Choroba, ktorá mení životy: Cukrovkár by mal mať doma radšej dva glukomery

Glukomer

gettyimages

Do života sa vkradne nečakane, vie za sebou zanechať spúšť a prevráti takmer všetky doterajšie zvyklosti naruby. Reč je o cukrovke – o ochorení, ktoré postihuje čoraz väčšie percento ľudí a nevyberá si medzi pohlavím ani vekom. Údajne až tretina ľudí o tom, že sa v ich organizme postupne rozvíja cukrovka, netuší. Výstražným prstom je kolaps organizmu a z rozborov krvi je hneď zrejmé, čo stálo za hromadiacimi sa zdravotnými ťažkosťami.

Cukrovka, známa aj ako diabetes, je látkovou poruchou premeny cukrov a negatívne ovplyvňuje i metabolizmus bielkovín, tukov a hospodárenie tela s vodou. Ako môže vlastná kontrolu zlepšiť zdravotný stav diabetika? A prečo je dobré mať pri tomto ochorení doma dva glukomery?

Inzulín v hlavnej úlohe

Kto má s cukrovkou dočinenia, či už z vlastných skúseností, alebo sa týka člena rodiny, isto ovláda základné črty tejto choroby a aj to, ako môže nízka hladina inzulínu ohrozovať človeka. Inzulín je zodpovedný za udržanie hladiny cukru v krvi v optimálnych intervaloch. Vďaka nemu glukóza prijímaná v strave dokáže prenikať do buniek tela a zásobovať ich energiou. Ak je sekrécia inzulínu z pankreasu nedostatočná, glukóza sa v krvi hromadí. Postupne a súčasne trvalo poškodzuje krvné cievy a orgánové štruktúry.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovka 2. typu dávno nie je len vecou seniorov: Odhaľte ju včas!


Pravidelná kontrola je istota

Liečba cukrovky spočíva v pravidelnom monitorovaní hladiny cukru v krvi, v komplexnej úprave životosprávy s kontrolovaným prísunom cukru v strave a dopĺňaní inzulínu zvonka. Cukrovkári sú najviac ohrození stavom hyperglykémie – vysokej hladiny cukru, ktorú je možné znížiť podaním inzulínu. Na opačnej strane barikády stojí hypoglykémia – nebezpečne nízka hladina cukru v krvi, ktorá môže nastať pri podaní vyššej dávky inzulínu, ako bolo potrebné. V základnej výbave cukrovkára by nemal chýbať spoľahlivý glukomer, inzulínové injekcie a sladké tyčinky.

Toto ochorenie prináša veľa paradoxov, no zároveň i niekoľko výhod. Hoci ide o vážne, chronické metabolické ochorenie, diabetik môže vo výraznej miere zasiahnuť do priebehu cukrovky, jej stavu i nasledujúceho vývoju. Výskumy uvádzajú, že človek, ktorý sa aktívne podieľa na liečbe “svojej” cukrovky, môže toto ochorenie pozitívne ovplyvniť až na viac ako 75 % a zlepšiť úroveň svojho života dodržiavaním základných opatrení a režimu. K tomu vo veľkej miere prispieva kontrolované meranie glukózy v domácom prostredí, ako prostriedok na získanie prehľadu o aktuálnom zdravotnom stave.

Ako spoznať dobrý glukomer?

Ak bude súčasťou vašej liečby i vnútrožilové alebo podkožné podávanie inzulínu, máte nárok na preplatenie jedného glukomeru na 5 rokov. Zo zdravotného poistenia je hradených približne 40 rôznych typov, na trhu sa však nachádza ďalších viac ako 60 glukomerov, ktoré do tejto skupiny nepatria. Takže zorientovať sa v tom, čo je kvalita, aké vlastnosti vám budú vyhovovať a ako vybrať glukomer, na ktorý sa bude dať spoľahnúť, môže byť tak trochu výzva.

Pýtate sa – Načo kupovať ďalší glukomer, keď jeden dostanem zadarmo? Spoliehať sa na to, že ten jeden bude 5 rokov bezproblémový, je riziko. V prípade náhlej poruchy automaticky stratíte kontrolu nad hladinou cukru v krvi a o takéto stresové situácie predsa nestojí nikto. Navyše, ľudia, ktorých liečba je založená najmä na úprave stravy, strážení hmotnosti a užívaní tabliet, nemajú nárok na preplatenie glukomeru z poistenia.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovka prichádza nenápadne, no môže aj zabíjať: Konajte, kým je čas


Hlavné vlastnosti a parametre glukomera

Normy a štandardy

Dbajte na to, aby váš nový glukomer bol registrovaný na Slovensku alebo spĺňal európske smernice na zdravotnícke pomôcky a tiež nezaškodí, ak je odchýlka meraní minimálna a prístroj teda vyhovuje ISO štandardom.

Zobrazovanie a výstup

Cukrovka okrem iného spôsobuje vážne ťažkosti so zrakom, preto je väčšina glukomerov vybavená dobre čitateľnými displejmi s veľkými číslicami. Pre nevidiacich existujú špeciálne glukomery so zvukovým výstupom.

Rýchlosť merania

Kvalitný glukomer zvládne vyhodnotiť výsledok už do 5-10 sekúnd. Pri cukrovke sú situácie, kedy skutočne rozhodujú sekundy, preto – čím rýchlejšie, tým lepšie.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovka trápi mnoho Slovákov: Ako sa prejavuje a ktoré živiny treba doplniť?


Pamäť a vyhodnocovanie

Vašou úlohou bude okrem iného aj viesť si denník s meraniami. Pamäte súčasných glukomerov sú obsiahle a môžete viesť štatistiku stoviek meraní, a tiež ich v pamäti indexovať značeniami ako “pred jedlom”, “po jedle…“ Veľkou výhodou je možnosť prepojenia glukomeru s počítačom cez USB rozhranie. Užitočné programy vyhodnocujú grafy, zaznamenávajú údaje do tabuliek a vy ich v takejto podobe môžete odoslať svojmu diabetológovi.

Cena glukomera

Glukomer by mal byť dostupný pre každého, preto nepatrí k finančne náročným položkám. Najlacnejší zoženiete za menej ako 15 eur, kvalitný za necelých 30 eur a extra vybavený, ktorý dokáže vyhodnotiť ďalšie hodnoty (napr. cholesterol, tuk, ketóny) približne za 80-100 eur.

Dostupnosť testovacích prúžkov

Isté množstvo testovacích prúžkov je hradené zo zdravotného poistenia. To však málokedy postačuje, najmä, ak meriate cukor v krvi 6-krát denne. Je akýmsi pravidlom, že lacný glukomer má drahšie testovacie prúžky a naopak, glukomer, ktorý vás vyjde o pár desiatok eur viac, zase také, ktoré stoja v prepočte na kus, menej. Takže prerátavajte a informujte sa vopred, aby ste nepreplatili na prúžkoch.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovkári, chráňte si svoje obličky: Prevencia je základ boja s ich zlyhávaním


Veľkosť

Ideálna veľkosť glukomeru je taká, ktorá vám nezavadzia – či už vo vrecku v nohaviciach alebo v kabelke. Glukomer s vami pôjde na cesty, takže výrobcovia sa snažia o diskrétne a kompaktné dizajny.

Napájanie

Životnosť batérii v moderných glukomeroch sa pohybuje v priemere okolo hodnoty 1000 meraní. Nezaškodí mať však náhradnú batériu v puzdre pre prípad náhleho výpadku.

Niečo navyše?

U diabetikov sú obľúbené praktické alarmy, ktoré upozorňujú, že je čas na meranie alebo jedlo. Niektoré modely sú vybavené samonasávaním testovacieho prúžku zo zásobníka, čo je najmä v stave hypoglykémie, kedy sa človeku trasú ruky, neoceniteľná pomoc. Dokonca, dnes už nie je ničím nezvyčajným, ak glukomer aktívne komunikuje s inzulínovou pumpou a tá podľa merania prispôsobí dávkovanie inzulínu.


Máte skúsenosti s používaním glukomeru? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame