Bicykel je vhodný aj pre starších: Nepodceňujte však bezpečnosť na cestách

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Jazdíte na bicykli?

Bicykel je vhodný aj pre starších

Jazda na bicykli patrí k tomu najlepšiemu, čo môžeme pre naše telo v teplých mesiacoch urobiť. Udržuje nás v kondícii, napomáha chudnutiu a tiež šetrí kĺby, vďaka čomu si môžu jazdu užívať aj starší ľudia. No na bicykli si treba na zdravie tiež dávať pozor. Netreba totiž zabúdať napríklad na prilby, reflexné prvky alebo svetllá.


Výhoda cyklistiky je jednoznačne v tom, že šetrí nosné kĺby. Človek, ktorý má napríklad nadváhu, si na bicykli nepreťažuje bedrá, pretože si môže sadnúť. Cyklistika je tiež dobrou alternatívou pre ľudí, ktorí napríklad nemôžu behať.


Mohlo by vás zaujímať: Na bicykel nie je nikdy neskoro: Dostaňte sa do formy na dvoch kolesách


Pravidlá treba dodržiavať

Medzi najčastejšie chyby cyklistov patrí jazda bez svetiel a reflexných prvkov alebo jazda na bicykli mimo obce bez prilby. Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Denisy Baloghovej nie je výnimočná ani jazda v skupinkách vedľa seba alebo jazda pod vplyvom alkoholu. Polícia preto pripomína, aké pravidlá by mali cyklisti počas svojich ciest dodržiavať.

Dôležité je napríklad nosenie reflexných prvkov, najmä v noci a pri zníženej viditeľnosti. „Reflexný materiál je v noci vidieť na trikrát väčšiu vzdialenosť než biele oblečenie a viac ako desaťkrát než modré oblečenie. Použitím reflexných prvkov tým pádom cyklisti predlžujú vzdialenosť, na akú ich môže vodič motorového vozidla spozorovať," vysvetľuje hovorkyňa.

Prilba nie je povinná, ale užitočná

Prilbu majú cyklisti povinnosť nosiť len mimo obce, no odporúča sa mať ju na hlave pri každej jazde. Dôležité je dbať na to, aby pri jazde po krajnici alebo okraji vozovky cyklisti jazdili len jednotlivo za sebou. „Dvaja cyklisti vedľa seba môžu ísť len po cestičke pre cyklistov a aj to len vtedy, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky," hovorí Baloghová.


Mohlo by vás zaujímať: Zimou športovanie nekončí: 7 zaručených tipov, ako prežiť chlad na bicykli a zostať fit


Ohľaduplní musia byť aj vodiči

Polícia zároveň apeluje na vodičov, aby boli k cyklistom ohľaduplní. „Všetci vieme, že v prípade cyklistu verzus auto, ťahá vždy za kratší koniec ten menej chránený účastník. Preto je dôležité, aby vodič motorového vozidla predvídal, čím stihne v prípade potreby skôr a adekvátne zareagovať," upozorňuje Baloghová.

„Dodržiavajte dostatočný bočný odstup od cyklistov pri ich predchádzaní, počítajte s nepozornosťou, horším zrakom a sluchom predovšetkým starších ľudí. Počas jazdy venujte zvýšenú pozornosť pravej strane vozovky z dôvodu najpravdepodobnejšieho výskytu cyklistov," pokračuje. Zároveň pripomína, že vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno. Neplatí to len pre vodiča električky.


Radi bicyklujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • Petra 20.08.2019, 13:14

  bez prilby na hlave na bicykel nesadnem, teda ak nejdem iba k susede...ale inak bez pribly nepustim ani svoje deti

 • Sedemka 02.07.2019, 21:32

  myslíš takyto? https://www.cyklospeciality.sk/sk/mestske-bicykle/frappe-city-fcl-500-7-de-lady-matt-light-blue-2/ ako sa na nom jazdi?

 • Viki 20.06.2019, 14:21

  v tomto su najlepšie klasicke mestske bicykle s prutenym košikom vpredu

 • Mirka 21.05.2019, 11:08

  ano, su bicykle aj pre starších. Kludne sa starší a aktivni ludia možu vozit na mestom bicykli - hodi sa mi to k nim. Alebo na nejakom bicykli s elekt.pohonom.

 • Maja 17.02.2019, 14:28

  a ak nie, kupia ai elektrobicykel. Ved na otm nie je nič zle. Prave naopak, je to rychlejšie a do mesta ovela viac prakticke ako auto

 • Janka 27.01.2019, 12:55

  aj starši ludi amožu byt aktivny a niektori dokonca viac, ako mladá ludia. Takže prečo nie. Bicykel nie je vekovo omedzeny a ked už nevladzu, vymenit ho možu za elektrobicykel :)

 • Martina 02.01.2019, 09:58

  suhlasim. Prečo by na bicykli nemohli jazdit aj starší. Ved pokial sa na to citia, tak prečo nie. len k tomu treba prisposobit aj bicykel.

 • Alex 26.09.2018, 10:18

  Veľmi dobrý článok, ďakujem :) Nedávno som čítala tiež článok o výhodách dopravy bicyklom- drsleep.sk/magazin/nesedte-za-volantom-jazdite-na-bicykli-urobite-toho-vela-pre-seba-i-svoje-okolie Stojí to za prečítanie a zváženie, či nie je pre nás aj prírodu bicykel skutočne lepšie riešenie...

1

Pridať komentár