Ako vyzerať mladšie a udržať sa fit? Karnozín je najsilnejší antioxidant

Žena

gettyimages

Mnohí z nás dobre poznajú prospešné účinky antioxidantov i koenzýmu Q10 pre naše zdravie a krásu. Málokto však vie, čo je karnozín. Vedci v tejto multifunkčnej látke objavili jedinečné vlastnosti pre ľudský organizmus. Napriek tomu je u nás jej význam nedocenený. Ľudia ju buď nepoznajú, alebo si ju mýlia s karnitínom. Ak chcete vyzerať mladšie a aj sa tak cítiť, vaše telo potrebuje doplniť práve karnozín.

Telu dobre známy

Vedci ho označujú ako látku storočia. Bol však objavený ešte na začiatku toho 20. a to ruským vedcom Gulevičom. Spočiatku sa využíval u kozmonautov, ktorí užívali veľké dávky na zníženie stresu pri lete a udržanie dobrej kondície.

Karnozín je biologicky aktívny dipeptid, ktorý pozostáva z dvoch aminokyselín. Patrí do zoznamu prírodných bielkovinových regulátorov metabolizmu. Ide o stopercentne prírodnú látku, ktorá je nášmu telu vlastná. Tvorí si ju od narodenia, no postupom času tvorba klesá. Najvyššie koncentrácie sú v orgánoch s vysokými nárokmi na energiu – v srdci, mozgu a vo svaloch.

Oddiali starnutie

Zatiaľ čo my starneme, táto látka dlhovekosti pomáha udržiavať telo mladé. Omladzuje staré bunky a mení ich na plne funkčné a zdravé. Obnovuje kolagén v pleti a zároveň zlepšuje jeho štruktúru. Ak chcete pleti dodať karnozín zvonku, môžete ju vyživiť krémom s jeho obsahom.

Experimentálne výskumy potvrdili, že táto látka predlžuje dobu medzi deleniami buniek a súčasne zvyšuje počet delení o 150 percent. V podstate výrazne predlžuje životnosť každej bunky v tele.


Mohlo by vás zaujímať: Oklamte svoj vlastný vek: Dôležitá je koža! Ako na to?


Multifunkčná ochrana

Táto vzácna zlúčenina zmenšuje poškodenie organizmu spôsobené vplyvom krvného cukru na bielkoviny – glykácie. Tá poškodzuje celý organizmus. Karnozín chráni mozgové bielkoviny a biochemické parametre.

Mozog môže ochrániť pred vznikom Alzheimerovej choroby, ale aj pred ničivými účinkami starnutia. Dokonca, dokáže odstrániť napraviteľné škody, ktoré už stihlo napáchať.

Prenáša vzruchy v mozgu a nervoch, zlepšuje pamäť a logické myslenie. Pozitívne pôsobí aj u ľudí s autizmom, najmä v oblasti adaptačných a sociálnych dysfunkcií.

Lepší ako vitamín C

V súčasnosti je karnozín najsilnejší antioxidant, pokiaľ ide o likvidáciu voľných radikálov. Zamedzuje oxidatívnemu stresu, má protizápalové a protinádorové účinky. Nepôsobí však len preventívne.

V prípade napadnutia tkanív nebezpečnými zlúčeninami, ktoré vznikli pôsobením voľných radikálov, je aktívny. Dokonca, vo väčšej miere než vitamín C. Zabraňuje rozvoju aterosklerózy, šedého zákalu, zápalových a degeneratívnych procesov kĺbov.

Likvidátor ťažkých kovov

Tento silný antioxidant má tiež schopnosť chelátovať kovy. Odbúrava z tela ťažké kovy ako je meď, zinok, železo, ale aj arzén, olovo, ortuť, kadmium či nikel, čím ho chráni pred ich toxickými vplyvmi.

Chelátová terapia sa využíva na detoxikáciu, ale tiež ako doplnková liečba pri rôznych ochoreniach. Môže priniesť množstvo prospešných účinkov:

  • zníženie vysokého krvného tlaku
  • zlepšenie prekrvenia orgánov a končatín
  • rozšírenie stiahnutých ciev a zvýšenie ich pružnosti
  • odstránenie bolesti v končatinách
  • zvýšenie enzymatickej aktivity.

Mohlo by vás zaujímať: Zázračný koenzým Q10: Dokáže pomôcť pri paradentóze aj proti starnutiu


Ako ho mať dostatok?

Karnozín sa nachádza len v živočíšnych potravinách, najviac v mäse. Preto môže chýbať najmä vegetariánom. Keďže jeho tvorba v tele s pribúdajúcimi rokmi klesá, oplatí sa ho užívať aj v doplnkoch výživy. A to už po tridsiatke.

Predpokladá sa, že karnozín sa stane základným denným výživovým doplnkom pre ľudí každého veku. Podľa experimentov už dávka 50 mg znižuje oxidatívny stres. Na zabránenie glykácii a zachovanie regeneračnej schopnosti organizmu ale treba viac: 1- až 3-krát denne 500 mg. Pre terapeutické účely, napríklad pri autizme, Alzheimerovi či zlyhávaní srdca, sú potrebné ešte vyššie dávky.

Užíva sa pred jedlom, po jedle či medzi jedlami, a môže sa prijímať aj spolu s vitamínmi. Vyhnite sa však prípravkom s obsahom železa, zinku, medi alebo horčíka. Karnozín môže viazať ióny kovov, znížiť vstrebanie a tým viesť k neúčinnosti prípravkov.

Prečo sa ho oplatí dopĺňať?

Pri užívaní karnozínu v doplnkoch výživy pocítite väčší prílev energie, zlepší sa váš výkon, regenerácia svalov, ale aj rozhodovanie a pamäť. Prospešné účinky postrehnete tiež navonok v podobe mladšie vyzerajúcej pokožky.

Opatrné dávkovanie

Na začiatku sa môže zriedkavo vyskytnúť mravčenie v končatinách. Odporúča sa užívať najskôr nižšiu dávku a pomaly ju zvyšovať, aby sa organizmus prispôsobil. Po vyšších dávkach sa môže u niekoho prejaviť nespavosť. V takom prípade treba večernú dávku vynechať alebo ju spojiť s rannou a obednou.


Máte vlastné skúsenosti s karnozínom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame