Čísla nepustia, alias ako založiť eseročku lacnejšie

ľudia

Shutterstock

Matematika sa nedá oklamať a čísla jednoducho nepustia. Svojpomocné založenie eseročky stojí 350 € plus kopu nervov a času na úradoch k tomu. Naopak, založenie takejto obchodnej spoločnosti cez sprostredkovateľa vyjde na 249 € a to bez nervov či strateného času. V súčasnosti je trendom si život uľahčovať a presne o tom je rýchle založenie s.r.o., teda spoločnosti s ručením obmedzeným.

Asi ani netreba robiť prieskum verejnej mienky na to, aby sme zistili, že nikto nemá rád behanie po úradoch. A teraz sa skúsme vžiť do reálnej situácie začínajúceho podnikateľa. Máte na stole nápad, vďaka ktorému chcete zarobiť. Určite už vopred pripravujete rozpočet a snažíte sa osloviť partnerov, prípadne dodávateľov. Lenže treba jednu „maličkosť,“ a to právne ošetriť založenie obchodnej spoločnosti. Ste právnici? Fajn. Nie ste? Tak čítajte ďalej, pretože tieto informácie sa vám pri zakladaní firmy určite zídu.

Ako založiť eseročku za niekoľko dní

Ak využijete na založenie s.r.o. sprostredkovateľa, tak ten vám garantuje založenie firmy do jedenástich pracovných dní. To pri porovnaní s časom, ktorý by ste pritom strávili svojpomocne, vyzerá ako veľmi príjemný rozdiel vo váš prospech. Sprostredkovateľ garantuje vypracovanie všetkých dokumentov do troch dní, zaplatí za vás súdny poplatok a zároveň si budete môcť vybrať neobmedzený počet predmetov podnikania.

Máte nejaký perfektný nápad, ale ide o čas, aby ste prevýšili konkurenciu a zarobili? V takom prípade naozaj rozhoduje aj čas. Takže rýchle založenie s.r.o. môže byť vašou konkurenčnou výhodou oproti ostatným.

Dá sa povedať, že najväčším lákadlom je to, že človek nemusí spoločnosť s ručením obmedzeným zakladať sám. Vyznať sa v byrokracii a dokumentoch naozaj nie je ľahké a prináša to veľa nervov a zbytočného naháňania sa. Na druhej strane je tu alternatíva v podobe odborníkov, ktorí spoločnosť promptne založia za vás.

Virtuálne sídlo firmy

Okrem samotného založenia eseročky treba riešiť aj sídlo spoločnosti. Je to dôležité napríklad aj z pohľadu miestnych daní. Výška miestnych daní pre podnikateľov je verejnou informáciou. Určite neodporúčame virtuálne sídlo napríklad v Púchove, kde sú podnikateľské dane z dôvodu prítomnosti nemeckého koncernu v meste nastavené veľmi vysoko.

Zrejme najpopulárnejšie je virtuálne sídlo v Bratislave, ktoré využíva veľa firiem. Sú to najmä malé eseročky, napríklad zamerané na marketing či poradenstvo, ktoré ani nepotrebujú vlastnú kanceláriu. Sídlo však firma mať musí. Títo podnikatelia to riešia cez virtuálne sídlo, kde prijímajú korešpondenciu.

Virtuálne sídlo je obľúbené ešte pri alternatíve, keď sa firma často sťahuje. Meniť sídlo firmy v Obchodnom registri sa spája s finančnými nákladmi a je to aj časová záťaž pre podnikateľa. Preto sú firmy, ktoré si vyberú virtuálne sídlo, pretože to sa s plynúcimi rokmi vôbec nemení.

Registračné sídlo s vlastnou poštovou schránkou

Firma samozrejme dennodenne prijíma množstvo poštových zásielok. Opäť sú tu však eseročky zložené z niekoľkých ľudí, ktorým sa skrátka neoplatí prenajímať kanceláriu. Kancelária je fixný náklad, ktorý je pre mnohých zbytočný.

Riešením je registračné sídlo firmy, ktoré je niečo podobné ako virtuálne sídlo. Na registračnom sídle má firmy vlastnú poštovú schránku, pričom majiteľ sídla dennodenne informuje firmy o tom, čo im do schránky prišlo. K dispozícii sú aj on-line notifikácie či skenovanie prichádzajúcej pošty.

Optimalizácia nákladov je nevyhnutný predpoklad pre úspešné pôsobenie na silnom, konkurenčnom trhu. V modernej dobe, keď sa čoraz viac vecí rieši on-line, sa prenájom kancelárie ako sídla stáva prežitkom. Riešením pre moderné firmy je virtuálne alebo registračné sídlo spoločnosti.

Zdroj: Shutterstock, Shutterstock, PR článok
Odporúčame