Zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie: Pokúste sa im vyhnúť, pomôžete si

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Fajčenie je jedným zo zlozvykov, ktoré najviac ohrozujú naše zdravie

Niektoré zlozvyky môžu byť naozaj nebezpečné a skutočne sa môžu nepekne odzrkadliť na vašom zdraví. Ak si napríklad vezmeme ten najčastejší, ktorým je hryzenie nechtov. Pri tejto činnosti sa ničia nielen zuby a pokožka okolo nechtov, ale ide tu aj o vážnejší problém. Cez poškodenú pokožku sa môžu do tela dostať nebezpečné infekcie alebo iné choroby. A to je len jeden z príkladov.


Fajčenie

Najhorším zlozvykom je v súčasnosti fajčenie. Prestať s ním je náročné a mnohým sa to nikdy nepodarí. Motiváciu však skúste nájsť v tom, že fajčenie nespôsobuje len rakovinu pľúc, ale môže viesť aj k cukrovke, mŕtvici, infarktu, bronchitíde a ďalším zdravotným problémom.

Navyše, je vysoko pravdepodobné, že ak dlhé roky fajčíte, v staršom veku vás budú trápiť problémy s očami, kašľom či imunitou. Nebezpečné je aj pasívne fajčenie, ktoré zvyšuje riziko rakoviny pľúc, astmy, mŕtvice aj infarktu.

Solárium

V dnešnej dobe je vďaka soláriám možné opáliť sa aj počas zimy. Je však táto činnosť zdravá a podľa lekárov vhodná? Odpoveď je rázne nie. Opaľovanie v soláriu je podľa nich veľmi nebezpečné a v krajných prípadoch môže viesť až k rakovine kože.

Navyše, kto chodí do solária najčastejšie? No predsa ženy s bledou pokožkou, ktoré sa považujú za najrizikovejšou skupinu rakoviny kože.


Mohlo by vás zaujímať: Pomalý vrah, ktorému nevieme odolať


Samotársky spôsob života

Ak nemáte partnera, dlhé roky žijete osamote a na samotu ste si už zvykli, je možné, že sa vám nevyhnú zdravotné ťažkosti v podobe depresie, Alzheimerovej choroby či vysokého krvného tlaku. Samota sa neodporúča nielen v mladom veku, ale aj v tom seniorskom.

Spoločnosť ľudí je základ zdravého a spokojného života. Priatelia či rodina vám zabezpečia, že sa budete cítiť milovaní a dôležití, vďaka čomu si predĺžite život. Pomôcť môže aj domáce zvieratko.

Nezdravé stravovanie

Ak máte chladničku plnú klobások, koláčov či iných nezdravých potravín, mali by ste ich konzumáciu obmedziť čo najskôr. Tieto potraviny stoja v mnohých prípadoch za vznikom cukrovky, obezity či srdcových chorôb. Obsahujú nezdravé tuky, veľa bieleho cukru a umelé prísady, ktoré sú nezdravé.

Naopak, do svojho jedálnička zahrňte celozrnné výrobky, semienka, orechy a ryby, ktoré vo vyššom veku nutne potrebujete, keďže udržiavajú zdravé srdce aj mozog.


Mohlo by vás zaujímať: Päť zlozvykov spojených s koncom týždňa: Tento víkend sa im vyhnite!


Málo pohybu

Viacero zamestnaní je sedavých, čo môže viesť v staršom veku k vážnym zdravotným problémom. Nedostatok pohybu je veľmi častý problém, ktorý treba nevyhnutne riešiť, pretože inak môže dôjsť k spomaleniu metabolizmu, obezite a k vážnym srdcovým ochoreniam. Dobrou správou, že už desať minút chôdze denne môže výrazne pomôcť a preto si dobre rozmyslite, či pôjdete zajtra do práce autom alebo pešo.

Internet pred spaním

V dnešnej dobe je úplne bežné, že ľudia predtým, než idú spať, držia v ruke telefón a prezerajú si novinky zo sveta. Podľa najnovších štúdií je však tento zlozvyk veľmi nebezpečný a svetlo, ktoré vyžarujú elektronické zariadenia ako telefóny či televízory, môže viesť k vážnym chorobám, ako je rakovina či cukrovka. Spálňa by sa preto mala udržiavať v tme a tichosti a preto, ak si chcete niečo prečítať, otvorte si radšej knihu.

Rýchle jedenie a prejedanie sa

Pozor na prejedanie sa, ktoré môže viesť k obezite a tá zas k vážnym chorobám srdca. Takisto nie je zdravé, ak jete prirýchlo, pretože nestíhate. Každé sústo by sa malo prežuť aspoň dvadsaťkrát a hlavne pomaly. Vďaka pomalému jedenie nezjete tak veľa a budete sa cítiť plnší dlhší čas.


Ktorým zo zlozvykov sa nedokážete vyhnúť vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • Milan Matej 03.06.2018, 12:04

    ............ktorú.........

  • Milan Matej 03.06.2018, 12:03

    Moja žena v živote" nefajčila ", nepila vôbec alkohol, žila s usporiadaným životom a teraz niet choroby, ktorý by nemala.

1

Pridať komentár