Kombuča je malá chemická továreň: Vyskúšajte toto prírodné probiotikum

Kombuča

gettyimages

Kombuča, kvasený nápoj z čajovej huby sa teší čoraz väčšej popularite aj na Slovensku. Mnohé jeho účinky ešte nie sú podporené vedeckými štúdiami, no zástancovia tvrdia, že kombuča pomáha nielen v posilňovaní imunity, ale aj v boji proti startnutiu či mnohým civilizačným chorobám.

Nápoj sa do naších končín dostal z Ázie a je produktom fermentácie zeleného alebo čierneho čaju s cukrom a čajovou hubou. Nejde však o hubu v botanickom zmysle, skôr o kvasnice a baktérie, ktoré produkujú a spracovávajú kyseliny. Kombuča, podobne ako chlebový kvas alebo kefír, obsahuje živé kultúry s probiotickými účinkami.

Malá chemická továreň

Procesy kvasenia pri vzniku kombuče nie sú náhodné a ukazujú nám, ako efektívne fungujú procesy v tejto malej prírodnej chemickej továrni. Kvasením sa cukor mení na oxid uhličitý a malé množstvo alkoholu. Z nich sa vďaka baktériam vytvárajú kyseliny, medzi nimi napriklad kyselina glukónová a glukurónová, ktoré majú detoxikačné účiny. Po vykvasení nájdeme v nápoji okrem série vitamínov tiež dôležité stopové prvky ako zinok alebo mangán.


Mohlo by vás zaujímať: Chutný a zdravý domáci nápoj: Áno, skvelá kombucha si získa aj vás


Domáce kvasenie

V domácich podmienkach proces kvasenia tvrá spravidla osem až dvanásť dní. Pri kúpe hotovej kombuče v bežných obchodoch je kvôli živým kultúram dôležité dbať na to, či nápoj ostal nepasterizovaný. Pasterizáciou sa totiž zničia aj blahodárne živé kultúry. Hubu pre výrobu domácej kombuče je dnes možné kúpiť napríklad v obchodoch so zdravou výživou, internetových bazároch alebo ju rozmnožiť z kúpeného nepasterizovaného nápoja.

Ak sa kombuču rozhodnete pripravovať doma, veľmi dôležitá je hygiena. V nápoji sa nesmú rozmnožovať škodlivé mikroorganizmy. Huba tiež musí byť prechovávaná iba v tekutine, aby nezačala plesnivieť. Ak sa na hube objaví pleseň, je potrebné ju celú vyhodiť.

Pozitívne účinky kombuče

Kombuča priaznivo vplýva na trávenie, podporuje látkovú výmenu a posilňuje imunitu. Hoci mnohé z jej efektov ešte neboli dokázané klinickými štúdiami, jej antioxidačné efekty boli testované na zvieratách na indickej univerzite v Novom Díli. Nápoj podľa ich výsledkov preukázal veľký potenciál pri posiľnovaní imunity a detoxikácii organizmu.

Pozor na trávenie

Na začiatku sa po vypití väčšieho množstva kombuče môžu prejaviť tráviace ťažkosti, preto sa odporúča začínať s pitím v menších dávkach. Keďže kombuča obsahuje aj malé množstvo alkoholu, deti a abstinenti by pri jej konzumácii mali byť obzvlášť opatrní, rovnako ako diabetici, ktorým sa neodporúča viac ako jeden pohár denne a to kvôli cukru využívanom na kvasenie.


Mohlo by vás zaujímať: Lepšie trávenie aj viac energie: Spoznajte účinky čajovej huby


Recept na prípravu kombuče v domácich podmienkach:

  • V hrnci prevarte toľko vody, koľko kombuče chcete pripraviť.
  • Do čaju vložte na 1 liter približne 10 gramov zeleného alebo čierneho čaju a nechajte 10 minút vylúhovať.
  • Čaje vyberte a na 1 liter vody pridajte 4 polievkové lyžice bieleho alebo hnedého cukru. Cukor nemožno nahradiť medom, keďže má antibakteriálne účinky. Neskôr môžete množstvo cukru upravovať podľa vlastnej chuti.
  • Celú tekutinu dobre premiešajte, aby sa  cukor rozpustil. Počkajte, kým voda s čajom vychladne na izbovú teplotu a prelejte ju do dostatočne veľkej nádoby (napríklad pohára od uhoriek).
  • Pridajte do vychladnutého čaju hubu,  buď kúpenú, alebo existujúci nápoj kombuče. Je veľmi dôležité hubu nedať do horúcej vody, pretože tá by ju zničila.  Množstvo pridanej tekutej kombuče by malo byť okolo 1 dcl na 1 liter. Fľašu prekryte prievzdušnou tkaninou, aby prebehlo kvasenie.
  • Po 8 až 12 dňoch je nápoj hotový. Na hladine sa vytvorí priezračná huba (akoby tuhá želatína). Hubu môžete z hladiny odobrať, opláchnuť a vložiť do trošky odliateho nápoja. Neskôr sa dá huba použiť na výrobu nového nápoja.
  • Kombuču môžete skladovať v sklenených alebo PET fľašiach. Ak ju budete skladovať v chlade, tak sa proces ďalšieho kvasenia vo fľašiach spomalí.

Pili ste už niekedy nápoj z kombuče? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Jana
Odporúčame