Zvládnite rozvod s čistým štítom: Ako si poradiť s koncom dlhoročného vzťahu?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Dokážete s bývalým partnerom komunikovať?

Aj po nepríjemnom rozvode sa po čase dokážete opäť dostať do pohody

Rozchod, rozvod - slová, ktoré v sebe nesú silnú emóciu a náznak mnohých životných zmien. O to väčších, ak ide o rozchod partnerov, ktorí spolu boli dlhé roky, vybudovali mnoho spoločného a práve to si teraz musia rozdeliť jeden medzi druhého. Nech už bola príčina rozpadu vzťahu akákoľvek, vy sami už zrejme začínate tušiť, že odteraz bude všetko iné. Porozchodová nostalgia, hnev a depresia potrápia mnohých ľudí. Ako sa s nimi čo najrýchlejšie vysporiadať? Dá sa s expartnerom komunikovať aspoň vo formálnej rovine?


Keď sa dvaja rozídu

Pozrieme sa na to z pohľadu dlhoročných vzťahov, v oficiálnom manželskom zväzku, ale i neoficiálnom - ako druh a družka. Rozdiely na emócie sú totiž minimálne.

Už ste našli vinníka alebo spúšťač? Ako vám pomohlo vzájomné obviňovanie? No zrejme nijako, iba sa vyhrotilo ukončenie procesu v iných oblastiach. Najväčšie komplikácie nastávajú v prípade, ak vás čaká delenie spoločne nadobudnutého majetku, nielen z pohľadu aktív, ale i pasív - teda nesplatených hypoték či úverov.

V tomto prípade chce jednoznačne každý vyhrať, žiada sa vyplatenie z domu/bytu, zabezpečenie náhradného bývania, prepísanie majetkov. S bývalým partnerom už dávno nie je reč, a o to viac sa zahrabávate do vzájomnej nevraživosti. Často vám chýba už len ten legendárny luster z filmu Vojna Roseovcov, ktorý by celú túto povzťahovú “idylku” ukončil. Ešte však niečo pre seba môžete urobiť.


Mohlo by vás zaujímať: Rozchod po rokoch je ťažkou životnou skúškou: Vy ju však zvládnete


Zmierte sa s tým, že o niečo prídete

V budovaní vášho vzťahu ste obaja prehrali, preto o víťazovi nemôže byť ani reč. V iba málo prípadoch sú s deľbou po rozchode spokojné obe strany. Nedovoľte, aby sa takýmto spôsobom podnecoval ďalší hnev a nenávisť. Za rozpadom vášho vzťahu boli zrejme vážne dôvody, ktoré zostali nezodpovedané alebo nevysvetlené. Každý z vás bude hájiť svoju pravdu, pretože na kompromis už nie je dôvod. Využite pomoc odborníkov a mediátorov, ktorí môžu aspoň čiastočne na neutrálnej pôde obnoviť komunikačný prúd medzi vami a urýchliť vaše oslobodenie.

Neidealizujte seba ani partnera

Dokonalosť neexistuje. Ak by ste boli vo všetkom tak ideálny/a, druhá strana by sa po vašom boku rozplývala blahom. Lenže táto kompatibilita medzi vami bola narušená. Partner začal vidieť veci inak a hľadať svoje osobné šťastie inde. Človek sa totiž neustále mení a dozrieva.

Je normálne, ak vás prepadne ľútosť a smútok, hnev a sklamanie. Sú protipólom k tomu, čo ste cítili na začiatku vášho vzťahu. Utešte sa tým, že takto sa končia vzťahy všade. Nespomínajte len na to dobré a na všetku obetu, ktorú ste vykonali. Doplňte mozaiku o vzájomné nezhody a “podpásovky”, aby ste si uvedomili, že takto to skutočne bude pre oboch lepšie.


Mohlo by vás zaujímať: Objavili liek na zlomené srdcia? Rozchody sa podľa vedcov dajú liečiť


Budete potrebovať vypočutie a pochopenie

To nájdete u rodiny, kamarátov a dobrých známych. Vyrozprávajte sa zo svojich pocitov a obáv. Hovorí sa, že zdieľané starosti strácajú polovicu zo svojej intenzity. Pre svoje duševné zdravie urobíte najlepšie, ak nebudete mlčať. Neznamená to však, že máte na bývalého partnera iba nadávať. Ak natrafíte na zúčastneného poslucháča, postaví pred vás zrkadlo s kľúčovými otázkami a prestanete sa cítiť tak mizerne.

Nesnažte sa prehnaný kontakt s expartnerom

Bez rozdielu pohlavia, muži i ženy, ktorí ešte stále vidia nádej na znovuobnovenie vzťahu, skúšajú rôzne spôsoby, ako sa dostať do priazne partnera. Časté telefonáty, maily, sms-ky, čakanie pred prácou môžu u druhej strany vyvolať opačnú reakciu - znechutenie.

Určite ste už počuli o tom, ako mal muž zakázané priblížiť sa k bývalej manželke. Prijatie rozchodu alebo rozvodu nemusí vždy prebehnúť na oboch stranách rovnomerne. Vlastnosť, ktorú mnohí označujú za zúfalstvo, je v tomto prípade výkrikom zlomeného človeka. Pokúste sa neživiť nádej, ale ani nenávisť a chuť pomstiť sa. Zamerajte svoju energiu úplne iným smerom.


Mohlo by vás zaujímať: Takto sa to nerobí: Týchto 6 vecí nehovorte nikomu, kto si práve prešiel rozchodom


Hľadajte zaneprázdnenosť

V nadväznosti na predchádzajúci bod bude najlepšie, ak sa začnete aktívne venovať svojím obľúbeným činnostiam a doplníte ich aj o novinky, ktoré vám môžu priniesť kontakty so zaujímavými ľuďmi. Potrebujete rozohnať všetky pochmúrne myšlienky bez umárania v minulosti. Žite hlavne pre prítomný okamih, no popritom sa naučte plánovať, aby ste každý deň mohli v novej životnej etape zažiť niečo pekné.

Po čase budete v poriadku

Určite to bude časom lepšie ako v období, ktoré priamo predchádzalo koncu vášho vzťahu. Nové príležitosti a ľudia vyplnia prázdnotu v živote. Urobíte niekoľko väčších životných rozhodnutí a uvidíte veci v inom svetle.

To, na čo ste si počas vzťahu ani netrúfli alebo v čom ste boli dokonca obmedzovaní, je teraz čas vyskúšať. Samozrejme s rozvahou a bez urýchľovania, aby ste nespadli do niečoho, na čo nie ste pripravení ani zahojení.


Aké skúsenosti s rozchodmi máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Lucia
 • Foto: gettyimages

Diskusia (14)

 • katka 07.12.2018, 09:47

  mila dada zazila som nieco podobne dnes som neskutocne stastna ze som sama a zijem si ako chcem,pocitaj s tym, ze sa tento tvoj byvaly bude chciet k tebe vratit,tak potom zalezi na tebe ,ja uz by som slobodu nemenila

 • D 26.11.2018, 14:48

  "stit" samozrejme tam malo byt... nuz, chybicka se vloudila :)

 • D 26.11.2018, 14:44

  pochybujem, ze nieco ako cisty styt pri rozvode existuje. ak su si ludia po dlhej dobe lahostajni navzajom, tak ano. ale castejsie stale jedenemu z nich ten vztah vyhovuje a ten sa stava tym zranenym... kym ten prvy si dokaze najde partnera bez problemov, tomu druhemu trva aj roky, kym sa cez to dokaze preniest. a mnoho z nich voli dobrovolnu samotu (tak ako aj Dada nizsie)... takze mozeme rozpravat o akejkolvek korektnosti pri rozvode, dosledky takehoto sklamania su u vacsiny dlhodobe...

 • ľuboš 20.11.2018, 21:36

  Dada : Iba NEZRELY a HLUPY, veľmi HLUPY chlap chce v 50-tke "lásku"... Biologicky, ani evolučne to NIE JE MOŽNÉ... Ale keď je niekto primitiv, žena pripecena, chlap detto, alebo červa, muž detto..., tak tam sa môžeš aj na hlavu postaviť. Človek môže mať aj 2 VS, až chyba emocna inteligencia, cit lásky...., ten druhý môže aj srdce dať druhému.... Bude vždy iba otravný na úrovni ovada.. Ale skúsenosti učia, že NIKDY nič nie je také, ako človek plánuje... :)) Hlavu hore. Sú aj horšie veci....

 • ľuboš 20.11.2018, 21:30

  Titan, nikomu neprajem rozvod, ale Tebe, primitivnenu, zakomplexovanenu človiečiku ANO!!

 • Dada 20.11.2018, 19:43

  Pre Titana - manžel hovorí to isté, to nemaj boj, vzťah je v pohode aj teraz, nevadí mi, keď sa niekde stretneme aj s jeho novou manželkou. To je už za mnou. Ako hovorím - to nie je o tom, že toho chlapa chceš nazad (lebo žiadna hrdá žena po oznámení "odchádzam" ho nechce v tej sekunde), ale o to vyrovnať sa s novou situáciou. A ten fešák, čo tu píše, že bože, čo je na rozvode stresujúce? Nie na rozvode, ale na rozchode - a konkrétne to, že pokial nežiješ vzťah s lietajúcimi taniermi, ale s láskou a porozumením, tak ťa to zasiahne. Akoby si stratil polovicu tela, ale to ty nechápeš, asi si taký vzťah nezažil. A odišiel až v čase, keď deti boli dospelé, lebo nie je hlupák. A ďakujem Eveline za koment, lebo neverí iba ten, kto sám nehovorí pravdu.

 • helena 20.11.2018, 18:46

  takom pripade si pustit liecivu hudbu a ponorit do hlbky svojej duse zivot ide dalej az laska vyhasla a kdo vas miluje pan boch ten jediny bude stat pri vas moj nazor nakolko som presla rozvodom

 • evelina 20.11.2018, 14:51

  Dada, myslím si, že si to popísala veľmi korektne a s nadhľadom.... Po 27 rokoch manželstva odišiel muž od rodiny, detí za " láskou" k nejakej mladej slečne...Názor tvojho ex nepotrebujem počuť teraz, nech sa s ním prihlási po tom, ako ho mladá vymení za mladšieho, veď aj u nej môže "vyprchať" láska ku chudobnému dôchodcovi...:(((

 • Rudea 20.11.2018, 14:49

  TITAN, aj my tvojej manželky. Len pre korektnosť:-)))

 • TITAN444 20.11.2018, 13:48

  Dada - veľmi radi by sme si vypočuli názor tvojho manžela. Len pre korektnosť.

1 2 >

Pridať komentár