Keď rozhovor v manželstve viazne: Ako zlepšiť komunikáciu v dlhoročnom vzťahu?

Muž

gettyimages

Máte občas pocit, že aj keď hovoríte, nie ste vypočutí? Že váš partner alebo partnerka s vami nezdieľa vaše pocity a všetko sa po ňom len skĺzne bez odozvy? Komunikácia vo vzťahoch dokáže pokrivkávať na mnohých úrovniach. Od toho, že neviete jeden druhého aktívne a zúčastnene počúvať, až po to, že už s partnerom nechcete nič riešiť a žijete spoločný “oddelený život”.

Aké to bolo na začiatku?

Domnievame sa, že výborné. So svojím partnerom ste trávili spoločný čas, vyhľadávali jeho prítomnosť, aby ste mali možnosť čo najlepšie poznať jeho povahu, túžby a životné plány. Dokonca ste v mnohých prípadoch prehodnotili svoje smerovanie a vytvárali vlastnú spoločnú budúcnosť. V tej dobe ste jeden druhému načúvali, hľadali kompromisy a to iba preto, aby ste mohli posilniť svoj vzťah a lásku. S prvotnou zamilovanosťou a po prvých rokoch spoločného života prišli na scénu prvé trhlinky.

Dokonalosť, ktorá zrejme nikdy nebola

Až neskôr, keď opadnú ružové okuliare, si začnete uvedomovať svoje rozdielnosti. Tie boli medzi vami prítomné vždy, no zaľúbenosť ich šikovne maskovala. Kvalita dôverných rozhovorov klesá, negatívne emócie sa hromadia, pracovná vyťaženosť a starostlivosť o rodinu sa dostávajú na prvé miesta. On+Ona sa jeden pre druhého už viac toľko neobetujú. Mnoho manželských párov priznáva veľké problémy vo vzájomnej komunikácii, pretože čokoľvek iné malo prednosť pred budovaním spoločného a dôverného partnerstva. Zakradol sa medzi vás vzdor, ignorácia, rezignácia a žiaľ v niektorých prípadoch i odpor.


Mohlo by vás zaujímať: Ako správne viesť rozhovor? S týmito tipmi sa s vami ľudia porozprávajú radi


Čo vám najviac prekáža?

Základom je pomenovať nedostatky. Vy už dávno presne viete, prečo s partnerom komunikácia nefunguje. Každý psychológ alebo terapeut vám povie, že by ste mali o svojich problémoch hovoriť, ale úprimne – ono to tak jednoducho nepôjde. Na komunikáciu treba vytvoriť primerané podmienky a obaja partneri musia aspoň trochu chcieť.

Komunikácia najčastejšie viazne pre tieto príčiny:

  • Chýba vám skutočný rozhovor: partner počúva iba povrchne, nepýta sa na detaily, robí popritom ďalšie veci a skutočný záujem absentuje.
  • Často sa objavuje kritika: všetko, čo poviete, je podnetom k možnej hádke, nesúhlasu.
  • Cítite sa menejcenne: nič nerobíte dostatočne dobre a každé vaše rozhodnutie je vopred odsúdené na neúspech.
  • Emócie sú príliš vyhrotené: zlyháva i bežná komunikácia, ktorú zahltili hromadiace sa problémy

Ako zlepšiť komunikáciu v dlhoročnom vzťahu?

Vzťah dvoch ľudí je o potrebe istoty, lásky, vyváženom dávaní a braní, podpore rastu. To, že ste spolu, musí mať skutočný pozitívny význam, dokonca aj po rokoch. “Vyhrabať” z nezáujmu a ignorácie dôvod, pre ktorý sa oplatí spolu pokračovať, je skutočne náročná úloha.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa tichej domácnosti: Ako sa správne rozprávať o peniazoch či sexe?


Pokojné emócie

Paradoxne na úvod zlepšenia komunikácie by ste sa mali utíšiť. Zabudnúť na každodenné výčitky a odvrkovanie. Nervózny a podráždený človek zo seba iba ťažko vydoluje dávku empatie k partnerovi a tým len priložíte tehličky k múru medzi vami. Zdanlivá tichá domácnosť môže viesť k otázke: “Čo sa stalo? Je všetko v poriadku?” a tak vytvorí priestor na pokojnú debatu o svojich potrebách.

Vyhradený čas

Ak váš partner hovorí, mali by ste ho zúčastnene počúvať, pýtať sa na jeho pocity. Záujem prejavujte nielen otázkami, ale i primeraným tónom hlasu a neverbálnou komunikáciou – dotyky rúk, pohľad do očí. Nemal by mať dojem, že vás svojimi hoci aj nudnými zážitkami z práce vyrušuje. Tých pár minút denne zvládnite s úsmevom a výhradne pre neho.

Nájdite spoločné témy

Je náročné nadviazať konverzáciu, ak je muž vášnivý rybár, ktorého hobby žena dlhé roky ticho trpí a žena sa zase venuje záľubám, ktoré muž ani nechápe. Čo môžete urobiť? Vyskúšať nenápadný rozhovor a zistiť, prečo je vlastne daná záľuba u vášho partnera takou vášňou. Máte možnosť lepšie ho pochopiť. Potom skúste nájsť zaujímavé spoločné témy, o ktorých sa dokážete zaujato rozprávať obaja.


Mohlo by vás zaujímať: Naučte sa správne komunikovať: Získate si sympatie a vyhnete sa nedorozumeniam


Komunikovať neznamená iba hovoriť

Nie každý je rovnako zhovorčivý a má potrebu zdieľať všetky svoje emócie a pocity. Nenabádame vás k tomu, aby ste partnera každý deň zahltili rozprávaním. Pozorne si všímajte, ako reaguje v rozličných situáciách a selektujte, na čo budete reagovať.

Príklad: sledujete správy a partner sa rozčúli nad politickými príspevkami. Nechajte v ňom hnev odoznieť, nedajte sa vtiahnuť, o tomto sa skutočne nemusíte za každú cenu rozprávať. Zamerajte sa na rozvíjanie toho, z čoho sa partner zjavne teší. Takto nadviažete komunikáciu v príjemnej atmosfére, z ktorej budete mať dobrý pocit obaja.

Nesúhlas nevnímajte ako útok

Máte na veci odlišný názor? Je to v poriadku, v rámci vlastnej integrity a snahy o rovnocennosť vo vzťahu nemusí stále jedna strana ustupovať. Dokonca ani nemusíte svoj názor vehementne obhajovať, pretože i pri nezhodách by ste sa mali vedieť navzájom rešpektovať. Ak si to však chcete vysvetliť (hádka môže prečistiť ovzdušie), pre zlepšenie komunikácie je dôležitejšia forma a nie obsah.

Útočné a vyčítavé slová môžu v partnerovi vzbudzovať hnev, agresiu, stupňovať uzatváranie do seba. I v tomto prípade platí, že to, čo hovoríte, hovorte za seba a o sebe! Viac by sa mi páčilo, keby…, Pozdáva sa mi aj takéto riešenie… Očakával/a som, že to dopadne inak…


Ako sa snažíte vylepšiť komunikáciu s partnerom vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame