Zajedáte stres, smútok alebo nudu? Rozpoznajte emocionálne jedenie od skutočného hladu

Emocionálne jedenie

gettyimages

Nie vždy jeme preto, aby sme zahnali hlad. Jedným z dôvodov, prečo naše diéty a pokusy o zdravé stravovanie zlyhávajú, je skutočnosť, že máme tendenciu jesť aj pod vplyvom emócií a nálad. Stačí, že sa cítime smutne, osamelo alebo unavene a siahneme po konkrétnom jedle, ktoré na pár minút tento pocit zaženie. Rátame s tým, že naše pocity budu uspokojené, no realita je taká, že sa možno začneme cítiť ešte horšie ako pred jedlom.

Existuje niekoľko rozdielov, vďaka ktorým viete rozoznať, či ide o skutočný hlad alebo o náhlu chuť na niečo, ktorá nesúvisí s vašimi fyzickými potrebami, iba s potrebou nepriamo sa vyrovnať s nepríjemnými pocitmi.

Čo je emocionálne jedenie?

Pri emocionálnom jedení používate jedlo ako nástroj na to, aby ste sa cítili lepšie. Nejde o navodenie pocitu sýtosti. Miesto toho, aby ste sa s nepríjemným pocitom vyrovnali mentálne či inou aktivitou, snažíte sa vyhnúť mu okľukou a na chvíľu oklamať vlastnú myseľ. Najčastejšími spúšťačmi je stres, únava, smútok a osamelosť. Koľkokrát ste sa už pristihli v noci pri rabovaní chladničky, len preto, že vás v práci naštval šéf a vy ste nemohli zaspať?

 Základné otázky:

  • Jete viac, keď ste pod stresom?
  • Jete i vtedy, keď nepociťujete hlad?
  • Jete preto, aby ste sa cítili lepšie po náročnom dni?
  • Odmeňujete sa jedlom za úspechy?

Vedci na Univerzite v Illinois vytvorili dokonca zoznam takzvaných komfortných potravín, po ktorých ľudia siahnu vždy vtedy, keď sa snažia prinavrátiť späť dobrú náladu. Ide o kalorické a samozrejme aj chutné jedlá, ktoré mnohokrát stoja za prírastkom hmotnosti, najmä, ak im holdujete v nočných hodinách a neviete obmedziť ich množstvo. Podľa nich – ak sa cítite unavene alebo osamelo, máte chuť na pizzu alebo šťavnatý kus mäsa. Ak je vám smutno, zaženiete tento pocit zmrzlinou alebo koláčikmi. Ak sa nudíte, otvoríte si balíček slaných lupienkov.


Mohlo by vás zaujímať: Za vaše prejedanie nemôže žalúdok: Hlavným vinníkom je mozog


Emócie vs. hlad

Z času na čas každý z nás siahne po jedle pod vplyvom emócií, nielen tých negatívnych, ale i pozitívnych. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ sa jedlo nestane jedinou stratégiou ako zvládnuť vlastné emócie. Až v 75 percentách stojí emocionálne jedenie za prírastkom našej hmotnosti. V dobe, keď netrpíme nedostatkom potravín len málokedy pociťujeme skutočný hlad. No na opačnej strane – na rôzne emotívne prežívanie sú naše dni bohaté.

Ako rozoznať skutočný hlad od jedenia pod vplyvom emócií?

  • Emocionálny hlad prichádza náhle, zatiaľ čo skutočný hlad sa pomaly stupňuje. Objavuje sa po náročnom dni alebo ako reakcia na silné emotívne zážitky, prevažne z radu tých negatívnych.
  • Emocionálny hlad nie je možné uspokojiť ľubovoľným jedlom. Nesídli totiž v žalúdku, ale v hlave. Budete pociťovať chuť na konkrétne jedlo – jeho vôňu, chuť, štruktúru (napr. zmrzlina, pizza, lupienky). Tento pocit je náročné oklamať iným jedlom. Má tendenciu vrátiť sa, najmä ak u vás nedôjde k zmene nálady.
  • Pri emocionálnom jedení sa nedostaví pocit nasýtenia, iba sa môžu zvýrazniť ďalšie negatívne pocity – pocit viny, sklamania zo seba, frustrácia. Najmä, ak ste zlyhali v snahe chudnúť a zdravo sa stravovať.
  • Emocionálne jedenie môže mať pôvod v detstve. Zvykli vás rodičia odmeňovať za úspechy dobrým jedlom? Ponúkli vám chutné jedlo, keď ste sa cítili zle? V mozgu sa vytvoril návyk “dobré jedlo = lepšia nálada”.

Mohlo by vás zaujímať: Jedenie pri televízore či počítači? Urobte rázne „stop“ a konečne schudnite!


Nájdite iný spôsob ako “nakŕmiť” svoje pocity

Hlava má nad nami kontrolu takmer vo všetkých v oblastiach. Rozpoznať skutočný hlad od “hladnej emócie” nie je jednoduché, pretože namiesto jednoduchého riešenia, by sme mali nájsť spôsob, ako sa vyrovnať s aktuálnou situáciou inak. Ale povedzme si úprimne – kto má energiu na premýšľanie, keď sa cíti unavený alebo vystresovaný? Ako si zlepšiť náladu, keď je mi na figu?

  • Ak sa cítite depresívne alebo osamelo, kontaktujte sa s ľuďmi, pri ktorých sa cítite príjemne a ktorých spoločnosť vás rozveselí.
  • Ak pociťujete opakovanú nervozitu a nespokojnosť, zamerajte svoju pozornosť na fyzické aktivity – šport, prechádzky v prírode, tanec.
  • Ak ste pravidelne unavení, začnite sa k sebe správať “šetrne”. Myslite viac na seba, uberte z tempa a doprajte si činnosti, pri ktorých si oddýchnete a vaša myseľ i telo sa upokojí. Výborne pomáha dlhý spánok, teplý kúpeľ, relaxačná hudba, aromaterapia a svetlo sviečok, čítanie kníh…
  • Ak sa naopak často nudíte a cítite sa nevyužití, nájdite si novú záľubu alebo trávte čo najviac času vonku, hlavne čo najďalej od kuchyne.

Aké skúsenosti s emocionálnym jedením máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame