Život na dôchodku vám akosi nesedí? Takto si ho môžete naozaj vychutnať!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Aj život na dôchodku sa dá naplno vychutnať

Odchod na dôchodok nie je pre každého dôvodom na radosť. Množstvo ľudí sa obáva, že po vypadnutí z každodenného pracovného kolobehu stratí zmysel života, nebude vedieť prebytok voľného času vyplniť a jediné, čo im ostane bude nuda. A prečo vlastne? Veď je toľko vecí, ktorým sa po skončení aktívneho pracovného života môžete venovať a každá z nich môže byť omnoho zábavnejšia ako vaše bývalé zamestnanie! Vybrali sme pre vás niekoľko tipov spokojných dôchodcov, ktorí na penzii objavili radosť z oddychu.


Nudíte sa? Robte to, čo máte radi

65-ročná Marta je na dôchodku už niekoľko rokov a pocit nudy dôverne pozná ešte z čias, keď chodila do práce.”Práca v obchode so svietidlami, kde som strávila takmer sedem rokov, skutočne nebola zvlášť zábavná, ale šéf mi vždy hovoril, že do práce sa nechodím zabávať, ale zarábať. Teraz som však svojou šéfkou ja, takže nevidím dôvod, prečo by som sa mala robiť niečo, čo ma nebaví,” hovorí. Jej návod na boj s nudou je veľmi jednoduchý : “Zamyslela som san nad tým, ktoré činnosti mi naozaj prinášajú radosť a povedala som si, že keď ma nikto nenúti robiť veci, ktoré nemám rada (ako tomu bolo v práci), prečo by som viac času nevenovala práve tomu, čo rada mám? V mojej top päťke je čítanie románov, počúvanie hudby, pestovanie kvetov, lúštenie krížoviek a spánok,” smeje sa. A čo mate radi vy? Maľovanie, prechádzky, posedávanie na terase, čítanie novín, háčkovanie, leštenie auta alebo niečo celkom iné? Teraz máte konečne dostatok času sa im venovať!


Tiež by vás mohlo zaujať: Predčasný starobný dôchodok: Kedy naň máte právo a čo všetko potrebujete


Nepozerajte televíziu

Ak patríte k dôchodcom, ktorí majú tendenciu celý deň vysedávať pred televízorom, zbystrite pozornosť. Výskumy totiž tvrdia, že ľudia, ktorí vysedávajú pred televízorom, sú v živote menej šťastní. Potvrdzuje to aj 61-ročný Marián, ktorý sa pri prechode na digitálne vysielanie rozhodol zlomiť nad televíziou palicu: “Odkedy nepozerám televíziu, môj život je oveľa príjemnejší. V správach o niektorých veciach jednoducho hovoria viac, ako chcem vedieť a o tých, ktoré by ma zaujímali nepovedia nič. Teraz sa už aspoň nerozčuľujem nad tým, čo ktorý politik povedal, nesledujem, aké problémy majú podivní ľudia z reality show a nemám žalúdočnú nervozitu zo všetkých tých katastrof a nešťastí.” Ak sa chcete aj vy na dôchodku cítiť spokojnejšie, vymeňte radšej ovládač od televízie za dobrú knihu, stretnutie s priateľmi, či rukavice do záhrady. 

Chýba vám práca? Tak pracujte!

To, že ste na dôchodku neznamená, že už nemôžete pracovať. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa bez práce cítia nevyužití, môžete si nájsť prácu na polovičný úväzok alebo sa zamestnať ako dobrovoľník v charitatívnej organizácii. V takom prípade síce nezarobíte, ale budete mať dobrý pocit zo zmysluplného využitia času. Vyskúšala to aj bývalá učiteľka na základnej škole, Katarína (66).  „Na dôchodok som sa tešila, ale už po pár mesiacoch mi začal chýbať každodenný kontakt s ľuďmi. Keďže zohnať si prácu v našom regióne nie je ľahké ani pre mladých, rozhodla som sa ponúknuť svoje skúsenosti bezplatne miestnemu materskému centru, kde už rok vediem viacero krúžkov. Aj keď je to práca zadarmo, ten čas s malými detičkami je na nezaplatenie. Každý deň teším, že mám kvôli čomu vstávať z postele.“


Tiež by vás mohlo zaujať: Finančné stratégie na slušný dôchodok: Ako sa pripraviť na starobu?


Hobby, ktoré vám zarobí

Výpadok príjmu je pre mnohých ľudí na dôchodku tým, čo im bráni venovať sa ich koníčkom a užívať si zaslúžený oddych. Ale sú aj takí, ktorí si domáci rozpočet vylepšujú práve vďaka svojmu hobby. Napríklad 64-ročná Vierka, ktorá odjakživa rada piekla, sa tejto záľube začala po odchode z práce venovať ešte intenzívnejšie a spravila si z nej celkom slušný vedľajší príjem. „Stačilo po rodine rozšíriť, že budem mať viac času na pečenie a objednávky od susedov, známych a aj neznámych ľudí sa začali množiť. Dnes musím niektoré zakázky odmietať, nech z toho dôchodku aj niečo mám,“ smeje sa šikovná cukrárka. A čo vy? Baví vás šiť, viete háčkovať, pestujete zeleninu alebo dokážete zreštaurovať starý nábytok? Ponúknite svoje služby známym alebo skúste inzerát na internete či v miestnych novinách a možno aj vám sa podarí spojiť príjemné s užitočným.

Buďte vďační

Častým syndrómom ľudí v dôchodkovom veku je aj chronická nespokojnosť a frfľanie na všetko okolo Aj Karol (54), ktorého pred dvoma rokmi choroba donútila odísť z dobre platenej práce do invalidného dôchodku, by mal množstvo dôvodov na utápanie sa v sebaľútosti, namiesto toho však tvrdí, že si každý deň užíva: „Nemyslím na to, čo som mohol robiť, alebo kde som mohol byť, keby bolo keby. Musíme žiť tu a teraz a ja sa teším z každého dňa, kedy môžem byť so svojimi blízkymi alebo si len tak sadnúť na balkón s novinami a šálkou čaju. Čo na tom, že nemám na dovolenku na Maledivách, stačí mi vyjsť si na prechádzku do neďalekých vinohradov, hovorí spokojne. Jeho pohľad na život schvaľujú aj psychológovia. Tí na základe výskumov tvrdia, že ľudia vďační aj za maličkosti sú v živote šťastnejší, vyrovnanejší a majú viac elánu ako tí, čo sa neustále za niečom ženú a s ničím nie sú spokojní . Tak uznajte, kedy je lepšie obdobie na zastavenie sa a objavovanie krás každodenného života, ako na dôchodku?

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár