Cukrovkárov na Slovensku stále pribúda: Pozor by si mali dávať aj na zrak

Cukrovka

gettyimages

Cukrovka je problémom, ktorý na Slovensku trápi veľké množstvo ľudí. Mnohí dokonca o svojom ochorení ani nevedia, čo sa im môže veľmi nepríjemne vypomstiť. Jedna z vecí, na ktorú by si mali cukrovkári dávať obzvlášť pozor, je poškodenie zraku.

Diabetici by mali pravidelne navštevovať očného lekára. Optimálne raz za rok, ak sú dobre liečení, stačí aj menej často. Myslí si to primár Pavel Diblík z Očnej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice a 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Chorým hrozí poškodenie sietnice vzniknuté upchávaním ciev v oku.

Pozor na oči

Podľa Diblíka diabetici v centre záujmu očných lekárov, pretože ich je medzi Slovákmi skoro 400tisíc. O tom, že musia mať pravidelne kontrolované aj oči, stále nevedia všetci. „Stále vidím zanedbaných diabetikov. Často je to chyba aj tých pacientov,dodal Diblík. Správne liečený diabetik druhého typu nemusí kontrolu podľa neho potrebovať aj niekoľko rokov, naopak pri nasadení inzulínu po doterajšej liečbe len diétou by oči lekár skontrolovať mal.

Takzvanú diabetickú retinopatiu spôsobuje upchávanie ciev v oku alebo opuch sietnice, keď z ciev vyteká tekutina. Nedostatočné prekrvenie aj opuch sietnice ničí videnie. Oko sa to snaží napraviť tvorbou nových ciev, ktoré nekvalitné a praskajú. Pacienti spočiatku nemajú žiadne príznaky, takže očného lekára nevyhľadajú. Zrak sa zhorší po niekoľkých rokoch. Pokiaľ nie je tvorba nových ciev v oku príliš masívna, pomôže podľa Diblíka laserová operácia.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovka trápi mnoho Slovákov: Ako sa prejavuje a ktoré živiny treba doplniť?


Cukrovkárov pribúda

V roku 2016 bolo v diabetologických ambulanciách na Slovensku evidovaných a liečených 368 084 diabetikov (171 466 mužov, 196 618 žien). Do evidencie diabetológov pribudlo 21 752 nových prípadov, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka (diabetes mellitus).

Prevažná väčšina pacientov (91 %) sa liečila na diabetes 2. typu, ktorý sa prejavuje najmä v staršom veku. Až 83 % tvorili diabetici vo veku 50 a viac rokov. Medziročne vzrástol počet osôb s druhým typom diabetu o 7 %, no za posledných desať rokov až o 15 %. V roku 2016 bol diabetes 2. typu novo diagnostikovaný u 18 630 osôb. Najviac nových prípadov pri prepočte na 100 tisíc obyvateľov bolo zaznamenaných vo vekovej kategórii 75 až 79 rokov (892,3/100-tis.).

„Čo sa týka liečby diabetikov, až 52,3 % pacientov užívalo perorálne antidiabetiká. Tento spôsob liečby je indikovaný pri liečbe diabetes mellitus 2. typu. Inzulínovú liečbu, nevyhnutnú pri diabetes mellitus 1. typu, absolvovalo 28,9 % pacientov. Približne 18,8 % pacientov sa liečilo režimovými opatreniami, ako sú diéta, redukcia hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita, odstránenie škodlivých návykov,“ uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Hrozia aj iné problémy

Okrem možného zhoršenia zraku rastie aj počet ďalších chronických komplikácií, ako sú choroby srdca a zlyhanie obličiek. Riziko cievnej mozgovej príhody zvyšuje diabetes dvakrát štyrikrát, päťnásobne infarktu, srdcového zlyhania alebo ischemickej choroby srdca.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s cukrovkou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, SITA
Odporúčame