Prinavráťte vašej spálni harmóniu: Inšpirujte sa týmito tipmi

Spáleň

gettyimages

Spálňa by mala byť miestom, ktoré je čisté. Nejde však o čistotu len v hygienickom zmysle, skôr o rozhodovanie, čo by v nej malo ostať a čo nie.

Ideálny scenár je v nej mať okrem postele čo najmenej vecí, zvyšok poschovávaný v skriniach a mať na nočnom stolíku poriadok. Nejde totiž len o dĺžku spánku a pohodlie vlastnej postele, ale tiež o to, ako sa v spálni cítite. Aj to vplýva na to, či ste cez deň čerství, alebo vás zmáha únava. Na čo treba teda myslieť pri udržiavaní harmonickej spálne?

Neobchádzajte problémy

Jedno zo základných pravidiel udržiavania poriadku v domácnosti hovorí, že ak sa vám niečo v miestnosti nepáči, neobchádzajte to viac ako jeden raz. Či to je kôš s neodloženou bielizňou, zle uložené či staré veci alebo jednoducho niečo, čo potrebuje opravu, aby ste spálni prinavrátili harmóniu je potrebné situáciu napraviť. Nikto iný, ak nerátame vašich rodinných príslušníkov, to za vás nespraví.


Mohlo by vás zaujímať: Farba spálne všeličo napovie: Čo o vás prezrádza odtieň tej vašej?


Zbavte sa starého prachu

Prach je okrem chaosu jedným z hlavných nepriateľov kvalitného spánku. A hoci sa môže zdať spálňa na prvý pohľad čistá, určite sa v nej nájdu ložiská prachu, ktoré pravidelne opomíname pri upratovaní.

V prvom rade je to priestor pod posteľou. Tam zvykneme odkladať veci, ktoré sa inde nezmestia. No tiež tam pomerne zriedka siahame. Skúste si teda prezrieť veci, ktoré tam máte uložené, možno časť z nich vôbec nepotrebujete. A keď už budete mať obsah von, poriadne to pod posteľou povysávajte.

Náš tip: Pri upratovaní spálne nezabúdajte tiež na povrch skríň a priestory medzi jednotlivými kusmi nábytku. Môžu byť ťažšie dostupné, no prachu a nečistôt sa v okolí postele oplatí zbaviť.

Triedenie je základ

Výborným spôsobom, akým udržiavať spálňu v harmónii je triedenie vecí. Hoci obsah skríň a šuplíkov nie je viditeľný, určite sa v nich nachádza množstvo vecí, ktoré už nenosíte alebo nepoužívate. Špeciálne ide o oblečenie, ktoré sa oplatí pretriediť aspoň dvakrát do roka, nehovoriac o rôznych odložených starých spotrebičoch, akými sú napríklad telefóny spred pár rokov. Skutočne ich ešte potrebujete? Možno nastal čas sa s nimi rozlúčiť.

Náš tip: Ak ste fanúšikmi rôznych suvenírov, sošiek a iných spomienok, ktoré máte v spálni, rovnako ich skúste trochu obmedziť. Mnohé z nich fungujú esteticky a majú napríklad aj svoju symbolickú a nostalgickú hodnotu, no pôsobia chaoticky a sú ideálnym držiakom pre prach.


Mohlo by vás zaujímať: Vytvorte si spokojný domov: Pomôžu vám v tom zásady feng shui


V spálni bez práce

Počítač či pracovný stôl nebývajú úplne častými spoločníkmi v spálni, pokiaľ sa teda nepotýkame s nedostatkom miesta v rámci bytu alebo domu. Ak to však nie je váš prípad a kúsok od postele máte takéto miesto na prácu, je najlepšie mu nájsť v rámci domácnosti iný priestor.

Spánok a relax by sa nemali kombinovať s prácou. Prítomnosť počítača a pracovných materiálov môže prinášať nervozitu pri zaspávaní a tiež vstávaní. Ruku na srdce, kto sa chce budiť s pohľadom na papiere, zakladače a s vidinou nedokončenej práce zo včera?

Radšej knihu

Rovnako to je s elektronikou, špeciálne s telefónmi a tabletmi. Tie by ideálne nemali byť v spálni počas noci vôbec. Surfovanie na internete a prezeranie sociálnych sietí pred zaspávaním patria k zlozvykom, ktoré vplývajú na kvalitu spánku. Preto je najlepšie telefón nechať v inej miestnosti, využívať klasický budík a miesto statusov si na dobrú noc čítať knihu.

Keď sme pri knihách, mnohí z nás si nimi radi skrášľujú spálňu. To je v poriadku, keď sú usporiadané v knižnici a pravidelne ich zbavujeme vrstiev prachu. Horšie to je s vežičkami kníh, ktoré si odkladáme na neskôr, prípadne ich máme dlhý čas rozčítané. Padá na ne prah, pôsobia chaoticky a to narúša už zmieňovanú spálňovú harmóniu. Radšej ich teda vráťte späť do knižnice. Prípadne ich venujte známym, ak máte pocit, že sa k nim už vracať nebudete a im by sa mohli páčiť.

Ešte väčšou päsťou na oko sú staré časopisy. Mnohí z nás si ich radi kupujú, no napokon na ne nemáme čas. Pravda je však taká, že ak sa k ich čítaniu nedostanete hneď, pravdepodobnosť zo dňa na deň klesá. Preto si nechávajte v spálni maximálne jeden kus, ktorý máte aktuálne rozčítaný. Zvyšok patrí do koša pre separovaný odpad.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite sa dobre vyspať? Pre kvalitný spánok je vraj rozhodujúca táto farba steny


Základné pravidlá príjemnej spálne:

  • nenoste si do nej prácu
  • udržujte ju v čistote
  • na nočnom stolíku majte len rozčítanú knihu
  • nezaspávajte s mobilom v ruke
  • pred spánkom pravidelne vetrajte
  • preferujte svetlé farby
  • počas dňa ustielajte postel
  • skúste triediť a obmedzovať množstvo skladovaných vecí
  • nezabúdajte na skryté priestory, napríklad po posteľou

Čítate etikety na potravinách pri nakupovaní v obchode? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan
Odporúčame