Masáž pomáha uľaviť od bolesti chodidiel: Uvoľniť ich dokážete aj sami doma

Nohy

pexels.com

Sú vaše chodidlá po náročnom dni boľavé a ťažké? Príčinou býva často nevhodná obuv, dlhé sedenie alebo státie. Stav chodidiel možno zlepšiť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je kráčanie po členitom povrchu, ktoré stimuluje zanedbávané partie chodidiel a môže prerušiť zakorenené stresové stereotypy. Výhodou je, že masážne chodníčky si môžete vytvoriť ľahko sami, v pohodlí domova. Zdravý stav chodidiel je veľmi dôležitý pre kvalitu života v akomkoľvek veku. Napriek tomu im vždy nevenujeme pozornosť, akú by si zaslúžili.

Zaslúžia si starostlivosť

V tradičnej čínskej medicíne sa šľapy považujú za druhé srdce a prostredníctvom nich sa lekár dozvie mnoho o zdravotnom stave človeka. V ďalších ázijských krajinách veria, že nohy sú zrkadlom celého tela. Otlaky a bolesť chodidiel vraj odrážajú všetky problémy tela i duše.

Obnovenie potenciálu chodidla

Nohy nesú každý deň celú váhu tela. Masážne chodníčky sú pomôcky, ktoré môžu chodidlá zbaviť bežných povinností. Či už kúpené, alebo vytvorené doma, ide o napodobeniny členitého terénu, ktoré pozostávajú z prvkov nezvyčajných tvarov.

Chôdzu dokážu premeniť na jedinečnú skúsenosť pre chodidlá, ktorá zníži stres v nich samých, ale aj v celom tele. Častým používaním chodníčkov sa dá dvihnúť klenba chodidla a zároveň pozdvihnúť aj duša.


Mohlo by vás zaujímať: Blahodarné masáže: Prinášajú relaxáciu a tlmia bolesti


Všestranné pôsobenie

Na chodidlách sa nachádzajú tisícky nervových zakončení, ktoré sú spojené s hlavnými orgánmi a časťami tela. Akupunktúrne body na nohách môžu stimulovať celé telo a postupne zlepšiť jeho fungovanie. 

Pozitívne účinky masážnych chodníčkov sa prejavujú vo zvýšení hladiny energie, sily vo svaloch chodidiel, nôh, brucha a dolnej časti chrbta. Ďalej tiež v zlepšení spánku či relaxácii chodidiel  Ich používaním sa môže telo zbaviť bolesti a upokojiť po náročnom dni. Sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek, no obzvlášť ich ocenia ľudia so sedavým zamestnaním.

Aký terén je pre ne lepší?

Naše nohy každodenne zápasia s povrchmi, ktoré sú voči nim nemilosrdné. Tvrdosť povrchu tiež predurčuje, koľko otrasu môže terén pohltiť. Ak nepohltí časť otrasu, telo ho musí znášať celý. Tvrdšie povrchy, ako betón a asfalt, absorbujú len málo otrasov. Mäkké a poddajné povrchy, napríklad tráva či piesok, ich dokážu pohltiť viac.

Masážne chodníčky ponúkajú príležitosť odškodnenia za prostredie, v ktorom žijeme. Rozmanité povrchy aktivujú svaly, šľachy, kosti a senzory.


Mohlo by vás zaujímať: Masáže pomôžu pri rôznych problémoch: Ktorý druh je vhodný pre vás?


Vytvorte si vlastný chodník

Chôdza na mäkkom povrchu je pre chodidlo zdravšia ako po tvrdom teréne. Bosým chodidlám najviac prospieva prírodný terén. Masážny chodníček si možno vytvoriť v interiéri alebo v záhrade. Vybudujte si cestičku s povrchom s rôznorodými štruktúrami, po ktorej budete kráčať alebo na nej len nehybne stáť.

Vyberajte si materiály, ktoré vás ani po čase neomrzia. Mali by sa od seba odlišovať, aby sa rôznymi spôsobmi stimulovali chodidlá. Pri zhotovovaní dbajte na stabilitu chodníčka. Vonku ho môžete upevniť v zemi, v interiéri zase použiť malé, stabilné predmety. Postačí, ak ich uložíte do debničky. Nasypte do nej sušený hrach alebo drobné kamienky. Aby ste si udržali stálu polohu, chyťte sa operadla kresla.

Ako začať

Chôdza po masážnom chodníku je druh cvičenia, preto postupujte pozvoľna. Ak máte na nohách opuch, zápal alebo iné zdravotné problémy, poraďte sa najskôr so svojím lekárom.

Uvedomte si, že každý predmet, na ktorý vkročíte, je pre chodidlo „úlohou“. Vnímajte reakciu svojho tela na jednotlivé štruktúry povrchu a neprekročte hranicu príjemného. Optimálne je takto masírovať chodidlá denne asi 10 minút.

Keď vás pritom pobolievajú, znížte záťaž, skráťte cvičenie alebo si zvoľte menšie predmety. Ak sa dostavia kladné výsledky už po prvej chôdzi po chodníčku, skúste do neho začleniť zložitejšie tvary a štruktúry. Stav chodidiel tak môžete stále zlepšovať.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás bolesť chodidiel, či opuchnuté prsty? Pomôže vhodná obuv a cviky


Naboso po kameňoch

Kamene zaoblené tečúcou vodou poskytujú chodidlám príjemný povrch na ich precvičenie. Použite rôzne druhy kameňov, aby ste zistili, ktoré veľkosti a rozmery okruhliakov vám vyhovujú najviac. Niektorý kameň môže pôsobiť na určitú časť chodidla obzvlášť dobre, zatiaľ čo na ďalšiu časť sa hodí iný.

Rozcvička v piesku

Chôdza po piesku precvičí všetky svaly chodidla a lýtka. Sypký povrch vytvára rôzny tlak na chodidlo. To ho núti namáhať sa viac ako na betóne alebo inom stabilnom povrchu, keďže musí rozhŕňať piesok.

Mäkkej a ohybnej šľape prospieva hebká pružnosť chladivej, osviežujúcej trávy. Tešiť sa z jej pohladenia môžete v rôznych ročných obdobiach alebo častiach dňa. Napríklad skoro zrána, keď je ovlažená rosou.


Aké skúsenosti máte s masážou chodidiel vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Vlaďa
Odporúčame