Ako sa vyhnúť problémom na dovolenke? Záchranár radí, na čo si dať pozor

Pláž

pixabay.com

Dovolenky sú časom radosti, zážitkov a zábavy, no niekedy stačí drobnosť a začnú sa objavovať problémy. Ako sa im vyhnúť a na čo si dať pozor? Záchranár Miroslav Nagy odporúča dať si pozor najmä na spálenie pokožky, morských ježkov alebo medúzy.

Spálenie pokožky

Pri mori je efekt odrazeného slnka od piesku a od vodnej hladiny niekoľkokrát silnejší než slnečné žiarenie na Slovensku. V rámci prvej pomoci pri popálení pokožky od slnka je potrebné z tela zmyť opaľovací krém a sprchovať sa čistou vodou, bez gélov či mydla a predísť tak ďalšiemu podráždeniu pokožky. „V prvom rade treba prerušiť pôsobenie slnka na pokožku. Následne telo schladíme studenou vodou, nie ľadovou, aby sme predišli prípadnému podchladeniu,“ vysvetlil Nagy. Začervenanie a pálenie pokožky môžu zmierniť prípravky obsahujúce aloe vera alebo D-panthenol.


Mohlo by vás zaujímať: Ježkovia, medúzy, hnačky… Nedajte dovolenkovým nástrahám žiadnu šancu!


Popŕhlenie medúzou

Na dovolenkách často dochádza k popŕhleniu medúzou, čo spôsobuje okamžitú ostrú bolesť. Po popálení medúzou ostávajú na pokožke drobné pichliače, ktoré je dobré odstrániť uterákom alebo pieskom a opláchnuť slanou vodou. Zasiahnuté miesto na koži treba potrieť roztokom síranu horečnatého, octom alebo alkoholom.

Morskí ježkovia

Háčik morského ježka sa pri bodnutí odlomí a pevne uchytí do kože, najčastejšie do chodidla. Po bodnutí je dôležité nedostupovať na zranené chodidlo a dostať sa urýchlene z vody von. Pri vyberaní pichliača treba dávať pozor, aby sa nezlomil a jeho kúsok neostal v nohe, keď by hrozilo riziko zápalu. Ranu je dôležité opláchnuť vodou a vydezinfikovať.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Nenažranci all inclusive, ponožky v šľapkách aj selfie dievčatá: Slovenskí youtuberi ukázali 10 typov dovolenkárov


Čo robiť pred cestou?

Nagy ďalej radí navštíviť pred cestou lekára a v prípade dlhodobých zdravotných ťažkostí si pribaliť lekárske správy, lekárničku a dostatočné množstvo liekov.

Pozor na tekutiny

Počas dlhej cesty lietadlom, autobusom aj autom je potrebné myslieť najmä na dostatočný príjem tekutín. „Netýka sa to iba starších pacientov. Najmä dlhá cesta autom alebo autobusom s malými prestávkami je často náročná a človek radšej neprijíma tekutiny, aby nemusel vodič zastavovať častejšie. Považujem to však za obrovskú chybu,“ povedal Nagy.


S ktorými zo spomínaných problémov ste sa počas dovolenky stretli vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, TASR
Odporúčame