Ako sa vyhnúť zásahu blesku? Na Slovensku ročne zrania desiatky ľudí

Blesk

pixabay.com

Hoci pravdepodobnosť, že do človeka udrie blesk je malá a ľuďmi často zosmiešňovaná, je potrebné venovať jej pozornosť aspoň počas letných mesiacov. Štatistiky hovoria, že búrky na Slovensku každoročné zrania alebo zabijú desiatky ľudí. A keďže je najviac búrok práve v období medzi júnom a augustom, je ideálne oboznámiť sa s tým, čo treba hovoriť.

50 na 50

„Zásah bleskom zriedka spôsobí ťažké popáleniny,“ povedal Miroslav Nagy, hlavný inštruktor záchrannej služby, ktorá organizuje kurzy prvej pomoci pre verejnosť. Blesk pôsobí intenzívne, no krátko a výboj prebehne hlavne vonkajším povrchom tela, čo môže vyvolať na koži povrchové popáleniny, ktoré pripomínajú vetvičky paprade.

„Smrť u človeka pri zasiahnutí bleskom je najčastejšie spôsobená zastavením srdca a dýchania,“ dodal Nagy. Z fyzikálneho hľadiska pôsobí na človeka elektrický prúd, teplo a tlaková vlna. Šanca, že človek prežije zásah bleskom je 50 percent.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečná búrka: Ako pred jej vyčíňaním zostať v bezpečí?


Nebyť najvyššie

Základným pravidlom je, že človek by nemal byť najvyšším bodom v okolí, teda vyhýbať sa všetkým vyčnievajúcim bodom ako sú vrcholy, horské hrebene, ale aj čistiny, polia alebo vodné plochy, kde telo pôsobí ako bleskozvod.

Nebezpečie hrozí aj na mokrom povrchu, ktorý tiež pôsobí ako vodič. Blesk nemusí človeka zasiahnuť priamo, no môže udrieť do zeme a rozšíriť sa po zemskom povrchu. Preto je dôležité nájsť si aspoň kúsok izolovaného suchého miesta, ktoré je nižšie položené a ostať tam v učupení. Navyše, akékoľvek kovové predmety, vrátane kľúčov alebo dáždnika, by mohli umožniť blesku preniknúť do tela a spôsobiť zranenia vnútorných orgánov.

Ako pri prvej pomoci?

Prvým krokom pri poskytnutí rýchlej prvej pomoci je, uistiť sa, že nehrozí ďalšie nebezpečenstvo. V prípade, že je človek, ktorého zasiahol blesk pri vedomí, pravdepodobnosť, že prežije, je vysoká. Je potrebné zistiť stav základných životných funkcií, dýchania a činnosti srdca.

Ak človek nejaví známky života, je dôležité okamžite privolať pomoc a začať s oživovaním a následne ošetriť prípadné poranenia a popáleniny. Oživovanie alebo sledovanie stavu základných funkcií pokračuje až do príchodu záchranárov.


Aké skúsenosti s bleskami máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, TASR
Odporúčame