Turistická sezóna je tu: Na čo pri výlete do hôr nesmiete zabudnúť?

turistika

sxc.hu

Topiaci sa sneh a prvé jarné lúče lákajú milovníkov hôr k zahájeniu turistickej sezóny. Mnohé (nielen) tatranské chodníky sú síce uzavreté až do 15. júna, no príležitostí vyraziť do prírody je dostatok. Kvôli zvýšenému lavínovému nebezpečenstvu by ste nemali podceňovať najmä samotnú prípravu. Nechajte sa inšpirovať radami, ako premeniť výlet do hôr na skvelý zážitok a nie nebezpečný hazard. Poradíme vám, čo vám nesmie chýbať v batohu a čo všetko si pred túrou musíte overiť.

Nie je predpoveď ako predpoveď

Je viac-menej samozrejmosťou, že každý turista si v rámci plánovania trasy overí predpoveď počasia pre danú lokalitu. Poveternostné podmienky vo vyšších nadmorských výškach sú však typické tým, že sa zvyknú náhle a prudko meniť. Informácie preto hľadajte buď na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu alebo Horskej záchrannej služby. Nevyhnutnosťou je však tiež priaznivá lavínová situácia. Na horách je totiž ešte stále dostatočne hrubá snehová pokrývka, ktorá vplyvom vyšších teplôt povoľuje a má tendenciu sa zosúvať. Preto ak na webe bola vydaná výstraha lavínového nebezpečenstva, radšej zvoľte inú cestu, prípadne túru odložte na inokedy.


Mohlo by vás zaujímať: Zvládnite návrat do sedla v pohode: Dajte svoj bicykel do formy!


Výbava na nezaplatenie

Medzi turistami sa traduje, že neexistuje zlé počasie, len zlá výstroj. Aby vás dážď či spomínaný sneh nezaskočil nepripravených, skontrolujte si kompletnosť vašej horskej výbavy.

  • Základom je kvalitná obuv s dobrou (vibramovou) podrážkou a dostatočne odolnou membránou.
  • Bez nepremokavej bundy s kapucňou ani na krok.
  • Chýbať vám nesmie multifunkčná šatka prezývaná „bufka“, z ktorej v prípade potreby vyčaríte čelenku, šál, čiapku či dokonca kuklu.
  • V jarnom období oceníte tiež návleky, ktoré pomôžu vaše nohy udržať v suchu.

Ako sa obliecť?

Zvlášť v týchto dňoch nikdy neviete, aké teploty vás na horách prekvapia. Vyhnite sa preto hrubému a bavlnenému oblečeniu, ktoré pot síce nasaje, ale ho neodvedie. Nie je nič horšie, ako absolvovať výšľap na vrchol v ťažkom prepotenom tričku nalepenom na pokožke, ktoré vás navyše chladí. Pre pocit čo najlepšieho komfortu siahnite po funkčnej bielizni (napríklad z ovčej vlny Merino). Dôležité je takzvané vrstvenie, ktoré môžete kombinovať podľa svojich potrieb. Prvou vrstvou by mal byť nátelník, potom tepelnoizolačná zložka, vesta a bunda. Vrstiev však môžete použiť aj viac alebo menej podľa vlastných pocitov. Nezabudnite si však niečo suché a teplé pribaliť aj ako zásobu do batohu. K povinnej výbave patrí čiapka, ktorá vás chráni pred nárazovým vetrom, aspoň tenšie rukaviceslnečné okuliare. Odraz lúčov od snehu vám totiž môže narobiť nepríjemnosti nielen v teréne, ale aj po príchode domov v podobe rezania a pálčivej bolesti očí.


Mohlo by vás zaujímať: Krok za krokom: Zapracujte na svojom tele v domácej posilňovni


Ako sa pohybovať na horách?

  • Na túru vyrazte zavčas rána, no nikdy nechoďte sami.
  • Okrem spoločníka si so sebou zoberte mapu oblasti, dostatok jedla a pitia.
  • Na zasnežených a zablatených chodníkoch oceníte oporu turistických paličiek.
  • Vyhnite sa stúpaniu v žľaboch – mohlo by sa totiž ľahko stať, že budete kráčať v ústrety lavíne.
  • Pohybujte sa len po vyznačených chodníkoch.
  • Vášho štvornohého miláčika nenechávajte voľne pobehovať po lese. Okrem vystrašenia ostatných turistov by za vami mohol nechtiac priviesť medveďa.
  • Ak vaša trasa vedie cez lokalitu s premnoženými medveďmi, zoberte si píšťalku a občas zapískajte. Tá býva v prípade novších a kvalitnejších ruksakov bežnou súčasťou.
  • Ak nocujete na horskej chate, informujte personál o svojom odchode aj príchode.
  • Poistite sa proti zásahu Horskej záchrannej služby. Jednodňovka stojí pár centov a v prípade nehody vám môže ušetriť tisíce eur.
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame