V hlavnej úlohe slivky: Ich zloženie sa dokáže postarať aj o krajší zovňajšok

Slivka

pixabay.com

Slivky, menšie či väčšie, sladké či kyslejšie, majú v našich záhradách stabilné miesto a v kuchyni z nich dokážeme pripraviť nielen chutné koláče, ale ozvláštniť i nedeľné pečené mäso. Mužov poteší najmä tekutá verzia sliviek, no ženy dávajú prednosť jemnejším formám.

Sú cenným zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínov C a E, vlákniny, vápnika, železa i draslíka. Prírodné antioxidanty a fytonutrienty dokážu zmierniť chybičky krásy na pleti i obnoviť oslabenú štruktúru vlasov. Navyše – antokyán, ktorý stojí za modro-fialovým sfarbením sliviek, zabraňuje poškodeniu telových buniek a ich predčasnému starnutiu.

Väčšina z nás po slivkách siaha pri problémoch s trávením a zápchou, no tentokrát vám ich predstavíme v netradičných úlohách a spoznáte ich skrytý potenciál.

Vrásky a hlboké mimické ryhy

Pravidelná a primeraná konzumácia sliviek dokáže zlepšiť vzhľad pokožky. Slivky s obsahom vitamínov skupiny B, betakaroténu, vitamínov C a E prispievajú k ochrane kožných buniek pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú starnutie pokožky a stoja za stratou jej elasticity a pružnosti. Vitamín C navyše zvyšuje aj prirodzenú tvorbu kolagénu.

Ak chcete účinky tohto fialového ovocia posilniť, namiešajte si jednoduchú omladzujúcu masku, ku ktorej budete potrebovať iba 2 ingrediencie – dužinu zo zrelých sliviek a pár lyžičiek medu. Krúživými pohybmi naneste zmes na tvár, nechajte 10 -15 minút pôsobiť a tvár zmyte studenou vodou.


Mohlo by vás zaujímať: Slivky a zdravie: Ktoré sú pre vás lepšie – surové či sušené?


Tmavé fľaky a starecké škvrny

Starnutie nie je možné zastaviť a pokožka, ktorá je vystavovaná slnečnému žiareniu je náchylná na predčasné starnutie, stratu hydratácie, pružnosti a vznik tmavých škvŕn a fľakov. Týka sa to predovšetkým pokožky tváre, dekoltu a rúk. V tomto prípade vám opäť pomôže slivková dužina.

Na miesta, kde sa fľaky, škvrny alebo pehy objavili, aplikujte čerstvú slivkovú dužinu a nechajte pár minút pôsobiť. Zopakujte niekoľko dní po sebe. Odtieň tmavších častí kože sa zjemní a pokožka na tomto mieste bude pôsobiť mladšie a zdravšie.

Opuchnuté vačky a kruhy pod očami

Nie každé ráno je ideálne a pohľad do zrkadla na opuchnuté vačky a tmavé kruhy pod očami určite nepoteší nikoho. Viete si však veľmi rýchlo poradiť. Dužinu alebo tenké polmesiačikovité plátky slivky priložte na citlivú pokožku pod očami a nechajte 10 minút pôsobiť. Následne opláchnite studenou vodou.


Mohlo by vás zaujímať: Bomba pre rednúce kosti: Naservírujte si sušené slivky každý deň


Akné a vyrážky

Slivkovú dreň so svojim protizápalovými vlastnosťami a množstvom pre pleť ideálnych vitamínov môžete skombinovať s uhorkovou šťavou alebo jemne popučenou uhorkovou dužinou. Uhorka má totiž upokojujúce, čistiace a hydratačné účinky. Pomôžete tak podráždenej problematickej pleti prírodnou cestou.

Ochrana pred slnkom

Pre vysoký obsah antioxidantov a betakaroténu je možné pravidelnou konzumáciou sliviek pripraviť pokožku na nápor slnečných lúčov. Posilnené kožné bunky lepšie odolávajú vysušeniu a dokážu sa ubrániť hlbokému prenikaniu škodlivých UV lúčov. To však neznamená, že 5 sliviek denne nahradí kvalitnú dermatologickú ochranu s dostatočným SPF a UV filtrom.

Ak na spálené ramená alebo chrbát používate overený tvaroh, výborné účinky má aj zmes tvarohu s dužinou sliviek. Tvaroh sa postará o stiahnutie zápalu a chladenie, slivky dodajú pokožke všetky dôležité vitamíny zvonka.


Mohlo by vás zaujímať: Liek aj tekutina nabitá poriadnymi voltami: Slivovica je pokladom nášho regiónu


Hojenie rán a jaziev

Zaradenie sušených sliviek do denného jedálnička prospieva kardiovaskulárnej sústave. Vyšší obsah železa sa postará o rovnomernejšie prúdenie krvi cievami smerom k bunkám. Antioxidanty zase chránia pred oxidačným stresom a preto, ak ste po operácii a chcete prirodzenou formou urýchliť hojenie rán, mali by ste sa zamerať na to, aby sa do poškodeného tkaniva a kože s jazvou dostávalo čo najviac krvi bohatej na železo. Urýchli sa tým tvorba nových buniek.

Problémy s vlasmi

Lupiny, oslabené a vypadávajúce vlasy, predčasné šedivenie vlasov sú problémami, ktoré trápia množstvo ľudí a vznikajú ako dôsledok toho, že sa vlasovým folikulom nedostáva dostatočnej výživy z krvi. Preto, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, primeranou konzumáciou sliviek nemáte čo pokaziť. Dodáte do organizmu dávku vitamínov A, B, C, E, dôležité železo a práve touto silnou päticou nepohrdne žiadny oslabený vlas, ani podráždená a vysušená pokožka hlavy.

Tip na vlasovú masku proti lupinám – zmiešajte biely jogurt s dužinou sliviek, vmasírujte do pokožky hlavy, nechajte 15 minút pôsobiť a dôkladne opláchnite vlažnou vodou.


Na čo všetko používate slivky vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame