Riasy sú plné pozitívnych vlastností: Oceníte ich v lekárničke aj v kuchyni

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Beriete výživové doplnky z rias?

Wakame poslúži na prípravu jednoduchého a chutného šalátu

Sladkovodné aj morské riasy sú priam nabité minerálmi a vitamínmi. Môžeme ich používať ako prísady v kuchyni alebo ich konzumovať ako doplnky výživy v podobe tabletiek či prášku. V každej podobe majú na naše zdravie pozitívne účinky a jedlám dodávajú zaujímavú a nezvyklú chuť.


Zelené mäso

Spirulina, nazývaná tiež zelenomodrá riasa je výborným príkladom takzvaných superpotravín. Vďaka vysokému obsahu bielkovín a aminokyselín je spirulina občas označovaná aj ako zelené mäso. Je vhodná ako doplnok stravy pre vegetariánov, vegánov a každého, kto sa snaží zvýšiť príjem proteínov. 

Okrem bielkovín a esenciálnych aminokyselín obsahuje aj vitamíny skupiny B, A či K, minerály ako železo, vápnik a magnézium. Keďže neobsahuje žiaden tuk a podporuje rast zdravej flóry v črevách, pomáha tiež pri snahách o redukciu hmotnosti.

Spirulina znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu, vďaka čomu prispieva k zmenšovaniu rizika výskytu kardiovaskulárnych ochorení. Kvôli vysokému obsahu železa môže byť tiež vhodným doplnkom pri liečbe chudokrvnosti.

Náš tip: Pestuje sa v slanej aj sladkej vode s vysokou hodnotou pH. Pri kúpe spiruliny je dôležité, aby sme vedeli kde a ako bola pestovaná, pretože riasa zo špinavej vody môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. 


Mohlo by vás zaujímať: Riasa menom chlorella: Dokáže znížiť tlak, cukor aj cholesterol!


Chlorela aktivizuje imunitný systém

Ďalšou veľmi populárnou riasou a superpotravinou je chlorela. Táto zelená jednobunková sladkovodná riasa je bohatá na vitamíny B, C, E a minerály ako železo, zinok a vápnik. Vďaka vysokému obsahu chlorofylu po nej môžeme siahnuť aj ako po doplnku pri detoxikácii organizmu a pre posilnenie pečene. Chlorela preukázateľne aktivizuje imunitný systém a podporuje zrážanie krvi, odporúča sa preto jej vynechanie pri autoimúnnych ochoreniach a pokiaľ užívate warfarín. 

Chlorofyl podporuje tiež tvorbu červených krviniek, vďaka čomu chlorela priaznivo dopĺňa liečbu chudokrvnosti. Keďže chlorela obsahuje jód, akékoľvek jej užívanie skonzultujte s endokrynológom. 

Náš tip: Spirulinu aj chlorelu môžeme nájsť napríklad v lekárňach aleo obchodoch so zdravou výživou vo forme tabliet alebo prášku. Pri kúpe je dôležité poznať pôvod, certifikáty výrobcu a samozrejme siahať po nich len ako po doplnkoch vyváženej stravy. 

Riasy v kuchyni

Medzi ďalšie populárne riasy, ktoré sa využívajú predovšetkým v japonskej kuchyni, no čoraz častejšie sa dajú zohnať aj u nás, patria napríklad morské riasy nori, wakame alebo dulse.

Nori sú riasy, s ktorými sa stretneme najčastejšie pri sushi. Obsahujú železo a priaznivo pôsobia tiež na znižovanie cholesterolu. Keďže podporujú trávenie, často ich v ázijskej kuchyni nájdeme aj v kombinácii s mastnými jedlami.

Wakame, ktoré u nás kúpime sušené, sú vhodné napríklad na prípravu šalátov a chýbať nesmú ani v polievke miso. Pred konzumáciou je potrebné riasy nechať namočené v horúcej vode. Keďže obsahujú jód, mali by sme ich pred prípravou jedál pre staršie osoby poriadne vymyť vo vode. Podiel jódu sa následne zníži.


Mohlo by vás zaujímať: Parádna alternatíva k sushi z Japonska: Vyskúšajte túto jednoduchú vege omeletu s morskou trávou


Výborný je z nich tiež šalát, ktorý sa dá jednoducho pripraviť:

  1. Wakame zalejeme horúcou vodou a necháme 12 minúť odstáť. 
  2. V miske zmiešame sezamový olej, ryžový ocot, šťavu z limetiek, zázvor, cukor a cesnak. 
  3. Riasy zlejeme, vytlačíme z nich prebytočnú vodu a vložíme do pripraveného dresingu.
  4. Šalát posypeme sezamom a necháme ho aspoň hodinu odstáť v chladničke. 

Kým nori aj wakame majú tmavo a svetlozelenú farbu, riasa dulse je červená. Obsahuje draslík, vápnik, magnézium a stopové prvky. U nás sa dá kúpiť sušená. Môžeme ju variť alebo po namočení pridať do šalátov. 


Užívate nejaké výživové doplnky s riasami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár