Odpovedá výživová poradkyňa: Mám silné vetry, ako sa ich zbavím?

Bolesť brucha

gettyimages

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť. Mávam veľmi často silné vetry. Je to nepríjemné aj pre manželku a aj v práci. Myslím, že sa stravujem úplne bežne. Ráno si dám chlieb so šunkou, alebo niečo také a trochu zeleniny, to mám aj na desiatu. Obed mám v jedálni – taká bežná podniková strava – žiadny zázrak, ale ani katastrofa. Potom, keď prídem domov si dám pivko a volské oko s klobásou alebo slaninku s horčicou a cibuľkou napríklad. Strukovín teda veľa nejem. Čo by ste mi poradili, aby som mal menšie vetry?

Milý čitateľ, ďakujem za otázku i stručné zhrnutie vášho jedálneho lístka. Poďme na to teda pekne poporiadku. Za nafukovanie môžu byť zodpovedné niektoré potraviny, nezdravé stravovanie, nedostatočná koncentrácia kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku alebo žlče vylučovanej pečeňou, výnimkou nie sú funkčné ochorenia tráviaceho traktu, premnoženie mikroorganizmov v hrubom čreve, rôzne intolerancie či stres

Po prečítaní vášho jedálnička by som sa na vašom mieste v prvom rade zamerala na úpravu životosprávy, ktorá je v tomto smere kľúčová. Som presvedčená, že po zavedení aspoň niektorých z nižšie uvedených rád do stravovania, sa problému zbavíte, alebo ho aspoň zmiernite. Ak sa vám to nepodarí, je namieste vyhľadať gastroenterológa.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Usudzujem, že silné vetry sú u vás dlhodobejším problémom, ktorý môže byť spôsobený neprimeranou konzumáciou bieleho chleba a pečiva, bielej ryže a cestovín, údenín, soli a dochucovadiel, ako je glutaman sodný, vajíčok, ale aj pitím kávy, alkoholu či perlivých minerálok. Váš jedálny lístok veľa z týchto potravín obsahuje. Týka sa to zrejme aj závodného stravovania. Okrem toho je váš jedálny lístok jednotvárny.

Čo s tým? Zameniť nezdravé potraviny za zdravé zo dňa na deň by pre vás zrejme nebolo potešujúce riešenie a preto sa pousilujte aspoň o malé úpravy. Tu je niekoľko tipov – na začiatok sa pokúste vybrať si aspoň jeden či dva a postupne zapracovať na ich dodržiavaní. S pribúdajúcim časom pridávajte ďalšie a ďalšie.

  • Skvalitnite pitný režim. Preferujte čistú vodu v množstve 3 – 4 dcl na každých aj začatých 10 kg váhy. Pite priebežne počas celého dňa. Voda je prevenciou zápchy, napomáha očiste organizmu a tým pádom zmierňuje aj plynatosť.
  • Ak nemáte inú možnosť, ako je závodné stravovanie, pokúste sa aspoň niekoľkokrát týždenne vybrať si z menu nejakú zdravšiu alternatívu. Dnes už mnohé podnikové jedálne ponúkajú v rámci menu aspoň jedno zdravšie jedlo. Alebo k hlavnému jedlu pridajte viac zeleniny, resp. zeleninového šalátu.
  • Píšete, že raňajky a desiate u vás vyzerajú podobne. Zmeňte to! Prepašujte do týchto chodov viac celozrnných potravín a ovocia, ktoré sú bohaté na vlákninu a sú prevenciou zápchy i nadúvania. Túto zmenu však robte pomaly a postupne, pretože veľa vlákniny naraz môže nadúvanie prechodne ešte zhoršiť. Dobrou voľbou sú vločky (ovsené, pohánkové…) obohatené o orechy, semienka a ovocie či rôzne celozrnné kaše, ktoré si môžete takisto dopriať s ovocím. Dajte šancu aj smoothie. Ak si neviete predstaviť život bez chleba so šunkou na desiatu, zameňte biely chleba za kvalitný celozrnný, ideálne kváskový, a siahnite po kvalitnej šunke. Nezabudnite na poriadnu porciu zeleniny.
  • Váš problém zhoršujú aj potraviny, ktoré jedávate po práci. Nebudem sa vyjadrovať k ich vplyvu na zdravie, ale údeniny, vajíčka, cibuľa a tiež alkohol sú známe tým, že nadúvajú. Ak ich skombinujete, môže to byť v tomto smere naozaj pohroma. Naopak, kvalitná horčica vám môže byť v tomto smere pomocníčkou, pretože nadúvanie eliminuje. Nebudem vás presviedčať, aby ste obľúbené potraviny nahradili zeleninovými šalátmi, ale skúste porozmýšľať nad tým, ako si na tanier naservírovať niečo zdravšie. Určite sú potraviny, ktoré vám chutia a sú zároveň zdravé. Spíšte si ich na papier. Alebo sa inšpirujte receptami na internete a poproste manželku, aby vám v tomto smere pomohla. Určite to urobí rada a spoločne prídete na zaujímavé jedlá, ktoré vám budú chutiť, nebudú vás nadúvať a prospejú zdraviu.
  • Neskôr do svojho jedálnička zaraďte aj strukoviny, ktoré okrem iného obsahujú vlákninu. Za ľahšie stráviteľné sú považované červená šošovica, mungo fazuľa či cícer. Pri príprave strukovín vo všeobecnosti treba dodržať dostatočnú dobu namáčania, vodu zliať a variť ich v čerstvej. Takisto k nim nejesť pečivo a iné zdroje bielkovín, čiže je nevhodné konzumovať strukoviny s mäsom či vajíčkami. Nadúvanie zo strukovín eliminujú aj koreniny, ako napríklad rasca či majoránka.
  • Aktuálne sa mnohí odborníci prikláňajú k tomu, že pre naše zdravie i líniu je dobré jesť tri razy denne. Ak vám vyhovuje konzumovať potravu viackrát počas dňa v menších množstvách, pokojne to urobte. Aj to je cesta, ako sa zbaviť plynatosti.
  • Za nadúvanie môže byť zodpovedné aj hltavé jedenie. Pousilujte sa teda jesť pomaly, vyčleniť si na jedlo dostatok času a každé sústo dokonale prežuť. Vyhnite sa aj pitiu tekutín počas jedla a hodinu po ňom.
  • Proces trávenia môžete podporiť aj pohybom – stačí pravidelná svižná chôdza v trvaní minimálne 30 minút denne. Pohyb je obzvlášť dôležitý vtedy, ak vás trápi nadúvanie. Okrem toho je výborný na odbúranie stresu a nervozity, ktoré takisto môžu zhoršovať váš problém.
  • Pomoc vám poskytnú aj čaje z niektorých liečivých rastlín. Výborný je fenikel, aníz alebo zázvor.

Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Milý čitateľ, verím, že s mojimi radami sa vám podarí problém vyriešiť. Tým určite potešíte manželku či kolegov, ale čo je hlavné – urobíte niečo pre seba a svoje zdravie, ktoré je tým najväčším darom, ktorý máme. Držím vám päste!

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

 

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame