Som staršia a mám mladšieho partnera: Čo od takéhoto vzťahu očakávať?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zažili ste vzťah s mladším mužom?

Aj staršie ženy sú pre mladých chlapov príťažlivé

Vzťah staršej ženy s mladším mužom pôsobí na okolie rozpačito, vytvára veľa predsudkov a častokrát aj nevyžiadaných komentárov. Ako je možné, že skúsenú zrelú ženu osloví mladík, ktorý by si mohol trúfnuť na partnerky svojho veku? Ako rozpoznať, že bude mať sexuálny vzťah potenciál prerásť v partnerský? Čo robiť, keď ste "v tom až po uši" a vaši najbližší tomu nechcú porozumieť?


Mladší partner vs. názory spoločnosti

Isto viete, že vzťahový model starší muž a mladšia žena (aj o niekoľko desaťročí) je spoločnosťou už dlhodobo tolerovaný. Muž je v tomto prípade tou zabezpečenou a viac skúsenou polovicou a žene prischne nálepka nesebestačnej ženy, ktorá využila svoje mladé telo, aby opantala muža. Tento pohľad je však veľmi obmedzený a chcelo by to sondu do dlhodobých fungujúcich vzťahov kto, komu a čo vo vekovo nerovnomernom vzťahu odovzdáva.

S predsudkami podobného typu bojuje aj staršia žena s mladším partnerom. Azda prišla o zdravý rozum, že sa nechá takto zneužívať? Verí, že to s ňou ten muž myslí vážne? Rozhodla sa obetovať dobré meno za pár vášnivých nocí?


Mohlo by vás zaujímať: Staršie ženy vedia, ako upútať: Čím oslovujú aj mladších mužov?


Prečo to môže fungovať?

Predovšetkým preto, že vek je len číslo a pri pohľade na príčiny rozchodov a rozvodov je až na posledných priečkach. Rozdielnosť pováh a názorov sa môže objaviť aj u rovesníkov, rovnako tak aj nevery, závislosti a všetky ďalšie body, pre ktoré končia vzťahy.

45-ročná žena sa zaľúbi do tridsaťročného muža. A on do nej. Myslíte, že by bolo správne tvrdiť, že všetci muži v jeho veku sú nevyzretí a životom neskúsení jedinci, ktorí iba využívajú naivitu ženy? Vzťah s veľkým vekovým rozdielom môže fungovať a tiež i stroskotať na rovnakých zákonitostiach, ako všetky ostatné vzťahy.

Očakávania a obavy

Ste žena so skúsenosťami, rozhodná, zaujímavá a snažíte sa udržať si životný nadhľad. Prešli ste niekoľkými vzťahmi a už možno máte jasný obraz o tom, aký typ muža je pre vás ten správny. Do cesty sa vám však pripletie mladší muž plný energie, živelnosti, vášne, krásny telom i mysľou a vy ste zrazu o pár rokov mladšia, nechávate sa unášať príjemnými pocitmi, znovuobjavenými túžbami a kdesi v pozadí sa začnú vynárať obavy. Bude to trvať iba pár mesiacov? Čo mu môžem odovzdať? Čo ak odíde k mladšej?

Je zbytočné trápiť sa týmito a mnohými ďalšími otázkami, ak je teraz všetko v poriadku. On je tým mužom, ktorý vo vás vidí istotu, sebavedomie a skúsenosti, páči sa mu, že máte vlastný názor a nemusí vás „viesť za ručičku“. Priťahujete ho i fyzicky. Nikto ho do vzťahu s vami nenútil a pri dobrej vzájomnej komunikácii, súhre v posteli a spoločnom pohľade na svet, nemáte čo stratiť.


Mohlo by vás zaujímať: 8 dôvodov, prečo si začať so staršou ženou


Budúcnosť a spoločné hodnoty

Najčastejšie sa problémy vo vzťahu staršia žena - mladší muž objavia vtedy, ak ide o muža v hlavnom reprodukčnom veku, ktorý ešte nemá ujasnenú potrebu, či chce mať vlastného potomka. Môže sa spolupodieľať na výchove vašich dospievajúcich detí, ale nemusí to byť to pravé orechové. Taký vzťah je náročné vybudovať. Nie je ničím nezvyčajným, ak muži utekajú zo vzťahov s mladšími ženami preto, že sú nútení do rodičovstva, na ktoré sa ešte necítia. Rovesníčky na nich vyvíjajú tlak na vyššiu životnú úroveň a zabezpečenie rodiny. Preto je pre nich samostatná žena, bez nárokov, ktorá ich neobmedzuje a podporuje v aktivitách, skutočne vítaným spestrením. Cestovanie, návštevy kultúrnych podujatí, turistika a zážitky spolu so ženou, ktorá nerieši každý detail a vie, čo chce. To je pre muža veľmi príťažlivé.

V súlade s rodinou a deťmi

Prijatie okolím nemusí vyjsť podľa vašich predstáv. Dospievajúce a dospelé deti nebudú s týmto novým vzťahom stotožnené, budú vás upozorňovať na všetky nástrahy a vás pravdepodobne čaká obhajovanie svojich záujmov a pocitov viac ako inokedy.

Dokážete to ustáť?  V prípade, ak boli  deti prítomné toho, ako ste sa dlhé roky trápili v manželstve s ich otcom alebo ste strávili niekoľko rokov v osamelosti, budú vám priať a tešiť sa spolu s vami. Mladšia generácia vníma netradičné vzťahy s väčšou otvorenosťou ako tomu bolo kedysi.


Máte skúsenosti so vzťahom s výrazne mladším partnerom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Lucia
 • Foto: gettyimages

Diskusia (26)

 • TITAN444 18.07.2018, 10:14

  Darina - netrep hovadiny moja. Jemu funguje všetko. No a aby sme sa zasmiali tak nám napíš čo to funguje tebe? Lebo to čo ti fungovalo do 50-tky plus mínus, v 60 si už ani nepamätáš. Opakujem netrep.

 • Darina 01.07.2018, 10:12

  .mala som 34 on 20....dnes mám 60 , on 46.....a stále sme spolu. Už 26 rokov. Funguje nám naozaj všetko...

 • evelina 29.06.2018, 12:25

  Karel - pred pár dňami bolo na blesku zverejnené video so spievajúcim K.G. a musela som vypnúť zvuk, to sa nedalo počúvať, už to nebol spev "božského" Káju, ale starého chorého "dědečka, který "neví" kdy odejít ." A pamätám si ho ako božského Káju! Nemal by hazardovať teraz po prekonaní rôznych chorôb a ešte sa robiť, že spieva. Playback ! a že má plné sály, no zvedavci boli vždy a diskusii na blesku to napísali aj tí, čo boli osobne na jeho koncerte ! A o moje (analytické) myslenie nemaj obavy, viem o čom píšem ( premýšlim vždy než něco vypustim z pusy či na papir). Ale NIKDYy nekomntujem a nezosmiešňujem názor iných, ak s ním nesúhlasím, ale REŠPEKTUJEM, doufám Karle, že´s pochopil :)

 • evelina 29.06.2018, 12:09

  pre Zuzi - Hana Gregorová podľa aj starých fotografií bola krásavica a aj pri jej veku nevyzerá zle. Prečo by som mala riešiť jej súkromie ja, keď okolie nerieši iné páry tiež podivného veku....

 • karel 29.06.2018, 10:07

  Evelina, kdyby Kaja G. zpival strasne, nezarobi tolik penez, si nejak protirecite. Mel vzdy (a snad dosud) saly vyprodane, proc asi.. A vypada, jak vypada - vzhledem k svemu veku a je po nemoci! Dozijeme-li se, jako on, dekujme bohu. V 78 letech budete, damo, odkvetla lilie. Notabene jak muze vypadat clovek po rakovine a vice nemocech, operacich zasazich v nemocnici v tak pokrocilem veku. Mysli vam to realne vubec, premyslejte, nez neco vypustite z pusy ci na papir. O jeho zene pomlcim, to je jina debata, tez Slovacek Golemka

 • karel 29.06.2018, 09:37

  Viera, tvuj muz nema tolik penez, aby ho chtela mlada? A co kdyz je pekny i kdyz chudy, a nabali ho bohata, pro sve poteseni se o nej postara. Zaklep devce bud kapanek poverciva, at nezakriknes, preji, at s tebou tvuj muz dozije, ale nikdy nevis..

 • zuzi 29.06.2018, 09:30

  Evelina, a nezminilas slovenskou krasavici Hana Gregor pinda stara jakeho ma zajicka.

 • evelina 27.06.2018, 15:13

  Vek je pre niekoho iba číslo, pre iného trauma. Ak sledujete média, tak viete, že Zdene Studenkovej je lautr jedno, čo si myslí okolie o jej vzťahu s Brankom. Ani ona ani Branko vek neriešia, lebo majú hŕbou spoločných záujmov, ani o tom, čo bude potom....možno Zdena prežije aj Branka ! Je ale zaujímavé, že nikto naopak nerieši 40-ročný vekový rozdiel medzi dedkom Slováčenkom a jeho zlatokopkou- frndulou "umelkyňou", včera na blesku špitali podľa titulky článku čosi o ich sexe, koho to zaujíma, neviem...? no hnus ! Slováčenka, by som nevzala ako muža ani na na vedomie :( A "božský" Kája a Ivanka ? on vyzerá aj "spíva" strašne, to sa nedá počúvať, ale ako "zárobkovo činný" trhá rekordy do odpadnutia... počula som o prípade, keď si vraj dvadsaťročný štramák vzal za ženu tridsaťročnú krásavicu a prežili spolu päťdesiat rokov až kým ich smrť nerozdelila..... takže takto :)

 • adamko 26.06.2018, 22:59

  Čo možno čakať? Za pár rokov budeš kupovať lubrikačný gél na kýble a zajačikovi sa aj tak zunuješ.

 • Oľga 26.06.2018, 21:35

  Však uvidíme, ako to dopadne Zdene Studenkovej a Emmanuelovi Macronovi. Naozaj som zvedavá, či tieto dlhodobé, bezkonfliktné vzťahy prežijú - a ako? - aj starobu, ktorá u jedného z nich prepukne oveľa skôr.....

1 2 3 >

Pridať komentár