Nazbierajte si čerstvú bazu: Poteší chuťové poháriky a posilní vaše zdravie

Čierna baza

pixabay.com

Existuje mnoho liečivých rastlín, ktoré môžeme nájsť v jarnom období na lúke či okraji lesa a využiť ich vo svoj prospech. Ľudia ich od nepamäti zbierajú, pripravujú si z nich čaje, sirupy alebo liečivé masti. Zdraviu prospešné účinky týchto rastlín pozná aj farmaceutický priemysel, ktorý ich používa na výrobu liečiv. Jednou z nich je aj baza čierna.

Naučte sa ju rozoznať

Baza čierna (Sambucus nigra) je v Európe veľmi rozšírený ker. Dorastá väčšinou do výšky 3 až 5 metrov na slnečných miestach. Kvety sú biele a ploché. Bobule sú najskôr zelené, neskôr sčervenejú a po dozretí sa sfarbia načierno.

Existuje niekoľko druhov bazy, avšak práve baza čierna sa najčastejšie používa na výrobu liečiv a tiež v prírodnej liečbe. Nemýľte si ju ale s bazou chabzdovou, vo väčších dávkach môže byť toxická. Dosahuje najviac 2 metre a okolík pozostáva z červenkastých kvetov.

Čo sa v nej skrýva?

Kvety bazy čiernej obsahujú užitočné silice, triesloviny, glykozidy, organické kyseliny a vitamín C. V plodoch sa nachádza tiež vitamín C, ale aj vitamíny skupiny B, ovocné kyseliny, aminokyseliny, triesloviny a flavonoidy, predovšetkým antokyány. Tie dodávajú farbu kvetom i plodom. V potravinárskom a textilnom priemysle sa využívajú ako prírodné farbivo.


Mohlo by vás zaujímať: Bazové kvety rozvoniavajú: Pripravte si z nich čaj na nachladnutie alebo sirup


Starodávny liek na rany

Už pred mnohými stáročiami sa tento výnimočný ker používal na liečbu rán, pri popáleninách a po uhryznutí zvieraťom. Na kožu sa prikladali obklady z mladých lístkov rastliny. Ľudia ocenili jej vlastnosti pri bolestiach zubov či krvácaní z nosa. Podľa receptov našich starých materí ju možno využiť ako obklad pri bolestiach hlavy či kolena, tíšenie žalúdočných kŕčov, alebo ako odvar na čistenie problematickej pleti. Jej uplatnenie je však oveľa širšie.

Ako využiť jej účinky?

V súčasnosti sú známe protizápalové, antivírusové a protichrípkové účinky tejto rastliny. Je určená na vnútorné užívanie pri liečbe ochorení dýchacích ciest, prechladnutí a chrípke. Látky v bazovom kvete a plodoch môžu znížiť opuch slizníc a zmierniť problémy s upchaným nosom.

Významný je vysoký obsah antioxidantov, najmä flavonoidov, vďaka ktorým zabraňuje poškodeniu buniek v tele a môže byť prevenciou vzniku rakoviny.


Mohlo by vás zaujímať: Čím tmavšie, tým lepšie: Prečo sú tmavé potraviny pre naše zdravie také prospešné?


Zber a spracovanie bazy

Každá časť tejto rastliny má svoju silu – kvety, plody, listy aj kôra. Najviac využívané sú kvety a bobule. Na jar a v lete sa zbierajú celé kvetenstvá. Odstrihujú sa po rozkvete, keď na seba upozorňujú prenikavou vôňou.

Vyhnite sa odkvitajúcim súkvetiam, ktoré spoznáte podľa zažltnutia a opadávania. V domácich podmienkach kvety najlepšie vysušíte zavesené v tieni. Sušená zmes však nesmie zhnednúť, inak sa stáva bezcennou.

Bobule sa zbierajú v plnej zrelosti, keď sú tmavo vyfarbené a dajú sa odtrhávať od stopiek. Pred užívaním musia byť plody tepelne spracované kvôli obsahu mierne jedovatého sambunigrínu. Varením ho zničíte a potom ich môžete jesť bez obáv.

Kúpa alebo vlastná výroba?

Medzi dostupnými formami v lekárni nájdete čaj, kvapky, sirup, tinktúry, ale aj kapsule či pastilky. Štandardne využívaným prípravkom sú kvapky s bazovým extraktom.

Z bazy sa však zároveň dajú pripraviť chutné a užitočné domáce recepty: limonáda, sirup, likér, víno, džem alebo kompót. Na boľavé miesta sa používa napríklad ocot a obklad z lístkov a na kožné problémy masť.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinné tinktúry a likéry na rôzne neduhy: Pripravte si ich doma aj vy!


Osviežujúca bazová limonáda

Potrebujeme:

  • 5 kvetov bazy čiernej
  • 2 citróny
  • ¼ kg trstinového cukru alebo 6 PL medu
  • 3 l prevarenej vody

Postup: Kvety vložte do 4 l pohára, pridajte na kolieska nakrájaný citrón, cukor alebo med a zalejte vychladnutou vodou. Prikryte gázou a nechajte na slnku 24 hodín. Ak chcete šumivý nápoj, mali ste vydržať aspoň týždeň. Potom limonádu precedíte, nalejete do fliaš, vychladíte a môžete podávať.

Buďte opatrní

Táto rastlina má málo vedľajších účinkov, pokiaľ sa používa správne a krátku dobu – najviac 5 dní. V interakcii s liekmi alebo doplnkami výživy však môže vyvolať nežiaduce účinky.

Opatrní by ste mali byť pri cukrovke, astme a autoimunitných ochoreniach ako je reumatoidná artritída alebo lupus. Ďalej vtedy, ak užívate diuretiká, laxatíva, lieky pri chemoterapii alebo lieky potláčajúce imunitný systém.

Vo všetkých uvedených prípadoch je potrebné poradiť sa so svojím lekárom ešte pred začiatkom užívania bazy alebo prípravkov s jej výťažkami.


Zbierate bazu čiernu? Na čo všetko ju využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame