Pravdivý príbeh: Spory o dedičstvo nás rozhádali, so súrodencami sa nerozprávam

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Naša rodina držala vždy pokope. Rodičia nás vychovávali s veľkou láskou a už od detstva nám vštepovali, že rodina je na prvom mieste, nech sa deje čokoľvek. Ja aj moji dvaja bratia sme teda držali vždy spolu a pomáhali si v každej situácii.


Boli sme už dospelí a každý z nás mal svoju rodinu. No aj napriek tomu sme sa pravidelne stretávali, trávili sme spoločne letné dovolenky a naše deti boli aj dobrými priateľmi. Myslela som si, že to takto bude navždy. Bola som nesmierne hrdá na to, aký máme medzi sebou vzťah.

Vždy keď som počula o sporoch medzi súrodencami, tak som len mávla rukou. Myslela som si, akí sú tí ľudia hlúpi, keď sa hádajú o peniaze alebo iné nepodstatné veci. Na druhej strane mi ich bolo veľmi ľúto, pretože si neuvedomovali, že rodina musí byť prvoradá.

Ja som mojím bratom bezhlavo verila úplne vo všetkom. Nikdy som nezapochybovala o tom, že sú to lojálni a féroví ľudia, ktorí by ma nikdy nezradili. Život to však zariadil inak a to, čím som si bola najviac istá, sa začalo rozpadávať ako domček z karát.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Sestra na mamu kašľala, ale na dedičstvo ani náhodou


Začalo sa to smrťou nášho milovaného otca, ktorý bol dlhé roky ťažko chorý. Svoj boj napokon prehral, čo nás všetkých veľmi zasiahlo. Upokojovala ma myšlienka, že v tejto ťažkej situácii nie som sama a mám sa na koho obrátiť. Žialili sme teda spoločne.

To som však ešte nevedela, že bratia začali poza môj chrbát kuť pikle. Dodnes si neviem vysvetliť, čo ich to napadlo, no začali každý deň navštevovať našu mamu, ktorá už tiež mala svoj vek a takisto bola veľmi chorá. Tvárili sa, akí sú dobrí synovia a mňa ohovárali, že sa vôbec o nich nezaujímam a mamu nenavštívim, ako je rok dlhý.

To však nebola pravda. Mala som prácu, ktorá ma vyčerpávala. Doma som mala tri nedospelé deti a manžela, o ktorého sa bolo treba starať. Na rozdiel od bratov, keďže jeden bol nezamestnaný a druhý na invalidnom dôchodku. Navyše oni bývali v tom istom meste, ako naša mama.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Jedna dcéra nenávidí druhú - ako ich mám udobriť?


Mohli ju tak navštevovať každý deň. Aj tak nemali, čo iné na robote. Pracovať sa ani jednému z nich nechcelo a ich manželky boli dosť hlúpe na to, aby ich obskakovali. Bratia si tak dlhé roky žili ako v bavlnke. Ja som to tak ľahké nemala.

Napriek povinnostiam som mame každý večer aspoň zavolala. Myslela som si, že telefonáty stačia, veď som sa pravidelne uisťovala, či jej nič nechýba a na svoju obranu musím povedať, že sme občas prišli aj na návštevu.

Očividne to však nestačilo a táto situácia sa naozaj vyhrotila. Bratom som stále verila a o ich zajačích úmysloch som nemala ani poňatia. Povedala mi to až mama, keď sme ju prišli aj s deťmi pozrieť cez vianočné sviatky. Vyčítala mi, že bratia majú pravdu a ja na ňu kašlem a vôbec sa nezaujímam. Nechápala som však o čom hovorí.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Potom mi to došlo. Bratia sa očividne proti mne spikli. Snažili sa mame vsugerovať, aká som zlá dcéra. Mama týmto ich intrigám uverila a prepísala dom aj pozemky na bratov. Povedala, že si nezaslúžim zdediť tretinu majetku, keď prídem raz za pol roka. Bratia sú vraj u nej každý deň. Chodia jej nakúpiť, upratujú jej a starajú sa o ňu. Toto rozhodnutie však nebolo voči mne fér.

Cítila som sa veľmi dotknutá. Som si však istá, že toto bol len výsledok nátlaku bratov. Určite ju dlho prehovárali, pretože takéto niečo sa na ňu vôbec nepodobá. Vždy tvrdila, že musíme držať spolu a nakoniec sa takto nechá zmanipulovať?

Nakoniec sa stalo najhoršie. Bratia byt predali a mamu presunuli do domova dôchodcov. Je mi to ľúto, pretože doplatila na svoju dobrotu. To, čo jej spravili, bola čistá vypočítavosť. Všetko mali dopredu premyslené. Vedeli, že ja by som s tým nikdy nesúhlasila a tak museli vymyslieť plán, ako sa ma zbaviť. No ja verím, že sa ja i moja mama ešte dočkáme spravodlivosti. Vzťah k bratom však utrpel veľké rany.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (43)

 • Zuza 18.06.2018, 07:47

  proc tak na Evelinu zhurta. A ja ze ti mam vysvetlit.. (tvuj prispevek 15.6.21.09hod.) Jen jsme si dovolily - jedna jako druha, napsat, jak my to vidíme. Evelina nekeca rozumy, pouze na tve psani reagovala, tak jako ja - po tvem vysvetleni tve situace, co jsi uvedl. Nementorujeme, neradime po pravnicku, jen, co nam selsky rozum káže. Prosil jsi o radu, dostal jsi názor, úvahu. je na tobe, co si udelas. tvuj smutny pribeh je zamotany, zrejme neresitelny - z naseho hlediska. nemusis se rozcilovat, napadat pisatelku Evelinu, dala si cas s odpovedi a ty takhle?... pojmenovat nekoho, ze je truhlik, je roztomile. za sebe ti povim: i kdyz matka byla pripoutana k luzku (mj. panbuh ji potrestal za konani na tobe, otci - urcite odcineni za jeji zlo), klidne mohla penize pouzit jak chtela. dat je třeba i jehovistum, jeji rozhodnuti, s tim se nic nenadela. A pokud si myslis, ze neco opravdu mela, kdyz te vydedila, tak asi ji bratr prece jenom 670 000 korun dal. Ci neveris-li, a myslis si, ze si je nechal, bud nad veci. Po matce bydlis - tebou vyplacene penize ti umoznily a druhou pulku jsi zdedil po otci, jsi vysel dobre. Nikdo te neokradl. Nestourej do toho, ztrapnis se.

 • dano 16.06.2018, 22:21

  to evelina.. kdyz tomu nerozumis tak se do toho neplet. Nevim ci jses pravnicka a kdyz ano tak k tobe bych nesveril abys mne zastupovala ,jestli mas titul Judr t/coz podle toho jak napsal a uvazujes asi jsi ho ziskala na pravnickej skole v Plzni.Takova komunisticka rychlokvaska . Dale ja nikde nepisi ,ze pozaduji cele penize spet. Co hulis ? Ja se jen ptam ci je to podle zakona spravne ,ze mne vydedila? Ano, mela nato pravo me vydedit ,to byla jeji volba,to zakon bananistanu dovoluje , ale ze jsem nebyl privolan k dedickemu rizeni a nemohl jsem se odvolat ,coz podle Sk zakona a i na celem pravnickem svete mam pravo ,tak mi to bylo znemozneno.Ze jsem nebyl o dedickem konani vyrozumen. Kdyz otec umrel dal jsem vsem znamym a i rodine na znamost,kdyz umrela matka nikdo mi neoznamil ze je po smrti . Nepripada ti to divne ,asi ne . A kdyz nemas poneti a kecas si rozumy tak si snimi jdi do krcmy a tam diskutuj .Vypada to ze mas patent na rozum ,ale takovy prihloupli.Jedno rceni se na tebe velice hodi.... .Tva pusa je o patro vyse nez tvuj rozum . V tvym pripade tva ruka co napsala za blaboli.

 • evelina 16.06.2018, 20:25

  dano, komu nie je rady, tomu nie je pomoci ! ľutujem, že som na tvoje výlevy vôbec reagovala! ak si ničíš život nenávisťou, závisťou, lakomstvom a falošnými predstavami, to je tvoj problém! 670 000 Kčs si VYPLATIL (nie dal) matke za jej podiel domu, brat bol plnou mocou matky oprávnený ich prebrať a čo s peniazmi ďalej za života matky urobili, to bolo ich rozhodnutie !!! ! Matka bola možno imobilná, ale svojprávna, že ťa vydedila bolo jej rozhodnutie, ty máš celý dom a dožadovať sa vrátenia peňazí, ktoré si za pol domu zaplatil, je tvoja utópia. Tot vsjo, ži blaze !

