Ako si udržať zdravé a silné srdce? Tieto tipy prekvapia, pomáhajú i všedné veci

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Staráte sa o svoje srdce?

Okrem zdravej stravy a pohybu pomáha k zdravému srdcu aj manželstvo či káva

Každému je jasné, že fyzická aktivita a zdravé stravovanie sa pozitívne podpíšu pod naše zdravie. Slúžia tiež ako prevencia kardiovaskulárnych chorôb. Sú tu však aj iné faktory, napríklad psychosociálne, ktoré sa podpisujú na zdraví srdca. Fungovať mu pomáha napríklad manželstvo, čokoláda či káva.


Ukázala to štúdia, ktorú uskutočnila Aston Medical School v Birminghame. Jej autori sledovali takmer milión pacientov, ktorých rozdelili na vydaté a ženatých, na žijúci osamote, na rozvedených a na vdovy a vdovcov.

1. V manželstve je lepšie

Manželstvo môže predĺžiť život nielen osobe, ktorá už mala srdcovú príhodu, ale aj tomu, kto trpí významnými rizikovými faktormi, ako je vysoká hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak a cukrovka.

Pacienti, ktorých postihol infarkt a ktorí žijú v manželstve, mali o 14 percent väčšiu nádej na prežitie než pacienti žijúci osamote. Podobne tomu bolo pri pacientoch s rizikovými faktormi. Skutočnosť, že má človek spoločníka, zrejme nielen poskytuje psychickú podporu, ale tiež pomáha riadiť sa dôslednejšie liečebnými pokynmi.

2. Vzdelanejší vraj žijú dlhšie

Vzdelanie nielen dáva príležitosť nájsť si lepšiu prácu, ale tiež pomáha chrániť zdravie vlastného srdca. Štúdia publikovaná na stránkach British Medical Journal ukazuje, že ten, kto ukončí vysokoškolské vzdelanie, má o tretinu nižšie riziko, že ochorie kardiovaskulárnymi chorobami ako ten, kto skončil štúdium o 3,6 roka skôr.

Podľa autorov štúdie, vedcov z londýnskej univerzity UCL, Lausannskej a Oxfordskej univerzity, je zrejmé, že ten, kto má predpoklady na štúdium, je menej náchylný začať s fajčením, nižší index telesnej hmotnosti (BMI) a normálnu úroveň tukov v krvi, teda má menej rizikových faktorov.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko pre zdravé srdce: Tieto vitamíny a látky vám ho zaručia!


3. Zlý spánok nerobí srdcu dobre

Japonská štúdia, realizovaná na takmer 13.000 osobách, spája poruchy spánku s dvoma chorobami, a to s ischemickou kardiomyopatiou a cievnou mozgovou príhodou. "Poruchy spánku zahŕňajú problémy so zaspávaním a časté nočné budenie, ako aj to, keď spánok trvá príliš krátko alebo príliš dlho," hovorí hlavný autor štúdie Nobuo Sasaki. Podľa štúdie sú poruchy spánku jedenapolkrát častejšie u tých ľudí, ktorí trpia ischemickou kardiomyopatiou. Dobrý spánok je teda prevenciou pred kardiovaskulárnymi chorobami.

4. Káva

Svoj význam tu aj káva, ako ukázal výskum vykonaný na 20.000 osobách žijúcich v Stredomorí. Tam sa pije káva viac ako v iných krajinách. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí pijú najmenej štyri šálky kávy denne, majú o 64 percent nižšie riziko úmrtia na akúkoľvek chorobu, vrátane kardiovaskulárnych, než tí, ktorí kávu nepijú.

A s každou druhou šálkou kávy navyše tento priaznivý účinok silnie, zvlášť u tých osôb, ktoré prekročili 45. rok. Autori výskumu nehovoria, aká je hranica v konzumácii kávy. Tu je potrebné riadiť sa zdravým rozumom.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete mať zdravé srdce? Tieto jedlá mu predĺžia životnosť!


5. Srdce nemá rado soľ

Nadmiera soli je považovaná za jednu z hlavných príčin vysokého krvného tlaku, ischemickej kardiopatie a cievnej mozgovej príhody. Svedčí o tom fínska štúdia, ktorá sa týkala 4630 osôb sledovaných počas 12 rokov.

"Osoby, ktoré konzumujú viac než 13,7 gramu soli za deň majú dvakrát vyššie riziko zlyhania srdca ako tí, ktorí konzumujú menej ako 6,8 gramu," uviedol Pekka Jousilahti z fínskeho Národného ústavu zdravia v Helsinkách. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča maximálne päť gramov za deň. Fyziologická potreba je dva až tri gramy za deň.

6. Čokoláda s olejom a jablkami

Univerzálnym liekom pre srdce a cievy je čokoláda, najlepšie taká, ktorá obsahuje olivový olej a červené jablko Panaia, starobylý taliansky druh jesenných jabĺk. Talianski vedci z univerzity v Pise skúmali účinky čokolády s prídavkom olivového oleja a jabĺk, predovšetkým odrody Panaia, na osobách s najmenej tromi rizikovými faktormi: fajčením, vysokým cholesterolom a vysokým krvným tlakom. Zvlášť hodnotili vývoj aterosklerózy, ktorá je príčinou kardiovaskulárnych chorôb. Z výskumu najlepšie vyšla čokoláda s olivovým olejom.


Ako sa o svoje srdce staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • jula 11.08.2018, 08:54

    to je Kiska, keď mal ešte vlasy?

  • Stano 10.08.2018, 13:47

    Presne tak, dokonca pomáha aj od bolesti hlavy.

1

Pridať komentár