Slnko, voda, klimatizácia: Oči dostávajú v lete zabrať – ochráňte ich!

Zrak

gettyimages

V lete si pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia natierame pokožku opaľovacím krémom. A čo ochrana očí? V horúcom počasí si tiež zaslúžia špeciálnu starostlivosť. Nepriaznivo na ne vplývajú nielen intenzívne slnečné lúče, ale aj suchý vzduch, klimatizácia a rôzne baktérie z okolitého prostredia, ktoré ich môžu trvalo poškodiť.

Bez nich ani na krok

Slnečné okuliare nie sú len sezónnym módnym doplnkom. Podľa odborníkov by sme ich mali nosiť v každom ročnom období. V lete sú však nevyhnutnosťou, zvlášť pri vode, ktorá odráža slnečné lúče. Intenzita slnečného žiarenia sa tak znásobuje, čo môže prispieť k vzniku degeneratívnych ochorení oka.

Ostré slnko a jeho odrazy môžu vyvolať aj dočasnú slepotu. Začervenanie, slzenie a silná bolesť očí nútia človeka mať ich stále zatvorené. Oči sa, našťastie, do ďalšieho dňa zregenerujú, poškodený je „len“ povrch oka. Pomôžu vám studené obklady na viečka, prípadne lieky proti bolesti.

Dôležitý je UV filter

Ani cena, ani farba sklíčok nerozhodujú o primeranej ochrane pred slnkom. Aj číre okuliare môžu mať UV filter a tmavé ho mať nemusia. Nekvalitné slnečné okuliare nielenže oči nechránia, môžu prispieť k ich poškodeniu. Oči sa za nimi správajú ako v tme: zreničky sa rozširujú, čím do nich prenikne oveľa viac UV žiarenia.

Pri ich výbere je preto kľúčový kvalitný UV filter – u nás aspoň kategória 3. Zistia vám ho v optike premeraním okuliarov. Okrem toho dbajte na ich tvar. Dostatočne veľké sklá a široké bočnice môžu oči chrániť pred lúčmi dopadajúcimi zboku a zhora.

Pozor! Či už s okuliarmi, alebo bez, nikdy sa nepozerajte priamo do slnka! Následkom môže byť dočasné alebo trvalé poškodenie sietnice.


Mohlo by vás zaujímať: Ochrana proti slnku a dioptrie v jednom: Značkové okuliare v sebe spájajú oboje


Číhajú na nás vo vode

Teplá voda je ideálnym prostredím pre množenie mikroorganizmov. Po kúpaní v bazéne si môžeme domov priniesť bakteriálny či vírusový zápal očných spojoviek. Červeným a slziacim očiam pomôžu očné kvapky a pokoj. Pri bakteriálnom zápale bývajú oči aj zahnisané a potrebujú antibiotiká. Ak ihneď navštívite lekára, zápal sa väčšinou vylieči do týždňa až dvoch.

Do bazéna vstupujte len ak ste zdraví. Dodržiavajte zásady osobnej hygieny a vždy sa osprchujte. Vyhnite sa najmä preplneným bazénom. Vhodnejšie sú prírodné vodné plochy, kde hygienici povolili kúpanie a voda v nich býva o trochu chladnejšia.

Šošovky nechajte doma

Ak používate kontaktné šošovky, k vode ich neberte. Pri nosení dochádza často k jemným poškodeniam rohovky. Do oka sa tak ľahšie dostanú mikroorganizmy z vody, usadia sa na šošovkách a môžu spôsobiť infekčný zápal rohovky. Príznakmi sú: bolesť, začervenanie a slzenie, čo môže viesť až k strate zraku. Radšej si pri vode nasaďte slnečné dioptrické okuliare. Síce nie sú také pohodlné, no chránia vaše oči.

Studený suchý vzduch im ubližuje

Klimatizácia, ventilátor aj prach môžu zapríčiniť neinfekčný zápal očných spojoviek. Ideálne je sa im vyhýbať, používať dezinfekčné očné kvapky a studené obklady. Zápalu sa tak zbavíte skôr.

Rovnaké príčiny prispievajú k syndrómu suchého oka. Podieľa sa na ňom aj dlhodobá práca na počítači. Pri uprenom pohľade na monitor menej žmurkáme a znižuje sa tvorba sĺz. Oči sú nedostatočne zvlhčené, objaví sa začervenanie, rezanie, neskôr nadmerné slzenie či rozmazané videnie. Slzy zvlhčujú povrch oka, majú antibakteriálne účinky a podieľajú sa aj na ostrom videní. Ich nedostatok ho môže poškodiť.


Mohlo by vás zaujímať: Ochrana očí aj trendy doplnok: Ktoré slnečné okuliare sú naozaj kvalitné?


Potrebujú zvlhčiť a vyživiť

Ak sa nemôžete vyhnúť suchému vzduchu či klimatizácii, musíte oči zvlhčovať umelými slzami. Kupujte však len tie bez konzervačných látok. Konzervanty nie sú vhodné pri dlhodobom používaní ani pri kontaktných šošovkách.

Suchým očiam prospieva vlhký vzduch na horách či pri mori, ale aj pestrá strava bohatá na vitamíny, minerály a ďalšie živiny. Dôležitý je vyšší obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré nájdete v morských rybách, orechoch, ľanovom či repkovom oleji. Čerstvé ovocie, zelenina a strukoviny dodajú potrebné vitamíny A, B, C, E a tiež zinok, ktoré podporujú tvorbu slzného filmu.

Bylinkové obklady upokoja

Unaveným, začervenaným očiam pomôžu tiež obklady z liečivých rastlín. Vlažný odvar z nechtíka či harmančeka sa hodí aj na omývanie očí. Ideálnou bylinkou na zapálené oči je očianka. Stačí namočiť gázu do vychladeného odvaru, vyžmýkať a priložiť na oči.

Cvičenie oči posilní

Jednoduchý tréning oči upokojí a zároveň posilní. Stačí mu venovať aspoň 5 minút 2- až 3-krát do týždňa. Cvičiť sa dá s otvorenými aj zatvorenými očami. Pozerajte sa 5-krát čo najviac hore a dolu. Po krátkom oddychu pohybujte očami doprava a doľava. Dobre poslúži aj krúženie očami a striedavé zaostrovanie na bližšie a vzdialenejšie predmety.


Ako si chránite zrak počas leta vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame