Pravdivý príbeh: Priateľku musím strážiť, ľudia chcú zneužívať jej dobrotu

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Po dlhšom čase, keď som si konečne našiel prácu, mal som najskôr obavy. Ako sa mi bude robiť v čisto ženskom kolektíve? Ako budem zvládať všetky tie ich nálady, intrigy a ohovárania. Napokon som tu našiel svoju životnú lásku a miesto ohovárania riešim to, aby ostatní nezneužívali jej dobrotu.


S Ankou nás dali sedieť spolu do kancelárie. Najprv ma ako žena nezaujala, bral som ju ako ktorúkoľvek inú kolegyňu. Až s postupom času sme sa jeden druhému otvárali, zdôverovali. Stali sa z nás na pár rokov dobrí priatelia. Anka mala okrem iných pekných vlastností aj čisté srdce. Nikdy nepovedala nie, každému sa snažila pomôcť a ak nemohla, radšej si ukrojila zo svojho pohodlia, ako by nejakú pomoc odmietla.

Ja som sa na to díval aj z opačnej stránky. Veľa ľudí toto jej dobro zneužívalo. Kolegyne jej s radosťou prenechávali svoje nedokončené projekty, veď Anke nevadí byť v robote v piatok aj do ôsmej, aj tak žije sama. Tiež môže ísť čo to vybaviť aj cez obednú pauzu, keďže ako jedna z mála si jedlo nosila a to si predsa môže zohriať hockedy počas dňa.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Manželka nechce syna pustiť za priateľkou, chce ho navždy doma


Kým sme boli len priatelia, Anke som povedal svoj názor, ale to bolo všetko. Nepáčilo sa mi, že sa nechá využívať, no to, ako sa ďalej zachová, som nechával na nej. Keď sme sa dali dokopy, jedno mi to už nebolo. Jednak som po robote chcel tráviť čas s ňou a tiež mi to prišlo nefér. Dostal som sa kvôli tomu s niektorými kolegyňami do konfliktu. Tiež Anka začínala byť z môjho ochranárskeho správania podráždená a malo to vplyv na náš vzťah. Chcel som, aby dala Anka výpoveď a našla si niečo iné. Nesúhlasila. Napokon som odišiel ja s tým, že budem dávať pozor, či ju v práci naďalej nezneužívajú.

Čakával som ju pred robotou presne o piatej, že pôjdeme spolu domov, cez víkendy vypínal jej pracovný telefón. Videl som na nej, že vnútorne s tým bojuje. Na druhej strane bola rada, že má konečne čas aj na iné veci.

Kolegovia ale neboli prví, ktorí Ankinu dobrotu zneužívali. Na ľudí s jej povahou sa totiž vždy niekto prisaje. A u nej sa to začínalo jej rodinou a výchovou. Od malička bola vedená k tomu, že musí pomáhať. Najprv rodičom, svojej mladšej sestre, neskôr svojej sestre už ako dospelej. Na tom by nič nebolo, veď rodina si má pomáhať, ale jej rodičia mali dvojaký meter.

Nákupy? Vláčila ich moja priateľka. Jej sestra síce mala auto, ale nemala čas. Anke toto ako odpoveď stačilo a s taškami sa terigala verejnou dopravou. Upratovať, zavárať, vyzdvihnúť lieky? Všetko to robila Anka, od jej sestry rodičia žiadnu pomoc nečakali. Stačilo, keď sa raz za dva týždne ukázala vo dverách, prehodila s nimi pár slov, pobrala domov nejaké zaváraniny a rodičia boli spokojní.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Anka sa mohla aj pretrhnúť, nikdy nebola pre nich tak dobrá, ako jej sestra. Nečudo, že sa celý život snažila zapáčiť tým, že bola dobrá a nápomocná. Jediný, kto to ocenil a nechcel zneužiť, som bol ja. Lenže tak, ako som urobil poriadky v robote, tak som si povedal, že aj Ankinej sestre vysvetlím, že zneužívať sestru už tak ľahko nebude.

Samozrejme, bolo z toho haló. Anka sa na mňa hnevala, prečo s ňou jednám akoby bola nesvojprávna. Vraj sa za seba dokáže postaviť aj sama. Takto som len upevnil v jej rodičoch to, že jej sestru budú ešte viac ofukovať. Ale kto iný, než partner sa má ozvať, keď vidí, že k jeho polovičke sa nesprávajú pekne. Navyše, keď si to ani sama nepripúšťa. Povedal som to jasne a nahlas. Chcel som, aby si povinnosti voči rodičom sestry delili.

