Posilnite si pamäť: Jednoduché cviky proti zabúdaniu a pre lepšie sústredenie

Zábudlivosť

gettyimages

Žijeme v dobe, keď k nám informácie prichádzajú rýchlo a vo veľkom množstve. No rovnako rýchlo aj odchádzajú. Občas berú so sebou aj mená dávnych spolužiakov, heslo k bankovému účtu alebo i dátumy, ktoré boli v pamäti uložené celé desaťročia. Bežné starnutie mozgu spôsobuje, že pamäť postupne vynecháva. Najskôr ide o nenápadné detaily, neskôr sa môžete už cítiť neisto a čoraz viac o sebe pochybovať.

Prečo sa pamäť zhoršuje?

S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko rozvoja patologických porúch takpovediac “celotelovo” – úbytok svalovej hmoty a pokles fyzickej výkonnosti, zníženie pohyblivosti a krehnutie kostí, zhoršenie zmyslového vnímania, výpadky pamäte a zabúdanie. Maximálna kapacita pamäte je dosiahnutá okolo 25. roku života. Od tohto veku sa každým dňom zhoršuje.

Spočiatku nie sú zmeny postrehnuteľné a možno niekde okolo tridsaťpäťky sa “iba” sťažujeme, že sa už nedokážeme sústrediť na viac vecí naraz, no pripíšeme to pracovnej a rodinnej vyťaženosti. Medzi 50. a 60. rokom sú však už zmeny badateľné a sami si uvedomujeme svoju roztržitosť, slabú koncentráciu a výpadky nielen v krátkodobej, ale i dlhodobej pamäti.

Mozog potrebuje pravidelný a zacielený tréning, aby nestrácal na svojej funkčnosti. Tak, ako precvičujete svaly na zoslabnutej ruke pri rehabilitácii, rovnakú pozornosť si zaslúžia nervové zakončenia v mozgu, vďaka ktorým sa aj pamäť udrží v dobrej kondícii. Navyše tak môžete úspešne oddialiť rozvoj ochorení mozgu a demencie.


Mohlo by vás zaujímať: Zhoršuje sa vám pamäť? Tu je 6 tipov, ako si ju vylepšiť!


Prečo pamäť klame?

Dostať sa do situácie, kedy vás zradí vlastná pamäť môže byť spoločensky nepríjemné, ale i zdravie a život ohrozujúce. Ako je možné, že si tú historku z dovolenky pamätám úplne inak ako manžel/ka? Užil/a som ráno predpísané lieky? Kde sú kľúče od auta? To sú celkom bežné otázky.

V pamäti sa nevytvárajú jednoznačné záznamy a obrazy. Do istej miery sú pamäťové stopy ovplyvňované zmyslami a emóciami. Stačí, ak párkrát zopakujete zážitok prikrášlene, mozog automaticky prekryje pamäťovú stopu v pôvodnej verzii a to nemusíte byť ani profesionálny klamár.

Ak ste pri vykonávaní istej aktivity boli mysľou inde, to, čo sa dialo popritom, vaša pamäť neregistrovala a vôbec to k nej “nedošlo”. Typickými príkladmi sú pochybnosti o tom, či ste užili lieky, či ste vypli žehličku alebo zamkli dvere na byte. S týmto sa však dá veľmi dobre pracovať . Môžete vytrénovať pamäť vo svoj prospech a nie pre neistotu.

Cvičenia, s ktorými podporíte pamäť

Trénovať pamäť môžete jednoduchými cvičeniami v pohodlí domova. Pravdepodobne už viete, že na zhoršujúcu pamäť má výrazný vplyv prežívanie stresu a negatívnych udalostí, strava s nedostatkom živín a málo pohybu. Okrem toho, že vždy môžete prejsť na kvalitnejšiu stravu a aktívny spôsob života, existuje niekoľko postupov, ako cielenie zvýšiť kapacitu svojej pamäte a rozvíjať ju. Hravou a jednoduchou formou podporíte svoju činorodosť a spestríte každodenné aktivity.

Zamerajte svoju pozornosť

Ak máte vo zvyku robiť viac vecí naraz, spomaľte. Na dôležité aktivity je dobré vyhradiť si čas a venovať im svoju sústredenú pozornosť. Ak je myseľ rozlietaná vo viacerých smeroch, výsledok bude rozpačitý. Predstavte si, že pečiete kura, popritom sledujete jedným očkom program v televízii a čítate noviny. Čo z videného alebo prečítaného si o pár hodín pamätáte? Už sa aj vám stalo, že ste kura pripiekli? Neoponujte tým, že sa budete nudiť. Naučte myseľ vnímať detaily konkrétnej situácie, skúste si pamätať vône, zvuky, slová.


Mohlo by vás zaujímať: Aj vy často zabúdate? Dostaňte svoj mozog opäť do formy


Reprodukujte

Rovno nadviažeme druhým bodom – ak ste niečo videli, počuli, boli toho účastníkom, zopakujte vlastnými slovami, čo to bolo. Ak by ste aj nemali publikum. Po tom, ako skončí film, zopakujte v priebehu pár minút jeho dej. Alebo pri prechádzke po námestí v meste tichým hlasom vyslovujte okolo akých obchodov prechádzate. Obraz sa spojí so zvukom a vznikne kvalitnejšia pamäťová stopa. Nabudúce, keď sa vás niekto spýta, kde je najbližšia lekáreň, presne vysvetlíte, okolo ktorých obchodov treba prejsť. Toto cvičenie sa dá aplikovať aj v domácnosti, ak sa trápite tým, že zabúdate, kam ste odložili predmety. Spojte predmet s miestom a trikrát nahlas zopakujte vzájomnú súvislosť, napr. “Opasok je odložený v komode”.

Využite školskú schému trvalej vedomosti

Prečo si pamätáme text piesne spred tridsiatich rokov, ale nové dôležité informácie naša pamäť neuloží? Lebo sme našu pamäť nepresvedčili o ich význame. Použite schému 1-2-4-8-16-32 : prvý deň sa novú informáciu dôkladne naučte, napr. nové telefónne číslo a na druhý deň zopakujte. Číslo si pripomeňte v štvrtý, ôsmy, aj šestnásty deň (vždy dvojnásobok). Ak si novú informáciu budete bez problémov pamätať aj na 32. deň, z pamäte už tak ľahko nevypadne.

Preverte zmysly

Vo vyššom veku sa objavujú problémy so zrakom i sluchom. Za vaším zabúdaním, ktoré vás určite znepokojuje, tak môže byť zhoršenie zmyslov. Takže nie, že si to nepamätáte, vy ste možno to, čo vám bolo povedané, ani nepočuli. Vyšetrenie u odborníkov môže vaše obavy so zhoršenou pamäťou nasmerovať k riešeniu.


Mohlo by vás zaujímať: Nepamätáte si jednoduché veci? S našimi tipmi zábudlivosť hravo porazíte


Neuľahčujte si výzvy

Už mladí si všetko zaznačujú do diárov, nechajú sa upozorňovať alarmami a pripomienkami. Ak technika zlyhá, koľko mailových adries, telefónnych čísel a pracovných povinností si budú reálne pamätať? Ak chodíte do obchodu s nákupným zoznamom, skúste ho nepísať. Ak sa obávate, že polovicu zoznamu zabudnete, vytvorte si v hlave predstavy jedál, ktoré sa chystáte variť. Možno dostanete príučku a párkrát sa do obchodu vrátite, no berte to ako súčasť tréningu mysle a sústredenia.

Veďte si denník

Prípadne píšte písaným písmom akýkoľvek súvislý text aspoň 10-15 minút denne. Písané písmo má podľa mnohých výskumov veľký vplyv na učenie, schopnosť zapamätať si, kreativitu a odbúravanie stresu. Je spôsobom ako upevňovať informácie v pamäti – opisujete zažité skúsenosti a pocity svojim vlastným individuálnym rukopisom. Stojí to za to znova si zopakovať písanie malého písaného „f“, pouvažovať nad gramatikou a slovosledom. Navyše, máte možnosť uľaviť svojim emóciám a cítiť sa lepšie.


Ako sa snažíte so zabúdaním bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame