Búrame tabu: Sex v staršom veku existuje a môžete o ňom hovoriť!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Ste spokojný/-á so svojím súčasným sexuálnym životom?

Aj o tabuizovanom sexe treba vedieť hovoriť a to aj vo vyššom veku

Spoločnosť je nastavená tak, že sex patrí mladým ľuďom. Tí ho môžu praktizovať, hovoriť o ňom, na verejnosti si prejavovať nežnosti. Sexualita je však základnou esenciou života a patrí k starostlivosti o fyzické a psychické zdravie aj vtedy, ak máte viac krížikov na krku. Prečo o sexe nedokážeme rozprávať otvorene ani s vlastným partnerom po dlhých rokoch vzťahu?


Čo by urobila kaderníčka, ak by ste jej nepovedali, čo má s vašimi vlasmi urobiť? Alebo čašník, ktorému len oznámite, že chcete len nejaký obed? Budú improvizovať alebo jednoducho vyberú podľa seba. Presne preto je dôležité o sexe komunikovať a naučiť sa s partnerom hovoriť o vlastných túžbach. Možno sa miestami budete červenať, možno budete odmietavo krútiť hlavou, ak sa však aspoň malé percento z vás odhodlá pre zmenu, máte šancu oživiť jednu vzrušujúcu oblasť vášho života..

Ako “to” pomenovať?

Vysoká miera tabuizovanosti je v našej spoločnosti zakorenená od detstva. Jedným z dôvodov, prečo o sexuálnych otázkach medzi sebou nerozprávame je to, že nemáme pre konkrétne pojmy jednotný slovník.

Aby ste rozumeli najmä názorne. Vymenujte si v hlave ďalšie pomenovania pre penis a vegínu, ktoré vás napadnú? Či už to budú detské zdrobneniny, rôzne prezývky, zvieracie prívlastky, odborné alebo aj vulgárne slová... V snahe zamaskovať “skutočný predmet debaty” sa vytvorilo množstvo rôznych označení a i pri živote vo dvojici môžete mať spočiatku problém nájsť rovnaký vyjadrovací jazyk, nie to ešte popísať svoje sexuálne chute tak, aby ste nepociťovali pred partnerom ostych.


Mohlo by vás zaujímať: Seniori zabúdajú na ochranu: Poučiť ich má toto netradičné video


Vyzlečte svoje pocity donaha

V zrelom veku sa nahota nenosí, intímnosti sa dejú tajne a potme. A presne toto je dôvod, prečo sa sexualita vytráca z vašich životov. Dostanete sa do bodu, keď sa už nedá, alebo ani nechcete v spoločnej posteli pokračovať, keď ide o krátku stereotypnú nudu bez vášne. Čím dlhšie mlčíte a pred partnerom zatajujete svoje želania, o to viac sa intímna blízkosť medzi vami vytráca. Vzniká bariéra vo vzťahu.

Bežné modelové situácie:

- Čo by si asi tak manželka pomyslela, keby jej prezradím, že chcem skúsiť niečo nové a konkrétne jej to opíšem? Začne ma upodozrievať z nevery alebo, že som pozeral porno.

 • Ako by manžel reagoval, keby mu poviem, že sa mi to posledné mesiace vôbec nepáči? Urazí sa a zatrpkne!

Ak chcete zmeniť svoj sexuálny život a zažiť viac spokojnosti, musíte nájsť kľúč ku komunikácii, ktorá bude vyhovovať obidvom. Predstava, že si večer sadnete k manželovi, ktorý pozerá športový zápas a zrazu mu opíšete, ako ”by vám to mohol dnes večer urobiť,” je zrejme šokujúca, no nehovoríme, že nefunguje. Pri odhaľovaní svojich pocitov, rátajte s tým, že sa vystavíte veľkej zraniteľnosti.

Azda najdôležitejšou radou je - neprechádzať do útoku a kritiky. Nekritizujte výkon, dĺžku, prevedenie. Opíšte svoju predstavu toho, čo by sa ešte len mohlo udiať.

Nehovorte TY, ale vztiahnite situáciu na seba (JA) a zaujmite hlavnú úlohu vo svojom opise. Tá sexuálna túžba a predstava je predsa už vo vašej hlave, brzdí ju iba jazyk.

Ak sa obávate, že toto nezvládnete, choďte na to postupne a dávajte v príjemnej atmosfére partnerovi jednoduché otázky, na ktoré sa dá odpovedať áno/nie (Páčilo by sa ti, keby… ) Vymedzíte interval, v ktorom sa vaša polovička cíti komfortne a príjemne a nájdete vzájomný kompromis.


Mohlo by vás zaujímať: Sexuálne zákony, z ktorých pôjdete do kolien: Za nedodržanie vám hrozí poriadny trest


Rodinné vzorce

O tom, že ste sa rozhodli oživiť svoj sexuálny život, nemusia vedieť ostatní, no zároveň nemusíte držať bobríka mlčanlivosti, ak si okolie všimne, že sa medzi vami rozhorela vášeň. Ako prvé si vaše zaľúbené pohľady a vzájomné iskrenie isto všimnú dospievajúce alebo už dospelé deti. Nerobíte predsa nič zakázané, robili ste to ešte predtým ako sa narodili, inak by tu predsa neboli.

Vedzte, že im dávate do života dobrý vzor, že sex existuje vo vzťahu aj po rokoch. Ak vám syn alebo dcéra položia otázku “Čo sa to medzi vami stalo?,” tak už nemusíte mať ostych odpovedať, že za tým bol jednoducho iba dobrý sex. A ten prekvapený pohľad potomkov si nevšímajte…


Dokážete v pohode rozprávať o vašom sexuálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Lucia
 • Foto: gettyimages

Diskusia (12)

 • Kája 25.07.2019, 20:49

  Já si myslím, že je to o jednotlivcoch. Niektorý mladý by mohli závidieť svojim rodičom a naopak. Nie nadarmo sa hovorí... aké si to urobíš, také to máš..

 • Karla 16.07.2019, 21:42

  Vobec by som nezatracovala sex v staršom veku. Myslím si, že by sme sa možno i divili ako to majú naše babičky....

 • Sandra 10.04.2019, 14:10

  sex existuje v každom veku. DOkonca by som povedala, že mnohí starší su ovela viac aktivnejší a intimnostiam otvoreny ako mladí. Čo ja by som dala za to...zatial si musim vystačit iba s hračkami, ktore som si kupila. Som sama, bez partnera, takže si pomaham vibratorom

 • TITAN444 09.10.2018, 11:40

  Anna - tvoj príspevok je z relácie snívajte s nami. Tak snívaj....

 • Anna 02.10.2018, 10:03

  To je neskutočné, ľudia, ako sa oberáte o spríjemnenie vzťahu. Môj partner má sedemdesiatjedna, ja šesťdesiat a užívame si to neskutočne. Chce to harmonický vzťah, vážiť si jeden druhého, rešpektovať sa navzájom a nestratiť vášeň. Lebo nič nie je tak pochované ako vášeň.

 • TITAN444 04.07.2018, 14:09

  Áno, o sexe v staršom veku sa dá naozaj už iba hovoriť.

 • Strcuľa 13.06.2018, 19:06

  @passpaurt a @Peter pokiaľ máš ženu vo veku 48 rokov potom je Tvoj sex jedna báseň.

 • peter 12.06.2018, 19:21

  No,nie som toho nazoru,ze vek by mal rozhodovat-sme manzelia uz 43 rokov a stale nam to "chuti".Samozrejme uz to nie je niekolkokrat denne ako na zaciatku,ale s radostou sa aspon raz za tyzden venujeme jeden druhemu aj tymto sposobom.A porozpravat sa dokazeme aj v tejto oblasti bez problemov.Inak mame cez 65 rokov. pekny den a prajem to kazdemu kto ma zaujem

 • lues 12.06.2018, 14:09

  @passpaurt pozeranie porna nie je sex

 • LUBCA 12.06.2018, 13:25

  JA UZ ANI NEKOMUNIKUJEM VKUSE LEN CHLAST A MOBIL MAL BY OSTAT SPAT V BARE A NEUNUVAT SA PRIST DOMOV

1 2 >

Pridať komentár