Všetko však ostalo s rodičmi v starých koľajach. Bol som rád, že aspoň v práci sa to zlepšilo. Ak by som nástojil aj na deľbe pomoci so sestrou, viem, že pre Anku by to bolo v konečnom dôsledku trápenie, nie pomoc. Niektorí ľudia sú skrátka takí. Pomáhajú aj za cenu vlastného nepohodlia. Ja tu ale pre Anku vždy budem. A keď uvidím, že je toho na ňu príliš, ozvem sa.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • Titan555 25.09.2018, 17:23

  Titan tu nejde o to ci pomaha alebo nie, v clanku je jasne napisane, ze ju ludia zneuzivaju, ja poznam taktiez milion takych pripadov a vsetci maju jedno spolocne, oni nepomahaju lebo chcu alebo ich to robi stastnych, ale preto lebo pravdepodobne boli tak krepo vychovani a nedokazu rozlisovat co je pomoc potrebna a co je ziadost o pomoc z vypocitavosti a lenivosti a tom je aj tento clanok, 99% takych ludi ked ma samo problem tak sa nenajde nik kto by im pomoc vratil .../btw. hranica je v okolnostiach v akych sa nachadzam ja sam a ten kto potrebuje pomoc, nechce sa mi ti to viac vysvetlovat/

 • Viera 21.09.2018, 12:47

  Rada čítam TITANA444. Štátny ekonomický úradníček z Gemera, ktorý tvrdí, že je na vyššej sociálnej úrovni ako hasič...no nemajte ho rady(i)..:-))))

 • Stano 21.09.2018, 10:11

  Titan ja ale netvrdím že ľudia si nemajú pomáhať, všetci občas potrebujeme pomoc. Ale s ničím sa te nemá preháňať, lebo ako tu už viacerí povedali, ľahko môže dôjsť k zneužívaniu niečej dobroty. A pokiaľ je niekto taký samaritán, že chce zasvätiť život pomoci ľuďom, tak nech, je to šľachetné, ale takí by sa nemali viazať. Lebo niekto bude nespokojný ako teraz pán autor.

 • TITAN444 21.09.2018, 09:01

  Stano - a prečo nie? Kopec žien a mužov to aj robí. A to je predsa dobre.

 • Stano 21.09.2018, 08:14

  Táto žena by mala zmeniť prácu, nastúpiť do policajného zboru a pekne pomáhať a chrániť. By ju to napĺňalo a ešte by dostávala aj zaplatené. No hotové šťastie.

 • TITAN444 21.09.2018, 07:43

  Ľudská sprostosť nemá naozaj hraníc, že áno Titan555, catania 071. Načo sa pletiete do názorov inteligentného človeka ked vy ste asi práve zišli zo stromov ako tie opice a zistili ste že život je nielen v korunách stromov ale aj na zemi. Takže netreba nikomu pomáhať, nechať ho zahynúť v jeho chorobe, problémoch. Určte hranicu medzi ešte pomáhaním a už zneužívaním? Ked to dokážete odvolám že ste opice. Stano ty tiež niekedy zaperlíš ale teba vynechávam.

 • Stano 21.09.2018, 06:30

  catania 071 plne s tebou súhlasím. Ako sa hovorí, keď niekomu pomôžeš s problémom, určite si na teba spomenie, keď bude mať ďalší. Aj ja poznám pár takýchto prípadov, kedy žena ukázala ochotu a spoľahlivosť a už ju využívajú ako sa dá. A pokiaľ je niekto takto chorobne obetavý, tak nech je, ale nech si nezakladá rodinu ani nejde do vzťahu, lebo to pôjde všetko bokom. Veď napokon je to jeden zo zákonov asertivity, vedieť povedať niekomu aj nie a neviem. Ale keď pisateľ je z toho nešťastný, a ju to robí šťastnou, mal by si nájsť inú priateľku. Myslím že som v článku nenašiel že by mali deti. Je čas ísť ďalej

 • catania 071 20.09.2018, 18:07

  TITAN daj sa vysetrit ty,pretoze ak mam niekoho rada a lubim ho,tak ho nenecham napospas rodine,aby na nom orali,pretoze poznam X takychto pripadov a nakoniec nato doplatili ten clovek,ktory najviac pomahal dodine,lebo zacali ho zneuzivat aj ostatni clenovia rodiny a ver je vela pripadov,ked rodicia jedno z deti miluju a druhe len vyuzivaju....

 • mm 20.09.2018, 14:50

  titan444- malokedy suhlasim s tvojim nazorom, teraz vsak si asi trafil do cierneho. Ak je jeho priatelka spokojna, ze pomaha, tak to preco ju robit nestastnou menenim toho. Vsak aj matka Tereza bola uzasny clovek kvoli tomu, ze ini ludia boli pre nu prvoradi. Este stastie, ze ona si nenasla pisatela za priatela. Uz by z nej bola iba Tereza:) Uplne iny priklad by bol, keby z toho bola pisatelova priatelka nestastna, ked obetavo pomahala. Ale nie je. Tak zi a nechaj zit inych spokojnych.

 • Titan555 20.09.2018, 14:47

  Titan444 sklapni a suchaj nohami ked mas trepat primitivne dristy

1 2 >

Pridať komentár