Beriete tabletky na tlak? Dôležitá je disciplína a pohyb, ale pomôže aj hudba

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vysoký tlak sa častokrát odhalí úplnou náhodou počas preventívnej prehliadky

Najväčšou zákernosťou hypertenzie je, že nebolí. Často sa odhalí úplnou náhodou počas preventívnej prehliadky. A tak môže vysoký krvný tlak ničiť telo celé roky. Zhruba štvrtina hypertonikov u ňom vôbec netuší. Ak si však aspoň trochu všímate sami seba, môžete naň prísť včas a následne podniknúť kroky, ktoré ho pomôžu znížiť.


Čím skôr, tým lepšie

Na odhalenie tejto choroby často chýbajú typické príznaky. Avšak najmä v začiatkoch môžete hypertenziu postrehnúť. Zvykne sa prejavovať bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, praskaním cievok v oku či šumením v ušiach.

Čím skôr si to uvedomíte, tým menej škôd napácha na vašom zdraví. Už pri mierne zvýšenom krvnom tlaku sa poškodzujú cievy. Postupne strácajú pružnosť a hladký vnútorný povrch. Najvážnejším stupňom je ich zúženie - ateroskleróza. Prvé príznaky môžu byť zároveň poslednými, pretože hrozí srdcový infarkt alebo mozgová príhoda.


Mohlo by vás zaujímať: Viete, aký máte tlak? Zistite to skôr, ako bude neskoro!


Bez liekov ani na krok

Mnohí sa na vysoký tlak neliečia, lebo to nepovažujú za potrebné. Lekári však varujú: Ide o celoživotnú liečbu, ktorá je zbytočná, ak neužívate lieky pravidelne a podľa predpisu. Dôsledkom je zhoršená prognóza ochorenia, ktorá vedie skráteniu života. Svojvoľné vysadenie liekov môže mať smrteľné následky.

Ako základný problém sa javí to, že tabletiek je viac druhov. Podľa niekoľkoročnej štúdie sa však potvrdilo, že jeden liek nedokáže znížiť tlak pod optimálnych 130 mmHg. Na to treba priemerne kombináciu troch liekov. Odborníci už pracujú na tabletkách s obsahom viacerých účinných látok, aby viac piluliek mohla nahradiť jedna.

Keď lieky nezaberajú

Existujú pacienti, ktorým sa napriek zodpovednému užívaniu liekov nedarí tlak upraviť. Neustále sú vystavení vážnym zdravotným rizikám, ktoré neraz končia smrťou.

Nádejou pre nich je chirurgický zákrok – renálna denervácia. Obličky vysielajú do mozgu impulzy, ktoré tlak zvyšujú. Pri operácii sa medzi obličky a mozog dá akýsi filter, ktorý počet impulzov obmedzí a tlak klesne. Výsledok je dlhodobý, ale nedostaví sa hneď. Tlak klesá postupne, zvyčajne po niekoľkých mesiacoch od operácie. 

Zákrok však nie je vhodný pre všetkých. V zahraničí testujú metódu, pri ktorej špeciálnou svorkou prepoja tepnu a žilu v dolnej končatine. Doterajšie výsledky naznačujú, že pomohla aj pacientom, u ktorých bola renálna denervácia neúspešná.


Mohlo by vás zaujímať: Pristrihnite vysokému tlaku krídelká – a bez liekov!


Najlepšia je rýchla chôdza

Pravidelný pohyb sa po mesiaci či dvoch odrazí na vašom tlaku. Mal by trvať aspoň pol hodinu a opakovať sa 3 až 5-krát do týždňa. Pomalé prechádzky vás však nezachránia. Pulz treba zvýšiť na 50 až 80 percent vašej maximálnej srdcovej frekvencie (220 - vek).  

Ideálnym typom pohybu je rýchla chôdza. Denne by ste mali prejsť 5 až 6 kilometrov, čiže 10-tisíc krokov. Vylepšením je nordic walking. Zapojíte aj horné končatiny, odľahčíte nosné kĺby a spálite viac energie. Podľa odporúčaní lekárov sú vhodné aj ďalšie aktivity: bicyklovanie, plávanie, beh na lyžiach, turistika či tanec. Naopak, nevhodné sú silové športy a intenzívne tréningy ako je šprint.

Zmeňte svoj životný štýl

Obezita tiež prispieva k vysokému tlaku. Aby vám klesol, mali by ste nadbytočné kilá zhodiť. Cvičeniu treba prispôsobiť aj stravu. Základom je najmä obmedziť tučné jedlá, príjem soli a kofeínu, vyhýbať sa alkoholu a cigaretám.

Naopak, treba jesť viac zeleniny, ovocia a nízkotučných mliečnych výrobkov. Snažte sa odbúravať stres a viac relaxovať. Venujte sa rodine, priateľom a svojim záľubám.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete znížiť krvný tlak bez liekov? Zmeňte životný štýl!


Rozhodujúci je hudobný štýl

Existujú však aj iné možnosti ako korigovať krvný tlak. Ak nie ste priaznivcom vážnej hudby, skúste to prehodnotiť. Upokojujúci vplyv hudby potvrdzuje štúdia Porúrskej univerzity v Nemecku. Skladby Mozarta a Straussa mladšieho údajne znižujú krvný tlak a tepovú frekvenciu.

Aj Verdiho opera Nabucco má pozitívny vplyv na tlak. Počúvanie modlitby zajatých Židov z 3. dejstva opery vedie k zníženiu tlaku, spomaleniu srdca i dychu a celkovej relaxácii. V Taliansku sa dokonca hudba využíva ako súčasť terapie po operáciách srdca. Pomáha pacientom, aby sa rýchlejšie zotavili.

Ako si ho správne zmerať doma?

  • V rovnakú hodinu, spočiatku ráno aj večer, časom stačí 2-krát týždenne.
  • Pred užitím liekov na tlak.
  • Pred meraním pol hodiny nejedzte, nepite kávu, nefajčite, nevyvíjajte fyzickú aktivitu.
  • Najprv sa upokojte 10 minút v sede.
  • Uvoľnite si oblečenie a upevnite manžetu tlakomeru 1 až 2 centimetre nad lakťovým ohybom.
  • Ruku podoprite tak, aby bola manžeta na úrovni srdca.
  • Počas merania nerozprávajte a nehýbte sa.
  • Merajte vždy na tej istej ruke, ideálne 3-krát s odstupom 2 až 5 minút a hodnoty si zapisujte.

Aké skúsenosti s tabletkami na tlak máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár