Mýty a fakty, ktoré by ste mali poznať o depresii: Je ich hneď niekoľko!

Žena

gettyimages

Depresia sa definuje ako vážna dušená porucha, ktorá v súčasnosti postihuje takmer každého šiesteho človeka. Aj preto je potrebné o nej treba hovoriť. O tejto chorobe totižto koluje mnoho mýtov, ktoré nie sú pravdivé a naopak, málokto vie, ako táto choroba skutočne prebieha a ako sa prejavuje.

Vo výskume zameranom na depresiu, úzkostné poruchy a závislosti v ambulantnej a nemocničnej liečbe sa ukázalo, že väčšina Slovákov tieto choroby nelieči. „V percentuálnom vyjadrení môžeme povedať, že 67 % ľudí, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou trpia depresiou, sa v súčasnosti nelieči. Spomedzi ľudí s príznakmi závislosti od alkoholu sa nelieči až 80 % z nich. Pri ľuďoch, ktorí majú s veľkou pravdepodobnosťou príznaky úzkostných porúch, dosahuje počet neliečených dokonca až 84 %,priblížila docentka Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave výsledky výskumu s tým, že títo ľudia sa neliečia napriek tomu, že dnes existuje účinná liečba, ktorá by im pomohla a zlepšila kvalitu ich života.

Výsledky jej výskumu ukazujú, že na Slovensku žijú stovky tisíc ľudí, ktorí majú príznaky depresie, úzkostných porúch a závislostí, no nedostávajú či nevyužívajú liečbu. Príčinami tohto stavu môžu byť podľa nej nevedomosť, spoločenská stigma a predsudky, nedostupnosť starostlivosti, chýbajúca prevencia či chýbajúca komunitná starostlivosť.

Fakt č. 1: Je to choroba, nie výmysel

V dnešnej dobe sa až príliš často hovorí ,,mám depku“. Mať depresiu však nie je žiadna sranda a netreba si z tejto choroby uťahovať, pretože nejde o žiaden krátkodobý smútok, ktorý prejde, ale o duševnú poruchu, ktorú treba liečiť. Pri depresii dochádza k abnormálnym zmenám nervových okruhov v oblasti mozgu, ktoré regulujú náladu.

Fakt č. 2: U mužov sú prejavy miernejšie

Muži nemajú potrebu zdôverovať sa so svojimi pocitmi tak často, ako to robia ženy. To, že sú smutní alebo nahnevaní častokrát skrývajú a kvôli tomu, sa mužom depresia diagnostikuje oveľa ťažšie, ako ženám. To, že niečo nie je v poriadku sa však dá odhaliť, ak sa muž správa nezvyčajne smutne alebo agresívne. Neobvyklé nie je ani zapíjanie smútku alkohol alebo užívanie drog.


Mohlo by vás zaujímať: Keď smútok neodchádza: Depresia sa nevyhýba nikomu, ohrozuje aj vás?


Fakt č. 3: Postihnúť môže každého

Ak si myslíte, že vás sa depresia netýka a nikdy ju mať nebudete, dajte si pozor. O tom, či ju dostanete, totižto nerozhodujete vy, ale rôzne iné faktory. Za jej vznikom stoja najmä dedičné gény, ale aj životné okolnosti, ako napríklad strata blízkeho človeka, samota alebo negatívne zmýšľanie. Depresia je jednoducho choroba, ktorá si nevyberá a zastihnúť môže človeka v každom veku, akéhokoľvek pohlavia, introverta či extroverta.

Fakt č. 4: Často sa zamieňa za demenciu

Nezriedkavou chybou, ktorú doktori robia je, že pri problémoch s pamäťou, videním bludov alebo zmätenosťou, diagnostikujú starším pacientom demenciu. Toto všetko však patrí aj k príznakom depresie a preto si treba dať pozor na to, aby sa tieto dve, úplne odlišné diagnózy, nezamieňali.

Mýtus č. 1: Na depresiu len netreba myslieť

Kedysi sa ľuďom s depresiou odporúčalo nemyslieť na ich stav, vyhýbať sa negatívnym veciam a snažiť sa myslieť pozitívne. Žiadna z týchto rád však nikoho z depresie ešte nevyliečila, kvôli čomu sa odporúčania lekárov zmenili o stoosemdesiat stupňov. Najlepšie teda urobíte, ak sa čo najskôr zveríte do rúk odborníkovi. Pomôcť môžu len lieky, časté sedenia a zistenie možných príčin.


Mohlo by vás zaujímať: Depresia môže postihnúť každého: 7 skvelých tipov na to, ako zatočiť s touto mrchou


Mýtus č. 2: Depresia sa málokedy vylieči

Našťastie, depresia patrí ku chorobám, na ktoré existujú lieky. Doba pokročila a podľa viacerých štúdií sa dá depresie zbaviť kombináciou vhodných liekov a dlhých rozhovorov s odborníkom v oblasti duševného zdravia. Národný inštitút duševného zdravia potvrdil, že lieky a sedenia vyliečili až 70% ľudí, ktorých trápili depresie. Pravdou však je, že to istý čas trvalo a nebolo to vždy na prvý pokus. Preto je potrebné byť trpezlivý.

Mýtus č. 3: Pomôcť môžu len lieky

Mnohí ľudia, ktorí trpia depresiou sa boja navštíviť odborníka, pretože sa obávajú toho, že im predpíše lieky a budú ich musieť brať do konca života. Pravda je však niekde úplne inde. Lieky sú síce veľmi účinné a väčšinou sú skutočne súčasťou liečby, no sedenia a rozhovory s odborníkmi sú rovnako dôležité. Takisto platí, že takéto lieky sa neužívajú po celý život, ale len dovtedy, kým lekár neuznáva, že je na čase so skončením ich užívania.

Mýtus č. 4: Depresia je len výhovorka

Mnohí zamestnávatelia si myslia, že depresia je len výhovorka ich zamestnancov na to, aby nemuseli prísť do práce. Depresia je však vážna duševná porucha, ktorá obmedzuje pacientov v normálnom živote. Málokedy sú schopní chodiť do práce a žiť život, ktorý žili, kým boli zdraví. Takáto choroba musí byť monitorovaná a liečená a nesmie byť zanedbaná.


Aké skúsenosti s depresiou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka, SITA
Odporúčame