Schudli ste a nechcete späť pôvodnú váhu? Nové telo vyžaduje šikovné opatrenia

Diéta

gettyimages

Dosiahnutím ideálnej váhy potreba nových opatrení vo vašom živote neskončí. Viete, že takmer 90 percent ľudí, ktorí schudnú, sa po rokoch dočká zhodených kilogramov naspäť? Niektorým sa kilá vrátia do niekoľkých mesiacov, na iných sa nabalia naspäť postupne za dlhšiu dobu. Úspešnosť celej cesty za krajším a aj zdravším telom nezáleží len od typu diéty, rýchlosti chudnutia, ale predovšetkým od celkovej trvalej zmeny stravovacích a pohybových návykov.

Pravdou je, že počas diéty väčšina z nás trpí. Musíme si odriekať obľúbené jedlá a “topiť tuk” pravidelnou fyzickou aktivitou. Výzva je o to ťažšia, čím pohodlnejší a chutnejší bol náš život pred týmto obdobím. Máme totiž prirodzenú tendenciu vracať sa k pôvodným návykom, vďaka ktorým sme sa vyjedli až k nadváhe.

Nové telo – nový začiatok

Väčšina ľudí si neuvedomuje, že schudnúť znamená nové zvyky a postupy vo viacerých oblastiach. Samotné chudnutie je orientované na cieľ, chceme schudnúť určitý počet kilogramov. Akonáhle je cieľ dosiahnutý, dúfame, že sa váš životný štýl môže vrátiť späť do pôvodných koľají a už sa nevieme dočkať, kedy sa konečne najeme zakázaného jedla.

Takto to však nefunguje. Okrem výmeny šatníka a obdivných pohľadov sa pripravte na trvalé zásadné zmeny v stravovaní aj v pravidelnosti pohybu. Inak sa na vlastnej koži presvedčíte o tom, ako rýchlo sa pár kilové “jojo” vráti naspäť.


Mohlo by vás zaujímať: Udržte si svoju vysnívanú postavu: S týmito pravidlami už nikdy nepriberiete


Ako upevniť správne návyky

Na to, aby ste si na svoje štíhlejšie telo zvykli, musíte najskôr podstúpiť obdobie adaptácie. Počas diéty ste mali nižší kalorický príjem ako výdaj, a práve preto sa vám podarilo zbaviť prebytočných kilogramov. Teraz musíte nájsť optimálne množstvo jedla, pri ktorom si váhu udržíte a navyše – budete sa cítiť spokojne. Výživoví odborníci a fitnestréneri by vám poradili týchto 12 základných opatrení:

  1. Nevracajte sa k pôvodnému štýlu stravovania – pozor na biele pečivo, sacharidové prílohy, vysmážané jedlá, cukrovinky.
  2. Naučte sa jesť 5 až 6-krát denne a hlavné jedlá si nakladajte na menší tanier.
  3. Dbajte na dostatočný pitný režim – voda, nesladené čaje, domáce ovocné džúsy.
  4. Do stravy zaraďte zdroje vlákniny, ktoré sa postarajú o plynulé trávenie a pocit sýtosti.
  5. Ovocie konzumujte iba do 15. hodiny.
  6. Venujte sa prirodzenému pohybu – každý deň strávte aspoň 30 minút na čerstvom vzduchu a v doterajších športových aktivitách pokračujte aspoň s 50 percentným nasadením.
  7. Pre správne spaľovanie sú dôležité aktívne svaly, preto svoju stravu zamerajte aj na bielkoviny.
  8. Doprajte si minimálne 7 hodín spánku počas noci.
  9. Motivujte sa v zotrvaní a občas vytiahnite zo skrine staré rozmerné oblečenie alebo si pozrite fotky, kde ste mali o niekoľko čísel viac.
  10. Jeden deň v týždni si doprajte to, na čo máte chuť – bez výčitiek. Ide o dôležitý deň pre vašu psychickú pohodu.
  11. Naučte sa variť zdravo, chutne a vizuálne pútavo.
  12. Odolajte pokušeniam a nebojte sa povedať NIE.

Zdá sa vám, že je to rovnaké ako počas diéty? Nemajte strach. Ak podiétny režim uchopite správne a s rozumom, zvyknete si na zdravší spôsob života a neprepadnete do zúfalstva pri pohľade na stúpajúce číslo na váhe. Buďte k sebe zhovievaví a dovoľte si pribrať 1-2 kg. Iba tak zistíte, aké množstvo stravy už prevyšuje vašu bežnú dennú energetickú spotrebu a čo je ešte optimálne pre dlhodobé udržanie hmotnosti.

Najväčšie pokušenia

Tie pochádzajú z dvoch hlavných frontov – od druhých ľudí a od vás samotných.

Je náročné odmietnuť na oslave výborné pečené bravčové, tanier s tortou, zákusky od kolegyne, pozvanie na gril párty, ďalší pohár vína. Jedna oslava za mesiac vašu figúru nepokazí, no pravidelné pokušenia obnovia všetky potlačené chute a poznáte to: „Ešte si dám trošku…” Nepodliehajte sociálnemu vplyvu a zbytočnému prejedaniu.

Tak ako chudnutie začína v hlave, tam aj všetka snaha končí. Dobrá motivácia, výdrž a vôľa môžu byť nalomené tzv. emocionálnym jedením. Vysvetlenie je jednoduché – stačí, ak s vami zamávaju emócie, rozkolíšu sa hladiny hormónov a vy sa tento stav nevedomky rozhodnete zahnať jedlom, ktoré vás aspoň na chvíľu upokojí. V zásade platí, že by ste jedlo nemali používať na to, aby ste sa cítili lepšie. Je to iba krátky dočasný efekt.


Mohlo by vás zaujímať: Dokázala nemožné: Laura vážila takmer 140 kilogramov, za 3 roky tvrdej driny sa však zmenila na nepoznanie


Ako sa s tým vysporiadať?

Najskôr treba pomenovať emóciu/pocit/rozpoloženie a potom zvoliť taktiku.

  • Ste v strese? Nájdite upokojujúcu aktivitu – horúci kúpeľ, meditácia, joga, čítanie kníh, ručné práce.
  • Cítite sa unavene? Nedopĺňajte energiu cukrom, radšej si doprajte krátky poobedný spánok, prechádzku do parku alebo choďte večer spávať o hodinu skôr.
  • Trápi vás samota? Miesto vyjedania chladničky sa vyberte von medzi ľudí, zavolajte známym, rodine, udržujte živé sociálne kontakty a nedovoľte, aby samota prerástla v prejedanie a depresiu.

Podarilo sa vám po schudnutí udržať vytúženú váhu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame