Rozvod v rodine: Chcem vidieť svoje vnúčatá a nemôžem, ako to riešiť?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Stretávate sa s vnúčatami tak často, ako by ste chceli?

Pri každej možnej príležitosti úprimne dokážte vnúčaťu, že ho máte skutočne radi

Deti, ktoré ste pred rokmi s dojatím viedli k oltáru, si teraz nevedia prísť na meno. Život prináša rôzne situácie a občas sa i bez vlastného pričinenia ocitnete v neznámej pozícii. Rodina vašej dcéry alebo syna sa rozpadla, všetkými lomcujú emócie a v tomto zmätku ste svedkami mnohých zmien. Jednou z najvýraznejších je aj zmena stretávania s vnúčatami. Čo všetko vás čaká a ako sa s tým vysporiadať rozumne s ohľadom na citlivé detské vnímanie?


Dva uhly pohľadu, dve pravdy

Rozvodovosť si na Slovensku udržuje vysoké čísla. Okrem klasických dôvodov ako nevera, odcudzenie a závislosti sa čoraz viac objavuje nesúlad názorov a pováh. Ľudia, ktorí boli jeden pre druhého všetkým, plánovali spoločnú budúcnosť, ľúbili sa zrazu po niekoľkých rokoch zistia, že sa k sebe vôbec nehodia. A ako to vo väčšine prípadov býva, začína vojna. O vlastnú pravdu, deti, majetky,...


Mohlo by vás zaujímať: Rozvod môže ovplyvniť vašu psychiku, ale aj telo: Na čo sa treba pripraviť?


Dve staré mamy

Sklamanú Beátu postihlo to, s čím sa musia vysporiadať mnohé ženy v pozícii starých mám v dnešnej dobe: Syn sa s nevestou rozviedol, no neviem presne, kde sa stala chyba. Stále bola s niečím nespokojná. Odvtedy si malé vnúčatká vidím raz za dva mesiace. Je to veľký rozdiel v porovnaní s tým, keď u nás trávili každú druhú nedeľu. Veľmi mi chýbajú a synovi tiež, ale s bývalou nevestou nie je reč.

Zať moju dcéru podvádzal. Ešte nebolo ukončené rozvodové konanie a on si už do ich spoločného bytu nasťahoval novú priateľku. Dcéra býva s dievčatkami u nás, v našom veľkom rodičovskom dome. Je nám spolu fajn, dobre vychádzame, ale vždy mi je za ťažko, keď vidím jeho auto, ako zaparkuje pred naším domom a ide si po deti. Nezaslúži si ich. Hovorí Eva, ktorá je starou mamou tých istých vnúčat ako Beáta. Všimli ste si zopár kritických bodov? Bola im povedaná celá pravda? Tú vedia iba rozvedení manželia.

V emočne vypätej situácii si každá strana háji svoju pravdu a snaží sa potlačiť zjavné. Vlastné deti, nech sú akékoľvek, nájdu u svojich rodičov istotu a možno aj pochopenie. Toto vám ten zať alebo tá nevesta neodpustí. Čo pár, to iný porozvodový priebeh, vymenovávať by ste iste vedeli desiatky možností.

Dá sa byť zadobre s oboma stranami naraz?

Veľmi záleží od kvality vašich vzťahov počas trvania ich manželstva. Ak už vtedy bola vaša snaha o pomoc odmietaná a rady vopred zavrhnuté, bude to chcieť pevné nervy a zmenu prístupu. V prípade, že vyjadríte svoje pochopenie a tá druhá strana bude cítiť, že nestojíte tak úplne proti nej, máte možnosť pre veľké kroky dopredu. Je pravdepodobné, že kým sa hnev a naprieky upokoja, istú dobu to potrvá. Vzdajte sa intríg a ohovárania a pre dobro vašich detí i vnúčat, skúste ukázať svoju rozumnosť a neutralitu. Im ešte totiž možno chýba.

Nie je ničím nezvyčajným, ak po zlepšení komunikácie a vzájomnom rešpekte všetkých zúčastnených strán začnete fungovať nad očakávania a sklamaná nevesta, ktorá chcela odstrihnúť deti od otca a jeho rodiny, vám s radosťou odovzdá deti na prázdniny a po dlhej dobe si oddýchne.


Mohlo by vás zaujímať: Rozvod na „staré“ kolená: Aké bývajú jeho príčiny a ako sa s ním vyrovnať?


Čo môžem pre svoje vnúča urobiť?

Nehovorte pravdu o vzťahu jeho rodičov

Tú pravdepodobne nepoznáte ani vy. Určite by ste si zastali jednu stranu, preto sa tomu skúste vyhnúť a presunúť zodpovednosť za vysvetlenie na rodičov, v primeranej forme a v závislosti od veku dieťaťa.

Ukážte mu, že ho ľúbite

Nie však množstvom hmotných darov, ale skutočným záujmom o jeho život a pokroky.

Nemusíte ho vychovávať

Od toho sú rodičia. Môžete mu však ukázať hodnoty, ktoré u rodičov nevideli a vytvárať si spoločné spomienky. Ak ako “babka a dedko” tvoríte i po rokoch harmonický pár, uvidia fungujúci model vzťahu po rokoch a to je pre ich vývoj a hľadanie partnera v budúcnosti veľmi dôležité.

Neočierňujte druhú stranu

Sú to jeho rodičia, vaše vnúča má tak svoj vlastný hodnotiaci systém a úsudok. Samozrejme, v závislosti od veku - vnúča v puberte už i tak nevie kam patrí, tak na čo mu myseľ zahlcovať negativitou?

Ak všetky zmierlivé cesty a snahy o kontakt zlyhali, vedzte, že ako starý rodič máte právo vidieť svoje vnúčatá. Súdne rozhodnutie sa však považuje za krajné riešenie, ktoré zvyčajne naštrbené vzťahy ešte viac vyostrí. Skúsiť môžete i mediácie ako spôsob zmierenia všetkých strán. Ak vám ide o dobro svojich vnúčat a chcete, aby mali vytvorené rodinné putá, základom je komunikácia, aktívny záujem a nevyťahovanie krívd z minulosti.


Aké skúsenosti so životom po rozvode máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Lucia
 • Foto: gettyimages

Diskusia (11)

 • jaga 22.07.2018, 12:51

  Ked mladí potrebovali baviť deti každý druhý den,aby sa mohli flákať po nákupných centrách vtedy im boli mamky a svokry dobré a teraz takéto vyjadrovanie, hamba a keby dačo, starý rodičia maju právo na svoje vnučatá zo zákona.

 • evelina 10.07.2018, 15:38

  no šak totok, sa nevytešuj, že si chorý....:)

 • TITAN444 10.07.2018, 14:42

  evelina - asi budem chorý ale zasa s tebou musím súhlasiť:)))) OK.

 • evelina 10.07.2018, 14:39

  TITAN, no šak totok... súhlasím, že starý rodič nemá prednosť pred rodičmi ... a tiež s Evou, ktorá komentovala vyjadrenie starej mamy, že si otec deti vziať so sebou nezaslúži ! Na to nemala žiadne právo! Povedala by som, že starí rodičia sa nemajú miešať do sporov svojich dospelých a samostatných detí, a ak toto nedodržujú, tak nemusia svoje vnúčatá vidieť vôbec .... je to síce na škodu vnúčat, ale podrývať autoritu rodiča jeho ohováraním neprospeje nikomu !

 • Dodka 10.07.2018, 14:24

  Učme sa hľadať riešenia - nie vinníka. Mediácia hľadá riešenia - nie vinníka. www.dodkadanova.sk

 • TITAN444 10.07.2018, 13:42

  evelina - beriem tvoj príspevok, prečo nie. Ale hovorí to stará mať. Teda osoba ktorej nie je nič do toho, čo si robí s deťmi ich vlastný otec. To dúfam chápeš. Predsa nemôže byť starý rodič pred rodičom. Tak som to myslel ja, aby zasa nebol nejaký problém. Ak ja nechcem aby moja svokra videla moje deti tak jej nepomôže ani Štrassburg.

 • evelina 10.07.2018, 13:27

  TITAN, ukľudni sa :))) a prv než pošleš zase nejakú ženu odtiaľto k sporáku, prečítaj si nabudúce článok s porozumením ! V článku totiž píše "postihnutá" stará mama o zaťovi toto :"ale vždy mi je za ťažko, keď vidím jeho auto, ako zaparkuje pred naším domom a ide si po deti. Nezaslúži si ich.” - Klídek a pianko, mýliť sa je tak ľudské , aj "silní muži" zakopnú ::) nikto nie je dokonalý !

 • TITAN444 10.07.2018, 12:42

  Eva - ty budeš po úraze hlavy alebo si slabomyselná od narodenia. Môj príspevok bol v zmysle toho, že starí rodičia nemajú žiadne právo ani nárok si určovať či im ja mám ukazovať svoje deti, nebodaj chodiť s nimi k nim na návštevu. Starí rodičia nech sa starajú o svoje deti a nie o vnúčatá. Urobíš lepšie ak pôjdeš tam kde je miesto každej ženy - k sporáku.

 • Eva 10.07.2018, 10:07

  že nezaslúži si svoje deti..čo sa máš čo vyjadrovať k tomu čo si on zaslúži..deti si hlavne zaslúžia otca..že to mladým nevyšlo ťa síce môže srať ale do toho či si ich otec berie ťa nič nie je

 • TITAN444 10.07.2018, 07:42

  Je to správne. O tom, komu ukážem svoje deti rozhodujem ja a nie nejaká debilná svokra, ktorá rozbila manželstvo a teraz sa chce chváliť mojimi deťmi. Nech sa stará o svoje, teda o svoju dcéru. Na moju nech láskavo zabudne. Opakujem je to správne a hlavne ľudské.

1 2 >

Pridať komentár