlepšie na rozcvičenie preťažených svalov sú postizometrické cvičenia. Zameriavajú sa na uvoľnenie svalov pomocou správneho dýchania. S nádychom sval aktivujete a s výdychom uvoľníte.

Cvičiť môžete hneď po zobudení alebo počas dňa pri počítači, poležiačky, v sede aj postojačky. Dbajte pritom na správne držanie tela, prípadne pevnú podložku.

Cvičenie ako úľava od bolesti

Na uvoľnenie krčnej chrbtice sa odporúča predklon s výdychom. Dlane si položte na temeno hlavy. Nadýchnite sa a s výdychom urobte hlboký predklon hlavou. Bradu tlačte k hrudníku. Neohýbajte však hornú časť chrbta, iba krčnú chrbticu! Pocítite mierny tlak v krčnej a hornej časti chrbta smerom k lopatkám. S nádychom sa vráťte do základnej polohy.

Alebo skúste ďalší uvoľňovací cvik: Sadnite si do tureckého sedu, obe ruky spustite popri tele, dlane zatlačte do podložky. S nádychom vytočte hlavu doprava a s výdychom opatrne cez polkruh predkloňte hlavu a otočte ju doľava. Nezohýbajte chrbát, cvičí iba krk!

V jednotlivých pozíciách vydržte 3 až 5 sekúnd. Cviky vykonávajte pomaly a opakujte aspoň 5-krát na každú stranu.


Mohlo by vás zaujímať: Bolesti krčnej chrbtice trápia väčšinu z vás: Čo na ne platí?


Keď vás postihne blok

Prvú pomoc pri seknutí v krku síce môžete zvládnuť, ale potom čo najskôr vyhľadajte odborníka. V budúcnosti by sa mohli problémy opakovať, ba dokonca zhoršiť. Dôsledkom toho sa môžu objaviť aj závraty v dôsledku zúžených ciev.

Vhodná je aplikácia suchého tepla: na krk si priložte termofor alebo použite bio lampu. Pomôžu uvoľniť svalové napätie. Pokiaľ bolesť neustúpi, môže stav komplikovať zápal. Ak bolesť vystreľuje do ramena, prstov alebo pociťujete tŕpnutie prstov, návštevu odborníka určite neodkladajte. Môže blok uvoľniť a zároveň vás naučiť, ako mu predchádzať. Rozhodujúci je individuálny prístup zameraný na odstránenie príčiny.

Dbajte na prevenciu

  • Naučte sa chodiť vystretí. Správne držanie tela je základným predpokladom zdravého chrbta bez bolesti.
  • Nezostávajte dlhý čas v jednej polohe. Pri práci s počítačom si robte prestávky: postavte sa, natiahnite a precvičte si krk.
  • Dodržiavajte správnu životosprávu a primeranú hmotnosť. Nezabúdajte na dostatok vitamínu D a vitamíny skupiny B, ktoré sa predpisujú aj pacientom pri bolestiach chrbtice. Pozitívne pôsobia na nervovú sústavu.
  • Pravidelne športujte: vhodná je joga, pilates alebo plávanie. Silné svaly poskytujú chrbtici najlepšiu oporu.
  • Nalaďte sa pozitívne a naučte sa zvládať stres. Niekedy stačí zhlboka dýchať: ak sa sústredíte na dych, otvárate hrudník a pritom vystierate chrbticu. 
  • Vyhýbajte sa prievanu a chladu, najmä ak pracujete v klimatizovaných priestoroch. Chlad môže spôsobiť zápal a prispieva k vzniku reumatických ochorení. Chráňte sa pred ním primeraným oblečením, prípadne šatkou. 
  • Relaxujte: stuhnuté svalstvo pomôže uvoľniť masáž, kúpeľ alebo horúce zábaly. Ak však máte v oblasti krčnej chrbtice zápal, pozor na mokré teplo – horúca voda vám môže ublížiť.
  • Doprajte si kvalitný spánok: kúpte si nový vankúš a matrac prispôsobený vašim potrebám. Vhodné je skôr tvrdšie lôžko.

Máte skúsenosti s blokáciou krćnej chrbtice? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame