Alchemilka starostlivo chráni ženu: Pripravte si kúpeľ či čaj, aký potrebujete

Alchemilka

pixabay.com

Hovorí sa, že príroda má liek na každú chorobu. Ak hľadáte rastlinu na ženské problémy, alchemilka je tou pravou. Vďaka svojim výnimočným vlastnostiam sa považuje za najdôležitejší prírodný liek pre ženy. A nielen to. Uplatnenie nachádza aj u opačného pohlavia. Cenné účinky rastliny sa využívajú zvonku i zvnútra pri mnohých zdravotných ťažkostiach.

Magické schopnosti

Alchemilka má veľa ľudových pomenovaní: ženský plášť, divý muškát či kontryhel. Po česky sa dokonca takto odborne označuje dodnes. Kedysi ju ľudia pokladali za posvätnú rastlinu. Verili, že ranná rosa na jej listoch má zázračnú moc – uchováva ženám večnú mladosť. Odporúčalo sa po nich chodiť naboso. Bez ohľadu na legendy, ľudoví liečitelia ju majú za najlepšiu rastlinu pri liečbe ženských ochorení.

Prezradia ju kvapky rosy

Je to menápadná, asi 20 cm vysoká rastlina s dlaňovito-laločnatými listami a žltozelenými kvetmi. Zvláštnosťou sú ligotajúce sa kvapky rosy, ktoré sa držia na zúbkatých listoch. U nás rastie hojne, najmä vo vyšších polohách, na svahoch, lúkach, okraji lesov či pri potokoch. Má rada vlhké a čisté prostredie. Existuje veľa druhov: alchemilka obyčajná, žltozelená, pasienková, alpínska a ďalšie. Nemusíte ich vedieť rozlíšiť, využívajú sa na rovnaké účely.


Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa ženských problémov raz a navždy: Pomôžu vám osvedčené bylinky


Cenné zložky vo vňati

Účinné zloženie tvoria: triesloviny, horčiny, flavonoidy, karotenoidy, fytosteríny, organické kyseliny, minerálne látky a v kvetoch aj éterický olej. Zbiera sa kvitnúca vňať, čiže listy a kvety, od mája do septembra. V neskoršom období len listy. Ideálne je používať čerstvú bylinku. Pri sušení ju rozložte na sieťky do tepla a sucha.

O ženu sa vždy postará

Žiadna iná rastlina nemá podobné vyrovnávacie a regulačné účinky na celý ženský organizmus. Je vhodná na prevenciu i liečbu: pri typických ženských problémoch, v pôrodníctve, pri menštruačných i klimakterických ťažkostiach. Posilňuje a chráni ženské orgány po celý život.

Má sťahujúce, protizápalové a močopudné účinky, uvoľňuje kŕče, zastavuje krvácanie, zmierňuje svrbenie a bolesť. Alchemilka pozitívne vplýva aj na psychiku, ktorá sa mení pod vplyvom hormonálnych zmien. V klimaktériu tlmí návaly horúčav a kŕče, pôsobí proti nervozite a nespavosti. Ako prevencia je užitočná najmä krátko pred menštruáciou. Počas cyklu zmierňuje kŕče, silné krvácanie, ale aj hromadenie tekutín v tele, bolesti prsníkov a zmeny nálad.


Mohlo by vás zaujímať: Drobné zranenia: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne pomocou prírody


Pomôže aj ostatným

Vnútorne sa užíva čaj pri hnačke, bolestiach brucha a tráviacich ťažkostiach. Na kloktanie pomáha pri zápaloch v ústnej dutine, krvácajúcich ďasnách a zápale hrtana.

Zvonku sa čerstvá rastlina využíva ako obklad na lepšie hojenie rán, ekzémov a vredov. V kozmetike sa uplatňuje na akné a podľa najnovších štúdií aj proti oparu na perách. Sedací kúpeľ je vhodný pri gynekologických zápaloch, bielom výtoku i hemoroidoch. Ako podporný prostriedok sa používa pri liečbe pečeňových a obličkových chorôb, dne, reume a skleróze multiplex.

Užívanie rastliny je bezproblémové, nie sú známe nežiaduce účinky. Pri dávkovaní 5 – 10 g sušenej vňate denne ju môžete užívať dlhodobo.

Doprajte si čas na čaj

Zalejte 1 – 2 ČL alchemilkovej vňate šálkou horúcej vody, nechajte lúhovať 7 minút a preceďte. Čaj pite 2-krát denne 4 týždne. Pri vonkajšom použití ho pripravte dvojnásobne silný.

Ako pleťová voda sa hodí pri vyrážkach a akné, ako obklad na zle sa hojace rany. Čajová zmes viacerých bylín s alchemilkou sa odporúča podľa typu problému. V rovnakom pomere s rebríčkom obyčajným priaznivo ovplyvňuje menštruáciu. V kombinácii s kapsičkou pastierskou je nápomocná pri liečbe svalovej atrofie.

Klimakterický čaj pomáha zmierniť návaly tepla. Zmiešajte po 25 g vňate alchemilky obyčajnej, listov šalvie lekárskej, chmeľových šištičiek, listov medovky lekárskej a listov a kvetov hlohu jednosemenného. Šálkou horúcej vody zalejte 1 ČL zmesi a nechajte lúhovať 7 minút. Čaj pite vlažný 6 – 8 týždňov, potom si urobte 2-týždňovú prestávku.


Mohlo by vás zaujímať: Urýchlite hojenie drobných rán a popálenín: Ide to aj bez mastí z lekárne


Alchemilková tinktúra

Toto praktické riešenie kúpite v lekárni alebo ľahko pripravíte doma. Potrebujete: 4 hrste čerstvej vňate, fľašu vodky alebo 38-percentnej ražovice a uzatvárateľnú nádobu. Vňať nakrájajte nadrobno a v mažiari ešte rozdrvte s trochou alkoholu. Vložte do nádoby a zalejte alkoholom 1 – 2 cm nad bylinkami. Nechajte vylúhovať 3 týždne a každý deň pretraste. Potom obsah preceďte do tmavých fľaštičiek s kvapkadlom. Užívajte 20 – 30 kvapiek denne.

Sedací kúpeľ

Do vedra nalejte 5 l studenej vody a nasypte 200 g sušenej či 400 g čerstvej alchemilky. Nechajte lúhovať cez noc. Na ďalší deň macerát zohrejte, preceďte a prilejte do kúpeľa. Ponorená by mala byť celá panvová oblasť. Kúpeľ si dožičte raz týždenne aspoň 20 minút.


Používate doma alchemilku? Aké s ňou máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame