Malé vnúča na prázdninách: Ako urobiť vašu domácnosť bezpečnou?

Starí rodičia

gettyimages

Letné prázdniny sú pre mnohých rodičov menších detí zaťažkávacou skúškou. Je potrebné pripraviť program, zabaviť deti, mať dostatok voľných dní dovolenky a ochotného šéfa, ktorý chápe, že malé deti nemôžu zostať samé doma. Starí rodičia sú v tomto období na nezaplatenie. Pre rodičov je omnoho jednoduchšie zadeliť čas a povinnosti, ak je nablízku milujúca babka alebo dedko.

Pri malých deťoch musíme byť ustavične v strehu, neustále objavujú svet, ich zvedavosť a nevedomosť ich ženie aj k nebezpečným činnostiam. Aj kvôli tomu je najlepšie vychutnať si s nimi spoločné chvíle bez zbytočného rizika.

Ak je aj pred vami pár akčných týždňov s malými vnúčatami, ktoré sú vynaliezavé a všetko skúšajú, máme pre vás rady a tipy, ako urobiť svoju domácnosť a záhradu bezpečnou aj pre najmenších drobcov.

Na čo treba myslieť?

Ani väčšina domácností mladých rodičov nie je dostatočne zabezpečená pred všetkými rizikami, ktoré na deti striehnu. O tom, že to tak skutočne nie je, ich častokrát presvedčí až úraz dieťaťa. Vo vašom byte, dome alebo i na záhrade máte prostredie uspôsobené tak, aby vyhovovalo vašim potrebám.

Skúseností v oblasti výchovy a starostlivosti máte isto bohaté, ak však u vás vnúčatká nebývajú pravidelne, isto nemáte potrebu používať kryty na ostré hrany, uzatvárať skrinky s chemikáliami alebo mať zábranu na schodoch. Určite vám teraz nebudeme radiť, aby ste išli do finančne náročných “bezpečnostných opatrení”, všetky väčšie položky si môžete predsa zapožičať od svojich dospelých detí.

Poznámka: Uvedené odporúčania je vhodné aplikovať do domácností, v ktorých sa budú zdržiavať deti mladšie ako 6 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Strávite leto s vnúčatami? Naplánujte im prázdniny, na ktoré nezabudnú


Kuchyňa

Začnime miestom, kde bývate najčastejšie – kuchyňou. V kuchynských skrinkách sa ukrýva množstvo lákadiel, ktoré sú pre deti vizuálne pútavé. Pozor na ostré predmety a to nielen nože uložené v šuplíkoch, ale i rôzne príslušenstvá k mixérom a kuchynským robotom. Zvyknú sa uskladňovať v kuchynských skrinkách a ich súčasťou sú ostré sekacie nože a čepele. Ak budete variť, pokiaľ to bude možné, umiestnite hrnce na zadné variče a dávajte pozor na horúcu teplovzdušnú rúru.

Obývačka

Miesto vášho oddychu a relaxu je pre malé deti na prázdninách zvyčajne hlavnou herňou. Tu budú mať rozložené hračky a tráviť s vami voľný čas. Okrem toho, čo už dávno viete – pozor na ostré hrany na konferenčnom stolíku a dvierka na sklených vitrínach, nezabudnite ani na zabezpečenie televízora.

Moderné úzke televízory sú umiestnené na nohách, ktoré im nezaručia stabilitu pri prípadnom prevrhnutí. V jeho okolí sa to hemží i rôznymi elektrickými káblami a zásuvkovými rozbočkami. Pozor na zásah elektrickým prúdom a to nielen v obývačke, ale i v celej domácnosti. Bezpečnostné plastové kryty, alebo ľudovo aj “záslepky”, sú položkou za pár eur, no máte istotu, že žiadne ohrozenie života nehrozí.

Kúpeľňa

Základné pravidlo kúpeľne – všetky chemikálie a čistiace prostriedky preč z dosahu detí. Dokonca i množstvo rodičov toto pravidlo nedodržuje a nevedno prečo, kapsule na pranie malé deti priam lákajú. Ak by vaše vnúča požilo nejakú penivú látku, nevyvolávajte vracanie, radšej urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc. Látka by sa totiž pri zvracaní napenila a mohla by dieťa zadusiť.


Mohlo by vás zaujímať: Aby na prázdniny u vás len tak nezabudli: Pripravte vnúčatám skvelý program


Spálňa

Spálňa je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnejšie miesto. Samozrejme, ak si odmyslíme lieky odložené na nočnom stolíku, elektrické zásuvky nízko nad zemou a veľké nezaistené komody, na ktoré sa dobre lezie. Však vás takéto možnosti nenapadli?

Ak budete pri poobednom spánku ukladať dieťa do izby či spálne, zabezpečte okná proti otvoreniu. Deti totiž rady prelezú z postele (i gauča, stoličky, …) na okenné parapety a zvyšok radšej nebudeme ani spomínať.

Zamykanie

Menšie deti sú pri objavovaní nezastaviteľné, skúsenosti zbierajú doslova na vlastnej koži a nebyť skorého zásahu zo strany dospelých, mali by i následky, nielen poučenie. Ak nemáte vo zvyku balkón, vchodové dvere či bránu pri dome zamkýnať, s vnúčatami na prázdninách to začnite aplikovať. Určite nechcete zažiť strach z chvíle, keď ich nemôžete nikde nájsť. Platí však aj opačné pravidlo – pozor na vymknutie vnúčaťom, ktoré ešte nemá dostatok sily kľúčikom otočiť do opačnej strany. Ak nevie chodiť samé po schodoch, k schodisku mu nedovoľte sa priblížiť.

Záhrada

Máte pri dome záhradu? Potom sa vôbec nečudujeme, prečo sa vnúčatá k vám tak tešia. Pre tento prípad je dobré myslieť na otvorené šachty, pivnice a poklopy od kanalizácie. Ak máte rebrík popri stene vedúci na strechu, obaľte prvé stupienky rebríka pletivom. Nepúšťajte deti bez dozoru do dielne, garáže, ani k zvieratám. Deti totiž nevedia odhadnúť reakciu psa alebo mačky na ich aktivitu. To však niekedy ani dospelý človek.


Chodia k vám vnúčatá na prázdniny? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame