Praslička čistí krv: Pomáha chorým obličkám a koži, no ocenia ju aj kosti

Praslička

gettyimages

Praslička roľná nepatrí svojím vzhľadom medzi okrasné kvetiny. Nevonia a nežiari farbami ako iné kvety, no zato sa radí medzi rastliny s vynikajúcimi liečivými účinkami. Ako očista krvi sa využíva pri mnohých zápalových ochoreniach a zle sa hojacich ranách. Jej priaznivé účinky sa prejavia aj navonok: lepšia pohyblivosť, pevnejšie nechty, koža i vlasy.

Staršia ako dinosaury

Pred stovkami miliónov rokov bola čeľaď prasličkovitých veľmi rozšírená. Zem pokrývali obrovské prasličkové lesy, ktoré sa vypínali až do výšky 30 metrov. Oproti prehistorickej prasličke je tá súčasná so 40 centimetrami len trpaslíkom.

Píše sa v starých herbároch

Jej sťahujúce, močopudné a krvácanie zastavujúce účinky poznali už starí Rimania a Gréci. Indiánski liečitelia využívali prasličku pri zastavení krvácania, pečeňových i obličkových chorobách. V klasickej čínskej medicíne a ajurvéde je dodnes uznávaná ako liek čistiaci krv a uzdravujúci obličky.


Mohlo by vás zaujímať: Praslička roľná nie je len burina: Pomôže proti močovým kameňom aj bolestiam krížov


Nepomýľte si ju!

Stromčekovitá zelená byľ s rozvetvenými konárikmi rastie u nás hojne od nížin až do horského stupňa. Nájdete ju na okrajoch ciest, poliach, lúkach aj v lesoch. Užitočná je vňať, ktorá sa zbiera od mája do septembra. Vhodné je zbierať vrchné dve tretiny byle, spodná časť býva zdrevnatená. Treba ju poriadne vysušiť, inak splesnivie. Ideálna teplota je okolo 42 ºC.

U nás rastie viacero druhov prasličky, ale na liečebné účely sa používa iba praslička roľná. Pred zberom sa s ňou dobre zoznámte, aby ste si ju nezamenili s prasličkou lesnou, riečnou či močiarnou. Sú jedovaté! Ak si nie ste istí, kúpte si čaj z prasličky roľnej v lekárni.

Cenné zložky a ich účinky

Flavonoidy, saponíny, alkaloidy, horčiny, organické kyseliny, triesloviny, silice a tiež minerálne látky. Toto výnimočné zloženie z nej robí široko využívanú liečivú rastlinu. Vďačí za to hlavne vysokému obsahu kyseliny kremičitej, ktorá ľahko preniká do moču, pokožky i slizníc. Napomáha vyplaviť odpadové produkty látkovej premeny pri obličkových, reumatických i kožných chorobách. Močopudné účinky sa najviac používajú pri urologických ochoreniach: zápaloch močových ciest a obličiek, obličkových kameňoch a piesku.


Mohlo by vás zaujímať: Obyčajné buriny? Naopak, tieto rastliny majú množstvo liečivých účinkov!


Prospieva pokožke, cievam aj kostiam

Množstvo kyseliny kremičitej v tele sa vekom zvyčajne znižuje. Tým klesá aj elasticita väziva. Praslička povzbudzuje metabolizmus kože, väziva, podkožného tkaniva a šliach. Pravidelná kúra s touto rastlinou prispieva k tomu, aby si koža čo najdlhšie zachovala svoju pružnosť.

Rastlina má aj výborné hojivé účinky. Ozdravuje väzivové tkanivo, tlmí svrbenie a podporuje liečbu rán. Používa sa pri problémoch s kožou i vlasmi.

Pôsobí antioxidačne: spomaľuje proces starnutia v tkanivách a cievach, priaznivo vplýva na ich pružnosť a pevnosť. Kyselina kremičitá zároveň prospieva pohyblivosti nášho tela. Vápnik privádza do kostí, čím sa stará o pevnosť kostného tkaniva. Chrupky zase podporuje pri tvorbe kolagénu. Pre trvalý účinok kyseliny kremičitej ju treba aplikovať ako kúru aspoň 2 až 3 mesiace.

Čaj alebo pleťová voda

Prasličkový odvar: vrchovatú ČL sušenej rastliny zalejte 250 ml prevarenej vody a lúhujte 5 minút. Preceďte a pite 2 – 3 šálky denne. Zvonku je vhodný na podráždenú kožu, regeneráciu drobných rán a popálenín, alebo ako pleťová voda pri problematickej pokožke.

Pri vonkajšom použití nie sú známe kontraindikácie. Vnútorné užívanie sa však neodporúča pri opuchoch, srdcovej nedostatočnosti a poruchách obličiek.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinkové kúry: Očistite svoje telo prírodným spôsobom


Teplý obklad na rany

Dve hrste sušenej prasličky vložte do sita a naparte nad hrncom s vriacou vodou. Obsah sita zabaľte do čistého plátna a obklad nechajte pôsobiť na postihnutom mieste, kým nevychladne. Opakujte podľa potreby. Prikladajte na zle sa hojace rany, zapálené nechtové lôžko alebo vyvrtnutý členok.

Sedací kúpeľ

100 g sušenej prasličky namočte na 12 h do studenej vody. Výluh priveďte do varu a vlejte do kúpeľa, ktorý by mal zakrývať oblasť krížov. Aplikujte 12 kúpeľov, potom si dajte týždňovú prestávku. Nasledujú ďalšie 4 kúpele raz za 3 dni.

Vhodné sú pri ochoreniach a infekciách močového mechúra, močovodov, obličiek a prostaty, ale aj pri výtoku zo ženských orgánov, hemoroidoch, reumatických ochoreniach, bolestiach nôh a krížov.

Kúpeľ pre celé telo

Dve hrste sušenej prasličky nechajte 6 h odležať v 2 l vody. Potom varte 1 – 5 minút a sceďte. Odvar prilejte do kúpeľa a vydržte v ňom po dobu 15 minút. Aplikáciu kúpeľa opakujte ako pri sedacom kúpeli. Odporúča sa pri bolestiach krížov a problémoch s medzistavcovými platničkami. Pri boľavých alebo potiacich sa nohách či zápale nechtového lôžka sa môže použiť aj ako kúpeľ na nohy. Pridajte však do neho ešte za hrsť šalvie lekárskej.


Aké skúsenosti s použitím prasličky máte vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame