Ako získať hebké chodidlá? Vyskúšajte tieto jednoduché domáce recepty

Noha

pexels.com

Leto je nekompromisné voči viacerým vašim telesným nedostatkom. Odhaľujete kus pokožky a medzi ňou aj kožu na chodidlách. Tá bola počas chladnejších ročných období bezpečne skrytá pred zrakom ostatných, a tak jej väčšina z vás nevenovala dostatočnú pozornosť.

Pokožka na chodidlách patrí k najviac namáhanej časti kože. Je vystavená tlaku topánok, ktoré vám nie vždy ideálne sadnú a navyše nesie celú váhu vášho tela. Niet sa čo čudovať, že kožné bunky na chodidlách rýchlejšie odumierajú a zhlukujú sa. Práve to vedie k vzniku drsných oblastí, ktoré tvoria práve tieto odumreté kožné bunky. Dopracovať sa naspäť k hebkým a krajším chodidlám sa však dá a to celkom jednoducho a v pohodlí domova.


Mohlo by vás zaujímať: Rozlúčte sa s popraskanými pätami: Vyhlaďte ich pomocou našich tipov


Preč so suchou kožou

Neošetrená pokožka na chodidlách dávno stratila na jemnosti, pružnosti a elasticite a o to viac je náchylná na poškodenie až prasknutie. S pribúdajúcimi rokmi sú takéto stavy čoraz horšie a navyše – aj rýchlejšie vznikajú. Zrejme nikomu nemusíme predstavovať boľavé popraskané päty, ktoré nielenže vyzerajú veľmi neesteticky, ale riskujete aj nebezpečné infikovanie rán, ktoré bude vyžadovať odbornú liečbu.

Ako prinavrátiť chodidlám hebkosť?

Základom sú 4 hlavné kroky: vyčistiť – hydratovať – zahojiť – opakovať.

Do lavóra nalejte teplú až horúcu vodu a pridajte niekoľko lyžíc soli alebo morskej soli. Nohy ponorte do teplej vody aspoň na 15-20 minút. Odumretá koža sa zmäkčí a jednoduchšie ju odstránite.

Výbornou a dlhé roky neprekonanou pomôckou je obyčajná pemza. Najlepšie však prírodná vulkanická (alebo inak aj lávová). Odstráni odumreté kožné bunky, podporí mikrocirkuláciu krvi a pokožka je lepšie okysličená a vyživená. Nohy opláchnite, jemne vysušte a dôkladne natrite hrubšou vrstvou hydratačného krému. Môže to byť klasický hydratačný telový krém alebo vsaďte na špeciálne upokojujúce krémy na nohy, napríklad s levanduľou, aloe vera, poprípade zvoľte chladivé gély s antiseptickými účinkami. Na chodidlá navlečte čisté bavlnené ponožky a pohodlne sa usaďte pred televízor alebo uložte do postele k spánku. Neodporúča sa novú vrstvu pokožky zaťažovať, mala by si niekoľko hodín oddýchnuť, upokojiť a zosilnieť.

Na začiatku opakujte procedúru jeden- až dvakrát týždenne. Nezabúdajte na pravidelnosť. Tá je pre prevenciu vzniku suchej a popraskanej kože na chodidlách veľmi dôležitá.


Mohlo by vás zaujímať: Pripravte nohy na letnú sezónu: Nech v sandáloch vyzerajú na jednotku


Domáce recepty

Vyššie spomínaný postup je úplne základný a pravdepodobne i veľmi dobre známy. No tieto 3 recepty na domáce peelingy dodajú aj obyčajnému odstraňovaniu suchej kože z nôh dodajú “punc” odbornej pedikúry. Použite ich po teplom kúpeli a odstránení najtvrdších častí. Navyše, môžete tieto zmesi vyskúšať aj na odstraňovanie suchej kože na iných častiach tela, napríklad na lakťoch alebo kolenách.

1. Škoricový peeling

Potrebujeme:

  • 2 PL kokosového oleja
  • ¼ šálky kryštálového cukru (biely, hnedý alebo aj trstinový)
  • mletú škoricu na špičku čajovej lyžičky

Voňavá škorica je bohatá na antioxidanty, má zahrievacie a výborné antiseptické účinky, ktoré prispejú k zahojeniu zápalových miest na popraskanej pokožke. Kryštáliky cukru odstránia odumreté kožné bunky a vyhladia pokožku. Kokosový olej je v kozmetike známy ako vynikajúca hydratačná zložka plná živín, ktoré pokožku zjemňujú a upokojujú.

2. Domáci kávový peeling

Potrebujeme:

  • 2 PL mletej kávy (nie instantnej)
  • 1 PL kryštálového cukru
  • 3 PL kokosového oleja (môžete použiť aj olivový olej)

Káva má vynikajúce protizápalové účinky a rovnako ako škorica, je plná antioxidantov a podporuje prekrvenie pokožky. V spojení s cukrom pôsobia ako účinné exfoliátory. Olej pokožku upokojuje a hydratuje.

3. Peeling so zeleným čajom

Potrebujeme:

  • obsah 2 čajových sáčkov kvalitného zeleného čaju
  • 5 kvapiek čajovníkového oleja (Tea Tree oil)
  • ¼ šálky kryštálového cukru
  • 2 PL olivového oleja

Zelený čaj a jeho účinky nemusíme veľmi predstavovať. Je bohatý na antioxidanty, výrazne zlepšuje elasticitu kože a má aj antibakteriálne účinky. Čajovníkový olej je účinný v boji proti mikróbom, plesniam. Spoločne pomáhajú podporiť hojenie raniek a rán na chodidlách. Kryštály cukru odstraňujú staré kožné bunky a olej sa zase stará o dôkladnú hydratáciu.


Mohlo by vás zaujímať: Domáca pedikúra: Pripravte svoje nohy na leto, kým je čas


Čo ak nič nezaberá?

Občas sa stáva, že čistenie chodidiel odkladáte. Predsa len môže ísť o bolestivé miesta s ranami ”do živého” a už len samotná predstava je nepríjemná. Ak sa k tomu pridajú i plesňové ložiská a zničené nechty, nevystačíte s domácimi procedúrami. Neváhajte navštíviť odborníkov a absolvovať pedikúru.

Voňavé kúpele nôh, špeciálne kúry s ovocnými AHA kyselinami, dezinfekcia kože, silné hydratačné krémy a profesionálne prístroje dokážu zázraky už za pár sedení. Potom je na vás zlepšený stav udržať pravidelnou osobnou starostlivosťou.


Darí sa vám udržiavať hebké chodidlá? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Lucia
Odporúčame