 • dano 16.06.2018, 19:44

  To zuza odpoved na tvuj pohled ze dne 15/6 /18 a v case14;42 ja jej vyplatil 670 000 Kcs a ne 270 000 a to stacila utratit matka skoro vsecny penize ?Bratr nemel odkupeny byt v kterem ted bydli ,mozno si koupil za jeji penize dalsi byt..kdo vi ?A je moznost ,ze zadne penize jej neodevzdal a tim padem matka sdelila ze je nemajetna ,ze nema zadne penize . zarazajici je ,ze penize nemela ,ale vydedeni sepise , Neodporuje si to ?

 • dano 16.06.2018, 19:33

  to evelina ,ze ty si taky jedna z nich tak drzis basu s jehovistami ? Kdyz ti pisu ,ze se mi dostal do ruky doklad o mem vydededni ,/po dlouhe dobe /tak si asi nevymyslim.Kazdy mame jiny nazor na tento problem .Ja ti taky nepisu ze jses krava ,jak ty mi pises ze jsem truhlik .S tebou jsem do skoly nechodil. Ano kdyz matka rozdala penize ,ale kdo to dokaze ze rozdala / co kdyz matka byla na tom tak spatne ze zadne penize se k ni nedostali ?bratr si mohl penize podrzet a rict ledacos nemocne matce ,treba me ocernil pred ni ,ze jsem jeste penize bratrovi nepredal atd. Proc ,kdyz nekdo nema majetek ,proc sepisuje vydededni ? podle tebe to ma logiku? Kdyz matka napsala vydedeni ,tak musela napsat i zavet.Neni zbytecne psat vydedeni ,kdyz nemam co odkazat ? co kdyz se prokaze ,ze matka darovala nejake penize bratrovi anebo spolecnosti jehovistu? Podle zakona jsem neopomenutelny dedic. Bratr nebyl osvojen -adoptovan mym otcem ,takze ze zakona nema narok neco dedit po nevlastnem otcovi,ale po matce snad podle zakona mam narok na urcity zakonom stanoveny podil. A ze jsem vyplatil matce 670 000 Kcs ,to byl jeji podil protoze byli rozvedeny jiz v dobe otcove smrti . kdy ho nechala na holickach a radeji se odstehovala za bratrem do zahranici.Tak taku podlu manzelku mel otec ,kdyz Ona chodila po zvestovani Bible,otec drel nastavbe ,Ani mu nenavarila a musel si vsechno sam zaijist. V 1973 a v r.1976 podavala sama zadost o rozvod,kde napsala ,ze neziji v spolecne domacnosti a ze si kazdy hospodari sam ze svymi penezi . Otec jej pomohl vychovavat jej deti ,kdyz ovdovela a Ona sa mu takhle odmenila . Ten nejstarsi bratr co ted zije ,tak kdyz jsme byli mali , navedl prostredniho bratra aby ukradli otcovi odlozene penize co mel otec nasetrene na zacati stavby RD a sli se toulat po Slovensku az je chytla policie a dovedla domu. Tak jak brat dopadl to je jen zasluha matky . jak jsem psal drive ,tak me napadla kuch,nozem ,ze me zabije,kdyz jsem byl i se svoji rodinou na navsteve u mych rodicu. Takova zakerna necharakterna matka to byla . Nic dobreho a laskaveho v ni nebylo.Skazila zivot memu otci a i nam detem a hlavne to odskakal muj starsi bratr. Ale piste lidi nazory sve at svet vi jaka muze byt jedna zla matka .

 • evelina 15.06.2018, 22:06

  dano, doklad o vyplatení peňazí a plná moc bratovi na prevzatie súvisia s tvojím odkúpením matkinho podielu - polovice domu. Dom postavil tvoj otec spolu s matkou za trvania manželstva, ale v dedičskom konaní po otcovi ste dedili len ty a matka, nevlastní bratia nič, pretože ich otec neadoptoval.. Vyplatené peniaze za podiel mohla matka za života minúť akokoľvek ako chcela, boli to jej peniaze. Pravdepodobne časť minula a ostatné rozdelila tvojím nevlastným bratom. Bratia neboli zvýhodnení ! Tak ako si ty dostal polovicu domu od otca, tak dostali oni z matkinho podielu.Nemôžeš sa domáhať ničoho, nemáš žiadne dôkazy koľko minula a či niečo niekomu darovala.Neviem, o akej klauzule vydedenia píšeš, keď tvrdíš, že si na dedičskom konaní nebol.Aj keď ťa to možno naštve,myslím si, že matka takto zmiernila krivdu na tvojich nevlastných bratoch, keď z podielu po tvojom otcovi nededili nič. S kým sa chceš súdiť ? s bratom ? s mŕtvou matkou? Ak by ťa matka vydedila, mal by si nárok len na minimálny podiel z dedičstva, ktoré by ti inak prináležalo, ale keď matka nezanechala podľa notárskej zápisnice nič, tak NIč nevysúdiš, len súdne trovy a náklady na právnika, ktorý ťa oberie aj o spoďáky :) tak sa ukľudni a prestaň vymýšľať... pre pokoj duše a v rodine...

 • dano 15.06.2018, 21:09

  To zuza ..ja jej poslal 670 000 Kcs a matka lezici na posteli nevladna pohybu ,utrati to za co? Behem roka ,takova doba uplynula od vyplaceni penez do jej smrti. Vysvetli mi prosim ,ze clovek kdyz nema zadny majetek ,proc sepisuje zavet ,ze nekoho vydeduje Nezda se ti to v rozporu ?

 • dano 15.06.2018, 21:02

  To evelina ,doklad mam o vyplaceni castky matce.s poverenim plne moci od matky pro nevl.bratra ,takze to musi byt znamenane i u advokata .A i kdyz matka zazivota s tech penez darovala bratrovi ,nemam narok na podil neopomenutelneho dedice ?Takze brat je zvyhodnen? A tak se chovaji svedci jehovovi -necestne?A tak kdyz nezbylo ,proc napsala klausulu ,ze me vydeduje?

 • Zuza 15.06.2018, 14:42

  Dal jsi matce penize, ktere ji nalezely, mohla si s nimi tudiz delat, co chtela. Mohla si je utratit, uzit, coz by bylo spravne, za zivota si dopravat, vyhazovat si z kopytka. 260 000 korun prohejrit. na to mela matka, at byla jakakoli, pravo. Tak neni co dědit. Nedelej z toho vedu. Necekej na nic i kdyz bys dal na charitu. Bud rad, ze jsi rad. Hlavne, aby zdravi pralo. Bud nad veci. Kasli na to. Nežer se.

 • dano, nemáš žiadnu šancu 15.06.2018, 14:26

  Ospravedlňujem sa, dodatočne som prečítala všetky tvoje príspevky a na základe toho som presvedčená, že nemáš žiadnu šancu niečo zmeniť ! 1/ tvoj brat mal plnú moc od mamy prevziať peniaze za pol domu po smrti otca a peniaze si mu vyplatil u právnika 2/ Na základe toho si sa stal jediným vlastníkom domu podľa katastra. 3/ Časť peniazí vyplatených za pol domu mohla matka minúť ešte za života akýmkoľvek spôsobom, nevieš dokázať, že to tak nebolo 4/ Matka mohla plnou mocou poveriť brata, ako má s peniazmi naložiť, časť mohla byť použitá na jej pohreb a pomník, ostatné peniaze rozdelila medzi svojich dvoch synov, , mala právo naložiť s peniazmi podľa svojho uváženia 5/ Prečo si nebol prizvaný na dedičské konanie neviem, ale keďže matka nezanechala žiadny majetok, nebolo čo dediť. Naopak, boli výdavky na pohreb a pomník, ktoré by sa mali rozpočítať na dedičov.6/ Keby matka zanechala nejaký majetok, ako neopomenuteľný ale vydedený dedič by si si mohol uplatniť len minimálny nárok, ktorý je zo zákona. 7/ Každé nahliadnutie do notárskej zápisnice, vyhotovenie kópie, každý úkon u norára je spoplatnený! Keď si k tomu pripočítaš náklady na právnika, tak máš väčšie náklady ako bol tzv. dedičský podiel. Žiadny seriozny právnik neprevezme tvoje zastupovanie, ln ten, čo bude chcieť na tebe zarobiť. Dano, ešte raz, nájdi pokoj v duši a zmierenie !

1 2 3 4 5 >

Pridať komentár