Pozitíva poruchy erekcie? Môže predznamenať vážne problémy, nechajte sa vyšetriť

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problém s prostatou?

Porucha erekcie je problémom, s ktorým sa muži stredného veku potýkajú pomerne často

Porucha erekcie je problémom, s ktorým sa muži stredného veku potýkajú pomerne často. Dôvody sú rôzne, či už sú psychické alebo zdravotné. K zaujímavému poznatku nedávno prišli lekári z Česka, ktorí spojili problémy s erekciou s kardiovaskulárnymi chorobami.


Muži podceňujú prevenciu

Porucha erekcie môže podľa prednostu Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice Brno Dalibora Pacíka predznamenávať problémy so srdcom a cievami. Lekári ich objavia až u polovice pacientov a o dva roky skôr ako príznaky kardiovaskulárneho ochorenia. Dodal, že muži veľmi podceňujú prevenciu a kvôli tomu sa na ich problémy príde v čase, keď sú ťažko liečiteľné. Podľa skorších prieskumov absolvuje preventívne prehliadky u svojho praktického lekára dostatočne často len štvrtina mužov. Nárok na ňu zadarmo majú raz za tri roky.

Typickým prípadom je rakovina prostaty, ktorá je druhou najčastejšou príčinou úmrtia mužov medzi nádormi. Na Slovensku je rakovina prostaty jedným z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Ročne naň zomiera okolo 600 pacientov. Odborníci sa však zhodujú, že včasná diagnostika by toto číslo mohla výrazne znížiť.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na poruchy erekcie a užívajte si ako kedysi: Ako na to?


Nádor môže byť liečiteľný

Ak sa ochorenie odhalí včas, môže byť nádor liečiteľný alebo zastavitelný - či už liekmi, chemoterapiou alebo operatívne. V 40 50 percentách prípadov muži podľa Pacíka "zomrú s rakovinou prostaty, nie na rakovinu".

V oblasti prevencie rakoviny prostaty lekári môžu vyšetriť žľazu pohmatom a špeciálnym testom. "Väčšina lekárov ho nerobí. Je subjektívny, preto už s ním musí mať lekár nejakú skúsenosť," dodal Pacík. Test na zistenie hladiny prostatického špecifického antigénu v krvi, ktorý je u pacientov s rakovinou zvýšený, stojí niekoľko desiatok eur a zdravotné poisťovne ho nehradia.

Vyšetrenie sa oplatí

Karcinóm prostaty nie je jediným dôvodom, pre ktorý by nemali muži urologické vyšetrenie ignorovať. Je ním aj najčastejšie urologické ochorenie mužov - nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty). Hoci nejde o život ohrozujúce ochorenie, dokáže významne ovplyvniť každodenný život nielen muža, ale aj jeho partnerky.

Zväčšená prostata vyvíja tlak na močovú trubicu a spôsobuje okrem iného aj problémy s močením a erekciou. Predísť týmto problémom a zníženej kvalite života pomáha krátke bezplatné urologické vyšetrenie a včasná diagnostika možných komplikácií.


Mohlo by vás zaujímať: Problémy s erekciou: Takéto sú možné príčiny a ich riešenia


Chúlostivá téma

„Urologické ochorenia sú chúlostivá téma obzvlášť pre mužov. Mnohí sa hanbia a z návštevy urológa majú strach. Neopodstatnene. Vyšetrenie je jednoduché a vôbec nie je bolestivé. Práve odkladanie riešenia problému s odborníkom vedie k ďalšiemu zhoršovaniu stavu, zatiaľ čo včasná diagnostika a liečba im môžu pomôcť vyhnúť sa vážnejším komplikáciám," hovorí bývalý predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Ján Kliment z urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Nespoliehajte sa na výživové doplnky

Odborníci zároveň varujú pred nahrádzaním odbornej konzultácie s lekárom samoliečbou formou rôznych výživových doplnkov. „Ťažkosti s močením môžu byť rovnaké pri nezhubnom zväčšení prostaty, ako aj pri karcinóme prostaty. Bez odborného vyšetrenia sa môže zanedbať včasná diagnostika práve rakoviny prostaty. Preventívne prehliadky, ktoré by mali byť po 50. roku života samozrejmosťou, sú kľúčové pri ochoreniach, ktoré sú v raných štádiách bezpríznakové a môžu tak pacientovi doslova zachrániť život," dodal.


Máte problémy s erekciou? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • Jana 16.07.2019, 21:38

    Určitě nepodcenit prevenciu a potom neprepadať panike. Sú dostupné rozne prípravky, ktoré sa sajú kúpiť na weboch. Ak sa ani s nimi nedarí tak vyhľadať lekára.

  • Karol 03.06.2019, 12:20

    bud skusit nejake lubrikačne gely, alebo nejake spreje a ak to nezaberie, tak to riešit s odbornikom

  • Rita 10.04.2019, 14:06

    vždycky sa všetko da riešit. V dnešnej dobe je vela pripravkov, ktore napomahaju v lepšej erekcii. Je pravda, že je to dost intimny problem a hlavne sa netreba bat, hanbit riešit ho. Riešenie je tu https://*****/lubrikacne-gely/pre-lepsiu-erekciu

1

Pridať komentár