Je to muž, ktorého som si vzala? Zvládnite problémy v dlhoročnom vzťahu

Muž

gettyimages

Mám za sebou vyše 20 rokov manželstva a pri sebe muža, ktorého nespoznávam. Ak sa vám táto myšlienka v hlave prehráva minimálne párkrát týždenne, urobíme si krátky náčrt budúcnosti. Nebudeme plakať za minulosťou, zvaľovať vinu na muža, ktorý sa tak veľmi zmenil, ani sa stavať do pozície trpiteľky, ktorá sa utešuje s tým, že všetko, čo sa jej v živote deje, má svoj význam. V každom veku a i v každom štádiu manželstva je možné vytvárať vzťah k spokojnosti oboch strán. Ak to nejde, vzťah ako taký prakticky neexistuje a vy ste si len zvykli na spoločnú domácnosť a účty.

Prečo došlo k takej zmene?

Manželstvo je akoby živým organizmom, ktorý sa rokmi spoločného života rozvíja, rastie a mení. Na jeho “trvanlivosť” a kvalitu vplýva hneď niekoľko faktorov – deti, ekonomické zázemie, zdravotný stav, spoločné hodnoty a priority. Akákoľvek zmena v jednej z týchto oblastí môže spôsobiť, že sa na svojho manžela začnete pozerať inou optikou. Zrazu budete vidieť to, čo ste doteraz prehliadali.

Počas výchovy detí sa väčšina slovenských žien orientuje predovšetkým na uspokojovanie potrieb detí. V klasickom modeli muž prijíma svoju rolu a zvykne si, že mu viac vecí prechádza. Prečo? Popravde, nestíhate si ho veľmi všímať a až po odchode detí zistíte, že váš manžel má zvláštne názory alebo záľuby, ktoré sa vám vôbec nepozdávajú. 


Mohlo by vás zaujímať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


Nájdite momenty, ktoré manžela zmenili

Hoci sa žene muža podarí iba málokedy zmeniť, ten sa v priebehu rokov mení ustavične. Každého človeka menia skúsenosti a životné míľniky, spôsob, akým sa popasoval s ťažkými skúškami. Podľa toho, ako ste spolu tieto dôležité momenty zdieľali a aktívne sa zúčastňovali na ich prekonaní, môžete jednoducho odsledovať, či medzi vami za roky manželstva vznikla istá kompatibilita a harmónia.

Jednoduchý príklad – manžel niekedy pred 10 rokmi stratil prácu. Vy ste sa stali ťahúňom domácnosti a takmer rok mu trvalo, kým spracoval hnev a sklamanie a polepil svoje mužské ego. Boli ste pri tomto procese prítomná? Ako ste reagovali? Ak ste nemali čas venovať sa jeho pocitom a myšlienkam a skôr ste mu “naložili” za neschopnosť, došlo u neho k dôležitým zmenám pomimo vášho spoločného vzťahu.

Takýchto jednoduchých, no pritom kľúčových momentov, keď sa muž postupne menil na osobu, ktorú teraz nespoznávate, bolo vo vašom živote isto niekoľko. Presne rovnakým spôsobom sa však utvárala a menila aj vaša osobnosť a názory. A tak ste sa dnes ráno zobudili vedľa muža, ktorý už dávno nie je tým mužom, do ktorého ste boli bláznivo zaľúbená.


Mohlo by vás zaujímať: Zavládol vo vašom manželstve stereotyp? Robte s tým niečo!


Čo môžete pre seba navzájom urobiť?

1. Stavte všetky karty na úprimnosť

Problémy v dlhoročných manželstvách môžu byť rôzne – odcudzenie, sklamanie, nedôvera, nevera, alkoholizmus, nedostatok sexu, v krajných prípadoch až nechuť voči partnerovi. Základom je identifikovať svoje pocity, sadnúť si, vziať do rúk pero a papier a spísať, čo všetko máte na svojom manželovi rada a čo vás hnevá a nedokážete sa cez to preniesť.

Sú pred vami ešte dlhé roky života, ktoré nechcete prežiť v sklamaní. Buďte sama k sebe úprimná a neriešte to, čo si pomyslia dospelé deti alebo okolie. V dnešnej dobe sa pre rozdielnosť pováh rozvádzajú päťdesiatnici, no tiež sa rovnaká veková skupina dokáže zbližovať a užívať si spoločný život nezaťažený povinnosťami voči deťom, hypotéke, …

2. Rozprávať sa, rozprávať sa, rozprávať sa

Zo vzťahov sa vytráca blízka komunikácia. Ak aj komunikujeme, nedokážeme hovoriť otvorene o svojich pocitoch a názoroch. Predstava vážnej debaty s mrzútom, ktorý sedí pred televízorom a nemá záujem o nič, už vopred vyvoláva predstavu konfliktnej situácie. Pokúste sa s manželom o problémoch a nepríjemnostiach, ktoré vás trápia, rozprávať priamo, bez útoku, bez emócií, hnevu a sĺz navyše. Základom je v debate udržať rovnocennosť – nezahnať partnera do kúta svojimi argumentami.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Sladké reči, držanie za ruky, každý z nás to pozná: Typické rozdiely medzi novými a starými vzťahmi


3. Odpúšťajte a nekritizujte

Určite sú veci, za ktoré má na vás ťažké srdce aj manžel, a v jeho očiach ste práve vy tá, ktorá sa zmenila a nechápe ho. Znie to ako začarovaný kruh obviňovania a obojstrannej kritiky. Veľmi dobre viete, že nič z minulosti sa nedá zmeniť. Nehľadajte vinníka a trpiteľa, neobsadzujte role. Ak chcete zostať i napriek problémom naďalej spolu, musíte vedieť odpúšťať, pomenovať to, čo vás trápilo a zranilo. Iba tak môžete vzťah nanovo upevniť.

4. Hľadajte rovnováhu a spokojnosť

Kto koľko dáva, ten i toľko dostane. Vôbec sa nemusíte vo vzťahu ďalšie roky obetovať a žiť ako nechcete. Dvadsať rokov ste žili s mužom na to, aby ste mu prestali rozumieť? Zmeňte seba – zmení sa všetko. Dokonca aj váš pohľad na manžela. Určite z neho zrazu nebude Pán Úžasný, no budete mať jasnejšie v tom, ako chcete pokračovať. Vytvorte si vo svojich bežných dňoch šťastné momenty, venujte sa novým záľubám, naučte sa niečo nové (možno sa pridá i on) a skúste robiť veci inak. Tak, aby ste si na konci každého dňa mohli spokojne povedať, že ste spoločne prežili niečo pekné.


Aké problémy v dlhoročnom vzťahu ste už zvládli vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame