Pokožku je potrebné pred silným slnkom chrániť: Riešením je olej z rakytníka

Rakytnik

gettyimages

Rakytník rešetliakový je obdivuhodný krík s výnimočnými vlastnosťami. Z dužiny jeho plodov sa získava žiarivý zlatočervený olej, ktorý sa považuje za skvelý antioxidant chrániaci naše bunky. Prospieva zdraviu, rozmaznáva našu pleť aj vlasy.

Kde ho hľadať?

Tŕnitý ker miluje slnko, preto sa mu darí na morských pobrežiach, nivách aj v nadmorských výškach až do 5 000 m. Pochádza z Nepálu, no rozšíril sa po celej Eurázii i do Severnej Ameriky. Rastie v Alpách, na pobreží Severného mora, ale aj v Číne, Mongolsku, Indii či na Sibíri.

V roku 2005 bol vo Fínsku vyhlásený za bylinu roka. Potvrdili sa jeho podporné účinky na srdcovo-cievny, tráviaci a imunitný systém. V Maďarsku je dokonca chránený. U nás sa začal plantážovo pestovať v roku 2010 v obci Tvrdošovce.

Bohaté zastúpenie aktívnych látok

Užitočná je celá rastlina, ale najcennejšie sú zrelé zlatočervené plody. Šťava z bobúľ sa už oddávna používa v období zvýšeného výskytu chrípky. Z dužiny plodov sa však lisuje aj vzácny olej.

Obsahuje množstvo aktívnych zložiek, pričom najvýznamnejšie sú: betakarotén, vitamíny skupiny B, vitamín D, E, K, nenasýtené mastné kyseliny, flavonoidy, hippopheín a karotenoidy. Výnimočný je vysokým podielom vitamínu C a omega-7 nenasýtenej mastnej kyseliny, ktorá sa v prírode vyskytuje zriedkavo.


Mohlo by vás zaujímať: Mocné bobuľky rakytníka: Posilnite nimi svoje zdravie a odolnosť aj vy!


Obranný štít proti chorobám

Svojím zložením je olej z rakytníka priam predurčený podporovať naše zdravie. Má výborné regeneračné, zvláčňujúce, upokojujúce, protizápalové a premasťujúce schopnosti a podporuje prirodzenú obranyschopnosť.

Pomáha pri chorobách sliznice celej tráviacej sústavy, čiže zápale sliznice ústnej dutiny, hltana, žalúdka, žalúdočných vredoch či pálení záhy. Má povzbudzujúce účinky na činnosť obličiek a srdca. Pôsobí močopudne, aktivizuje krvný obeh a látkovú premenu. Je vhodný ako prevencia srdcovo-cievnych chorôb, ale tiež ako podpora liečby rakoviny na urýchlenie regenerácie zdravých buniek.

Keď koža potrebuje pomoc

Pri kožných problémoch je olej z rakytníka spoľahlivým pomocníkom. Hodí sa na vnútorné i vonkajšie použitie. Tlmí zápalové procesy a bolesť, zmierňuje dráždenie a ničí choroboplodné zárodky. Pomáha pri chronických kožných chorobách ako je akné, psoriáza, atopický ekzém, ale aj pri alergických kožných chorobách a pigmentových poruchách.

Urýchľuje proces regenerácie kože a prispieva k dobrému hojeniu. Používa sa na rany, preležaniny, vredy, popáleniny či omrzliny.


Mohlo by vás zaujímať: Liečiteľ menom rakytník: Prineste si zdravie z oranžových bobúľ aj ku vám domov


Pre zamatovú pokožku a krásne vlasy

Zlatočervený olej podporuje obranné a ochranné mechanizmy kože. Vyživuje, ošetruje a chráni pokožku pred príznakmi predčasného starnutia. Zvyšuje jej pružnosť, obmedzuje tvorbu vrások a podporuje obnovu kože.

Ocení ho najmä koža vystavená silnému slnku a citlivá pokožka: pôsobí po podráždení aj preventívne. Na pokožke zanecháva akýsi „ochranný film“, preto by mal byť súčasťou základnej starostlivosti o pokožku. Prospieva tiež vlasom, ktoré spevňuje a spomaľuje ich vypadávanie.

Ako najlepšie využiť jeho účinky?

Rakytníkový olej má široké využitie aj v kozmetickom priemysle. V malej dávke sa pridáva do prípravkov ako je pleťový krém, telový olej, mlieko i mydlo, šampón a tiež tonikum na rany a spáleniny. Olej kúpite v lekárni alebo v obchode so zdravou výživou.

Pri hotových zmesiach býva dužinový olej v určitom pomere obsiahnutý v inom oleji. Lepšie je však zadovážiť si čistý olej z dužiny. Je síce drahší, ale netreba ho veľa. Silno farbí, preto sa väčšinou riedi. Stačia vám malé balenia, napríklad fľaštičky s objemom 30 – 50 ml. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov vydrží olej celé roky bez potuchnutia.

Výživa pre suchú pokožku

Postup: Asi 20 kvapiek oleja z dužiny rakytníka vmiešajte do 50 ml obľúbeného pleťového krému, mlieka či oleja. Ideálne sterilnou drevenou lyžicou. Nanášajte ráno a večer na vyčistenú pleť. Výsledkom bude viditeľné zlepšenie kvality kože.


Mohlo by vás zaujímať: Sila a univerzálnosť rastlinných olejov: Vhodné na imunitu i ako zdroj vitamínov


Vonkajšia ochrana pred slnkom

Potrebujeme:

  • po 100 ml sezamového a ľubovníkového oleja v biokvalite
  • 100 kvapiek (5 ml) rakytníkového oleja
  • 30 kvapiek levanduľového oleja.

Postup: Zmiešajte a aplikujte hneď ráno po osprchovaní na vlhkú pokožku a večer ako ošetrenie po opaľovaní. Táto zmes olejov účinne chráni kožu pred škodlivým vplyvom nadmerného slnenia a alergiami na slnečné žiarenie.

Ochrana proti slnku zvnútra

Ak trpíte alergiou na slnečné žiarenie alebo máte citlivú pokožku, ideálne je chrániť sa aj zvnútra. Najmä pri cestách do slnečných krajín sa odporúča užívať olej už 2 týždne pred odchodom. Denne 20 – 30 kvapiek čistého oleja z dužiny, prípadne vmiešaného do jogurtu. Karotenoidy z oleja sa uchovajú v koži, čím ju môžu chrániť pred silnými slnečnými lúčmi.


Na čo všetko využívate olej z rakytníka vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame