Starostlivosť o žalúdok zdravou stravou nekončí: Žiada si aj správne návyky

Bolesti brucha

Príčinami nevoľnosti môže byť množstvo zdravotných problémov (Zdroj: GettyImages)

Žalúdok je dôležitý orgán, v ktorom sa sústredí prijatá potrava. Štiepi sa tu pomocou špeciálnych enzýmov a pripravuje sa na ďalšie trávenie. Prospieva mu najmä zdravá životospráva. Kŕče v bruchu, nevoľnosť či nafukovanie sú často dôsledkom životného štýlu, stresu a nevhodnej stravy. Aby sme predchádzali týmto tráviacim ťažkostiam a ochoreniam žalúdka, treba sa oň náležite starať.

Príprava trávenia

Opakovaným žuvaním sa potrava rozkúskuje a primiešajú sa k nej sliny obsahujúce enzýmy. Začnú štiepiť škrob v ústach na jednoduchšie cukry a rozkladajú aj patogénne mikroorganizmy. S ďalšími pôvodcami chorôb si poradí žalúdočná kyselina. Rozžutá a so slinami premiešaná potrava putuje hlt za hltom do žalúdka, kde sa pod vplyvom žalúdočnej kyseliny a enzýmov mení na kašu.


Mohlo by vás zaujímať: Máte žalúdočné problémy? Pomôže vám prírodná lekáreň z vašej kuchyne


Ničiteľ votrelcov

Žalúdočná šťava obsahuje kyselinu chlorovodíkovú (soľnú) a enzýmy. Dezinfikuje potravu a zabíja prehltnuté choroboplodné mikroorganizmy. Pomáha rozkladať bielkoviny, tráviť tuky a podporuje prechod dôležitých živín do krvi. Čiastočne strávená potrava zostáva v žalúdku jednu alebo viac hodín. Ak je bohatá na sacharidy, opustí ho najrýchlejšie, ak obsahuje priveľa tukov, najpomalšie.

Bezpečnostná bariéra

Žalúdočná sliznica môže odolávať leptavým účinkom kyseliny bez poškodenia po celý život človeka. Vďačí za to slizu, ktorý pokrýva žalúdočnú stenu. Zdravie žalúdka závisí najmä od zachovania tejto bariéry v normálnom stave. Gastritída a žalúdočné vredy sú najbežnejšie následky jej poškodenia.

Netrávi len potravu, ale aj emócie

Vylučovanie slín a žalúdočnej šťavy nezačína len jedením. Vyvolávajú ich už vône či predstava chutného jedla. Žalúdok sa tak pripravuje na jeho príjem. Dokonca ich spúšťa aj stres či zlosť bez toho, aby sme niečo zjedli. Po čase môžu potláčané negatívne emócie spôsobiť poškodenie sliznice žalúdka.


Mohlo by vás zaujímať: Keď ste to s jedlom prehnali: Ako na pokazený žalúdok?


Každodenná starostlivosť

  • Jedzte zdravo: prijímajte dôležité živiny, vlákninu, jemné a horké koreniny, ktoré posilňujú organizmus, a pite dostatok tekutín. Konzumujte menej tukov, vyprážaných jedál, rafinovaného cukru, bielej múky a polotovarov.
  • Pri jedení sa neponáhľajte: vyhraďte si na to dostatok času. Čím lepšie potravu rozžujete, tým lepšie pre žalúdok.
  • Neprejedajte sa: preplnený žalúdok nepracuje správne. Jedzte menšie porcie a vyhýbajte sa neskorej večeri.
  • Obmedzujte fajčenie, čiernu kávu a alkohol, alebo sa ich zrieknite. Žalúdok môže byť citlivý aj na sýtené nápoje. Nepite ich, ak vám nerobia dobre.
  • „Neprehĺtajte“ duševné napätie a smútok. Naučte sa odbúravať stres a relaxovať.

Užitočná posila

Skvelým priateľom žalúdka sú zemiaky. Sú výživné a používajú sa pri všetkých tráviacich a žalúdočných ťažkostiach. Účinná je aj surová zemiaková šťava, bohatá na zásadité látky. Niekoľko lyžíc pred jedlom uľaví prekyslenému žalúdku. Liečivý účinok sa však stráca nesprávnou prípravou, napríklad fritovaním, a tiež kombináciou s nevhodnou potravou – vyprážané jedlo či tučné mäso.

Zázvor taktiež zmierňuje tráviace ťažkosti a zabraňuje kŕčom. Zároveň chráni pred infekciami tráviaceho traktu. Pri žlčových kameňoch a obličkových chorobách sa o jeho užívaní poraďte s lekárom.

Podobne pôsobí aj sladké drievko. Ocenia ho najmä ľudia s citlivým žalúdkom, ktorých často páli záha. Nestačí ale iba jesť klasický pelendrek. Kúpte si v lekárni sladkovkový čaj či pastilky. Užívajú sa však najviac 4 – 6 týždňov a nie sú vhodné súčasne s liekmi na srdce, pri ťažkých ochoreniach pečene a obličiek či vysokom krvnom tlaku.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Ak chcete urobiť viac

Pri podráždenom žalúdku, kŕčoch a žalúdočných vredoch pomáha rumanček. Má protizápalové a protikŕčové účinky. Môžete ho piť ako čaj, najlepšie hneď ráno na lačný žalúdok. Alebo si pripravte zaparovací obklad. Zalejte 4 PL kamilkových kvetov 1 l horúcej vody, nechajte lúhovať 10 minút a preceďte. Do výluhu namočte ľanové plátno a vyžmýkajte. Horúci obklad priložte na oblasť žalúdka, prikryte suchou látkou a priložte termoforom.

Okrem rumančeka poslúži pri žalúdočných ťažkostiach tiež mätový, feniklový či majoránový čaj.

Prvá pomoc pri pálení záhy

Žalúdku zvlášť prospievajú horké byliny: puškvorec, zemežlč, slez a veľa ďalších. Navyše posilňujú nervy a činnosť žlčníka, pečene i srdca. Pálenie záhy zmierni slezovo-nechtíkový čaj. Zmiešajte po 50 g slezových a nechtíkových kvetov. Na hodinu vložte 1 PL zmesi vložte do 250 ml studenej vody. Uchovajú sa tým cenné slizové látky rastlín. Potom krátko zohrejte a po dúškoch vypite.

Účinnou pomocou je aj voda z ľanových semienok. Stačí namočiť 2 – 3 PL semienok, po hodine precediť a po dúškoch vodu vypiť. Sliz ľanových semien chráni žalúdočnú sliznicu.


Darí sa vám správne starať o váš žalúdok? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame