Nepríjemné ťažkosti s pečeňou: Pomôžte jej ľahkou stravou a bylinkami

Bolesť

gettyimages

Pečeň je filter, cez ktorý prechádza väčšina jedov a nebezpečných chemických látok akými sú etylalkohol, pesticídy a liečivá. Na ich neutralizovanie musí pečeň vynaložiť veľa síl, pričom sa môže aj poškodiť. Najlepšie urobíme, ak sa budeme týmto látkam vyhýbať. Či už preventívne, alebo pri rôznych poruchách pečene je prospešná strava, ktorá jej uľahčuje plniť náročné úlohy.

Pečeň a žlčník sú jeden celok. Starať sa o ne znamená podporovať najdôležitejší detoxikačný orgán, aby sme zostali plní energie. Môžeme tak predchádzať únave a problémom s trávením, pretože práve nimi sa zvyknú poruchy pečene prejavovať.

Plní mnoho zložitých úloh

Pečeň je najväčší orgán ľudského tela. Zodpovedá skoro za všetky chemické procesy a metabolické funkcie. Než sa krv dostane z čriev do celého tela, musí prejsť cez pečeň. Toto „chemické laboratórium“ vstrebané látky spracuje, premení na iné látky, uloží alebo detoxikuje.

Navyše, vylučuje žlč, ktorá uľahčuje trávenie tukov z potravy. Jej zásoby sa sústredia v žlčníku, vďaka čomu je pri tučnom jedle ihneď k dispozícii. Pomáha zabraňovať nafukovaniu a iným tráviacim poruchám, neutralizuje kyseliny a odvádza z pečene jedovaté látky.


Mohlo by vás zaujímať: Dbajte o zdravie svojej pečene: Ktoré jedlá jej škodia a prospievajú?


Nezaťažovať, ale podporiť pri práci

  • Užívajte iba lieky, ktoré naozaj potrebujete.
  • Vyhýbajte sa škodlivým látkam: pečeň oslabujú najmä toxíny v strave: farbivá, stabilizátory, emulgátory či konzervanty. Alkohol zase spomaľuje rozklad tukov v pečeni. Pri chorobách pečene sa ho radšej úplne vzdajte.
  • Preferujte vyváženú stravu bohatú na dôležité živiny a vlákninu: voľte nízkotučné, ľahšie jedlá a miesto živočíšnych zdravé tuky. Napríklad za studena lisované oleje do šalátu – olivový, tekvicový či ľanový olej.
  • Jedzte pravidelne vo viacerých menších dávkach.
  • Odšťavujte: ak ste to s jedlom prehnali, pite celý deň iba šťavy. Pečeni najviac uľaví mrkvovo-cviklová a jablková šťava, ale aj vlažná voda so šťavou z citróna.
  • Káva ako prevencia: pri oslabenej pečeni môže pôsobiť dráždivo. Alternatívou je zelený čaj, bezkofeínová káva Ašvagandha a Brahmi. Obe obsahujú viac ako 90 percent čakanky obyčajnej, ktorá priaznivo vplýva na trávenie.
  • Zredukujte grilovanie a vyprážanie na minimum: jedlo varte, parte a duste. Vyhnite sa ťažkým a tučným jedlám, zvlášť večer.
  • Nepresáľajte: používajte menej soli, jedlo dochucujte bylinkami a jemnejším zeleným korením, rascou, kôprom či kurkumou.

Ideálna výživa

Detoxikačnému orgánu prospieva ľahká, nedráždivá strava. Z mliečnych produktov sú to acidofilné mlieka, nízkotučné jogurty, tvarohy a tvrdé syry. Vhodné sú nemastné ryby a chudé druhy mäsa: hydina, hovädzina či teľacina.

Najlepším zdrojom komplexných sacharidov sú celozrnné obilniny, ryža, zemiaky, bataty, tapioka a iné hľuzoviny. Celozrnné pečivo jedzte radšej dvojdňové a cestoviny bezvaječné, ideálne celozrnné.

Prospešná je najmä listová zelenina – špenát či mangold, no pomôže aj mrkva a červená repa. Veľmi užitočné sú artičoky, šalátová čakanka a reďkovka – zvyšujú tvorbu žlče a uľahčujú trávenie. Strukoviny a kapustovitú zeleninu jedzte s mierou, môžu zvyšovať plynatosť.

Ako dezert si doprajte granátové jablko. Chráni pečeň a podporuje ju pri detoxikácii. Vhodné sú aj jablká, marhule, banány, slivky, čerešne, citrusy a ďalšie ovocie bohaté na antioxidanty.


Mohlo by vás zaujímať: Urobte niečo pre svoju pečeň: 7 potravín na jej prečistenie a lepšie fungovanie


Toto radšej nie

  • smotana, šľahačka, margarín a tučné syry
  • tučné mäso a ryby: husacie, kačacie, bravčové, divina, vnútornosti, údeniny, salámy, ryby v oleji
  • čerstvé biele pečivo a ostatné výrobky z bielej múky
  • potraviny a nápoje, ktoré pôsobia dráždivo či zaťažujúco: kyslé uhorky, paprika, huby, mak, pikantné korenie, ovocie so zrniečkami, vajcia vo väčšom množstve, sladkosti, dochucovadlá, alkohol a sýtené nápoje

Bylinková lekáreň

Detoxikačný orgán účinne podporujú aj liečivé rastliny. Dajú sa jesť čerstvé, piť ako čaj alebo lisovaná šťava. Na povzbudenie látkovej premeny sa odporúča čajová zmes z pŕhľavových, brezových a púpavových listov.

Pečeň najlepšie prečistí pestrec mariánsky. Podporuje regeneráciu buniek aj pri akútnom zápale. Čaj z pestreca alebo čakanky je vhodný tiež po nadmernom požití alkoholu.

Pri nafukovaní rozdrvte rascu, fenikel či aníz, pridajte do jedla alebo pite ako čaj. Účinná je aj mäta pieporná, rebríček obyčajný, rozmarín lekársky, vachta trojlistá, zemežlč, púpava lekárska, horec, palina pravá či iné horké byliny. Uvoľňujú kŕče a podporujú trávenie.

Čaj z bylinky zemedym lekársky možno piť preventívne, ale aj pri tráviacich ťažkostiach súvisiacich s oslabenou pečeňou. Reguluje a vyrovnáva tvorbu žlče a pôsobí proti kŕčom. Ak ho zmiešate s medovkou, rumančekom či mätou, ktoré zmiernia nevoľnosť, bude vám lepšie chutiť.


Ako sa o svoju pečeň snažíte starať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame