Pohybové aktivity pre náročnejších: Spália nadbytok energie a vyformujú postavu

Fitness

gettyimages

Nebaví vás len tak bezcieľne pobehovať, ale pohyb milujete? Ak vám zdravie vcelku dobre slúži a nebolievajú vás kĺby, potom môžete vyskúšať náročnejšie druhy pohybu. Nerozhoduje pritom vek, ale najmä zdravotný stav a fyzická kondícia. Možno pri nich schudnúť, vyformovať si postavu, no v prvom rade sa rozhodne nebudete nudiť.

Hop sem – hop tam?

Niektorí ho chápu ako jednoduché bezcieľne poskakovanie. Omyl. Aerobik vznikol ako rytmické cvičenie na hudbu. Jeho názov je odvodený od slova aeróbny – s prístupom kyslíka. Cvičenie by teda malo byť intenzívne len natoľko, aby stačilo zásobovať svaly kyslíkom.

Všeobecne sú pri tejto aktivite najviac zaťažované dolné končatiny a zadok. Jednotlivé druhy aerobiku sú typické rýchlosťou a štýlom hudby, ktorý sa pri nich používa. Podľa intenzity sa rozlišujú náročné a menej náročné skupiny aerobiku.

Vyberte si svoj štýl

STEP-aerobic je forma aeróbneho cvičenia s využitím prvkov klasického aerobiku. Názov je odvodený od plastového schodíka – stepu, na ktorý sa vystupuje. Je zložitejší na choreografiu a fyzicky náročnejší. Vhodný je pre tých, ktorí už poznajú základy aerobiku.  

Ak máte radi tanec a chcete si precvičiť celé telo, je pre vás ako stvorený DANCE-aerobic. Intenzita a záťaž je rovnaká ako pri klasickom aerobiku. Dôraz sa kladie na koordináciu dolných a horných končatín. Odporúča sa pre mierne pokročilých. Tento náročnejší druh aerobiku využíva rôzne tanečné kroky a štýly – od latinskoamerických po balet.

FUNKY-aerobic je typický pomalším tempom. Má rovnakú štruktúru ako klasický aerobik, no funková hudba je pokojnejšia. Vyžaduje pohybovú koordináciu a pracuje pri ňom celé telo. Vhodné je voľné oblečenie a pevná, pohodlná obuv. Poskytuje radosť z tancovania všetkým, čo sa chcú uvoľniť a pritom si spevniť telo.


Mohlo by vás zaujímať: Pohyb vás udrží vo forme aj vo vyššom veku: Ktorú aktivitu si vyberiete vy?


Intenzívny kruhový tréning

Toto kondičné cvičenie posilňuje svaly celého tela. Pozostáva zo série cvikov, ktoré sa vykonávajú v 3 až 4 cykloch – kruhoch. Striedajú sa pri ňom posilňovacie a aeróbne cviky za pomoci jednoručiek, posilňovacích gúm, švihadla alebo gymnastickej lopty. Je náročnejší, no skvele formuje postavu. Spaľuje kalórie, buduje svalstvo a dokáže rýchlo zlepšiť kondíciu.

Motivujúce bicyklovanie

Ak máte radi bicyklovanie v rýchlejšom tempe, možno sa vám zapáči spinning. Je to vysoko náročný aeróbny tréning na stacionárnom bicykli, sprevádzaný hudbou. Nejde o klasický rotoped, ale špeciálne zariadenie pre tento typ cvičenia.

Predné koleso funguje ako zotrvačník. Počas jazdy sa nesmú nohy vyťahovať z klipsov, ale najprv treba zastaviť brzdou. Toto cvičenie pomáha tvarovať a spevňovať postavu, zlepšovať kondíciu a priaznivo pôsobí na činnosť srdca a ciev.


Mohlo by vás zaujímať: K lepšej postave vďaka pohybu: Začnite športovať bezpečne a efektívne


Pomáha telu i duši

Power joga je cvičenie, pri ktorom sa za pomoci pravidelného dýchania preťahujú veľké svalové skupiny. Pri výdrži v jednotlivých pozíciách sa kladie dôraz na silu, ohybnosť, stabilitu a pružnosť. Joga rozvíja telo i dušu a jej náročnosť záleží najmä od cvičiteľa.  

Na ceste aj na ľade

Jazda na kolieskových či ľadových korčuliach je skvelý šport na redukciu hmotnosti a podporu činnosti srdca. Vyhnete sa otrasom, ako napríklad pri behu.  Pozor si však dajte hlavne na brzdenie na in-line korčuliach. Je oveľa ťažšie než na tých ľadových. Vyberajte si rovinatý terén a nezabudnite na chrániče rúk, lakťov, kolien a helmu.

Vymodeluje postavu

Pre milovníkov zimných športov je dobrou voľbou beh na lyžiach. Menej náročný sa hodí aj pre seniorov a osoby s nadváhou. Rozvíja svalstvo celého tela. Formuje vnútorné strany stehien, svaly rúk, chrbtové svalstvo a zužuje pás.

Na rozdiel od zjazdového lyžovania nie sú pri ňom príliš zaťažované kolená. Beh na lyžiach je náročnejší na energiu a dá sa vykonávať aj v iných terénoch, nielen horských. Výbava je takisto lacnejšia.


Mohlo by vás zaujímať: Štíhlejší pás, okrúhly zadoček či vypracované stehná: S týmito FOTO návodmi žiadny problém


Lopta ako dobrý spoločník

Pri loptových hrách sa človek nenudí. Sú náročné na pohotovosť a pohybovú koordináciu. Napríklad futbal je vhodný na lepšiu kondíciu, volejbal zase na chudnutie, najmä plážový. Pri povrchu ako piesok a menšom počte hráčov je energeticky náročnejší. Zároveň pri ňom nedochádza k veľkým otrasom. Dbajte však na vhodnú obuv a oblečenie.

Ako často cvičiť?

Pre pohyb neplatí čím viac, tým lepšie. Ak začnete cvičiť každý deň, nadšenie z vás rýchlo opadne. Vydržíte sotva dva týždne a dostaví sa veľká únava a nechuť. Za takú krátku dobu sa, žiaľ, neprejavia zásadné zmeny na postave. Všeobecne sa odporúča športovať aspoň trikkrát za týždeň, napríklad každý druhý deň. Účinnejší sa však javí systém 2 dni cvičenia a následne deň voľna. Aby boli výsledky viditeľné, nemalo by množstvo cvičebných hodín klesnúť pod 2 hodiny týždenne.


Akým pohybovým aktivitám sa venujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame