Slnečné lúče sú prospešné, ak si ich užívame s rozumom. Ako sa primerane chrániť?

Slnko

gettyimages

Slnko je sprostredkovateľom všetkého života na Zemi. Dodáva nám energiu, posilňuje fyzické i psychické zdravie, stará sa o dobrú náladu. Na druhej strane však dokáže poriadne uškodiť. Všetko závisí od toho, ako slnečné lúče užívame. Ak na to pôjdeme s rozumom, odmenou nám budú jeho blahodarné účinky.

Zdroj energie pre telo i dušu

Slnko bolo oddávna považované za zdroj života. Už staroveku ho uctievali ako základné božstvo a uvedomovali si jeho silu. Pod vplyvom slnečných lúčov sa začínajú vo všetkých vrstvách kože procesy látkovej premeny. Primeraná dávka slnečného svetla dodáva pokožke hladkosť a pružnosť, zvyšuje jej odolnosť voči chorobám a infekcii. Opálená pokožka dokáže ničiť mikróby oveľa lepšie ako neopálená.

Slnečné svetlo zároveň pôsobí sterilizujúco. Likviduje množiace sa baktérie a vírusy, čím napomáha liečbe infekčných ochorení ako chrípka, angína alebo zápal pľúc. Podporuje hojenie rán, tvorbu červených i bielych krviniek a dezinfikuje pokožku. Využíva sa preto pri liečbe mnohých kožných chorôb, napríklad akné, psoriázy či pityriázy.

Prospieva aj kostiam: pôsobením slnečného svetla na kožu si telo vytvára vitamín D, čo umožňuje vstrebávanie a ukladanie minerálov do kostí. Slnečné svetlo posilňuje našu imunitu, dodá energiu a tiež lepšiu náladu. Povzbudzuje tvorbu hormónov a navodzuje pocity spokojnosti a pohody.


Mohlo by vás zaujímať: Slnečné lúče nás lákajú čoraz viac: Ako dlho môžete byť na slnku práve vy?


Nepriaznivé dôsledky

„Kam nechodí slnko, tam chodí lekár.“ Toto príslovie platí za podmienky, že slnečné lúče si užívame rozumne. Priveľa slnka škodí pokožke i zdraviu. Následky sa nemusia prejaviť hneď, no koža nezabúda. Po rokoch nám zráta všetky prehrešky a predloží účet: pokles hydratácie, strata pružnosti, hlboké vrásky či pigmentové nepravidelnosti. Tieto signály nám oznamujú predčasné starnutie kože.

Nadmerné slnenie môže spôsobiť aj karcinogénne zmeny. Na Slovensku patrí rakovina kože k najrozšírenejším typom rakoviny. Najnebezpečnejší je malígny melanóm. Ak sa odhalí včas, dá sa vyliečiť. Napriek tomu zapríčiňuje stále veľa úmrtí a jeho výskyt stúpa.

Väčšine nepriaznivých následkov slnečného žiarenia možno predchádzať, ak sa budeme dostatočne chrániť. Treba si uvedomiť, že nebezpečné žiarenie na nás pôsobí po celý rok. Preniká do bytov, áut, odráža sa od budov, vody či predmetov. Mali by sme si teda dobre premyslieť, kde, kedy a ako dlho vystavíme svoje telo slnku.


Mohlo by vás zaujímať: Používate opaľovací krém naozaj správne? Presvedčte sa hneď teraz


Ochrana pred UV žiarením

  • Ideálny je tieň: pod slnečníkom, pod stromom, s klobúkom na hlave a správnym odevom. Najlepšie chránia farebné šaty. Pohlcujú viac UV lúčov, viditeľného svetla a infračerveného žiarenia. Nepríjemne sa však zohrievajú. Tenké biele tkaniny chránia menej. Niektoré odevy majú UPF – ochranný faktor udávajúci priepustnosť UV žiarenia. UPF nad 50 predstavuje výbornú ochranu.
  • Pravidelne sa natierajte: pri každom vystavení pokožky slnku používajte kvalitné krémy, mlieka či emulzie s ochranným faktorom proti UVA aj UVB žiareniu. Pri silnom slnku voľte produkty s vysokou ochranou podľa vášho typu pokožky. Nezabúdajte ani na citlivé miesta na tele, ako sú pery alebo uši.
  • Čas je zásadný: vyhýbajte sa opaľovaniu medzi 11. a 15. hodinou, keď sú slnečné lúče najsilnejšie. Pamätajte, že menej je niekedy viac, a tak nezostávajte na slnku príliš dlho. Opaľovanie striedajte s pobytom v tieni.
  • Po kúpaní sa prezlečte: toto odporúčanie sa oplatí dodržiavať, lebo vlhké tkaniny chránia pred UV žiarením menej. Navyše, vlhko a teplo je ideálne pre množenie baktérií. Keď vyjdete z vody, vždy sa riadne osušte a oblečte si suché oblečenie.
  • Noste kvalitné okuliare: chrániť treba nielen pokožku, ale aj oči. Zvlášť ak ste v prostredí, kde sa slnečné lúče výrazne odrážajú. Voda odráža zhruba 50 percent, piesok 20 a sneh až 85 percent ultrafialových lúčov. Ak nenosíte okuliare, nikdy sa nepozerajte priamo do slnka. Mohli by ste si vážne poškodiť sietnicu. Celkom postačí nepriame slnečné svetlo odrazené od budov, vody, zeme a ostatných predmetov vo vašom okolí.
  • Dbajte na pitný režim: dôležité je kedy a tiež čo pijete. Tekutiny dopĺňajte priebežne, ešte predtým, než pocítite smäd. Vhodné je piť obyčajnú vodu, striedať slabo mineralizované vody a zvyšok tekutín pokryť nesladeným čajom.
  • Myslite na prevenciu: aspoň týždeň pred dovolenkou či opaľovaním dodávajte telu dostatok betakaroténu. Tento silný antioxidant dokáže zabrániť škodlivým účinkom voľných radikálov na naše telo. Vytvorte mu zásoby tým, že budete jesť viac mrkvy, marhule či broskyne alebo tmavozelenej zeleniny, ako je špenát či brokolica. Doplniť ho môžete aj vo forme kapsúl. Výsledkom bude krásna, dohneda opálená pokožka.

Snažíte sa dostatočne chrániť pred slnkom? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame