Sprcha ako celoročné osvieženie: Používajte ju správne a užívajte si jej výhody

Sprcha

pixabay.com

Mnohí ľudia nedajú na relaxačné účinky teplého kúpeľa dopustiť. Najmä keď sú po ťažkom dni vyčerpaní a potrebujú sa uvoľniť. Hlavnou nevýhodou kúpeľa však je, že pokožka sa rýchlejšie vysušuje. V bežnej starostlivosti by sme mali dať prednosť sprche, ktorá osvieži celé telo. Zbaví ho nečistôt, prekrví pokožku a odstráni únavu. Musí mať však správnu intenzitu, teplotu i trvanie.

Akú sprchu zvoliť?

Na dennú hygienu je najlepšia vlažná voda. Dokonca aj vtedy, keď sa chcete v lete rýchlo schladiť. Ale pozor na jej teplotu! Ak bude voda príliš studená, budete sa potiť ešte viac. 

Rozhodnutie o rannej alebo večernej sprche je len na vás. Ak sa počas spánku viac potíte, lepšie je sprchovať sa ráno. Navyše vás to výborne naštartuje. Večerná sprcha môže byť vhodnejšia pre suchú pokožku, ktorá má v noci čas na regeneráciu. Alergikom zasa pomôže z tela spláchnuť peľ, prach či zvieraciu srsť.

Výhodné a ekologické riešenie

Sprcha predstavuje pre kožu menšiu záťaž ako kúpeľ a na zmytie nečistôt je postačujúca. Nemala by však trvať dlhšie ako štyri minúty a rozhodne by nemala byť horúca. Inak vám hrozí to, čo pri kúpeli. Koža zmäkne, začne sa narúšať jej prirodzený ochranný plášť a je tak náchylnejšia na prienik infekcie.

Niektorí ľudia sa zvyknú sprchovať každý deň. Na bežnú hygienu však stačí 2- až 3-krát do týždňa. Koža tak neprichádza o dôležité lipidy. V porovnaní s kúpeľom zároveň pri sprchovaní miniete v priemere len polovičnú dávku vody.

Náš tip: Rýchla sprcha sa odporúča aj po každom plávaní. Z tela zmyje mikroorganizmy alebo zvyšky prípravkov používaných na dezinfekciu v bazénoch. Môžete sa tak vyhnúť podráždeniu, kožným ochoreniam a ďalším nepríjemným prekvapeniam.


Mohlo by vás zaujímať: Šetrenie vodou v číslach: Experti radia, ako sa sprchovať aj ako splachovať!


Povzbudzujúca vodná masáž

Pri sprchovaní sa odporúča striedavo zosilňovať a povoľovať prúd vody. Táto vodná masáž stimuluje fungovanie všetkých orgánov a pripravuje organizmus na prípadné klimatické skoky. Tento fakt je dôležitý najmä pre ľudí citlivých na zmeny počasia. Tie sú pre nich rovnako stresujúce ako akékoľvek iné traumatické situácie. Nervy sa môžu novým podmienkam prispôsobiť rýchlejšie, len ich to treba naučiť – opakovane ich vystavovať zmenám teplôt.

Aj pri ťažkostiach s chrbticou

Ak trpíte bolesťami chrbtice, sprcha je ideálne riešenie. V kúpeli sa svalové napätie uvoľňuje a pri vstávaní z vane sa môže dostaviť prudká bolesť v krížoch, ktorá vám zabráni vstať. Ak máte doma len vaňu, sprchujte sa v pokľaku. Pri zdvíhaní sa z vane využívajte silu nôh, aby ste si chránili chrbticu.

Posilnite telo otužovaním

Po osprchovaní a umytí celého tela, pomaly znižujte teplotu vody. Po niekoľkých dňoch si na teplotu sprchy zvyknete a bude vám prinášať potešenie. Potom ju môžete zase trochu znížiť. Chladnejšia sprcha poskytuje organizmu veľa výhod. Výborne pôsobí na rozbúrené nervy, upevňuje ich, zaháňa únavu a odbúrava stres. Zlepšuje prekrvenie, spevňuje pokožku a posilňuje imunitu. Príliš studená sprcha však nie je vhodná pre každého. Vyhnite sa jej pri problémoch so srdcom alebo vysokým krvným tlakom.

Pre zvýšenie účinkov otužovania sa po sprche neutierajte. Namiesto toho si trochu masírujte telo a počkajte, kým samo neuschne. Suché telo môžete utrieť hrubým uterákom. Táto procedúra dráždi nervové zakončenia v koži, posilňuje nervy a podporuje príliv energie.


Mohlo by vás zaujímať: Proti chorobám a pre krajšu pokožku: Zoceľte svoje telo otužovaním!


Striedajte teploty

Skvelým prostriedkom na podporu zdravia je striedavá sprcha, ktorá je základnou metódou otužovania. Ak budete striedať teplú vodu so studenou, absolvujete veľmi účinnú regeneračnú procedúru. Teplá voda cievy rozťahuje, studená, naopak, sťahuje. Striedanie týchto podnetov výrazne podporuje krvný obeh. Zlepšuje odvádzanie metabolických produktov vzniknutých po záťaži aj prívod živín do svalov, väzov a kĺbov.

Začíname ju teplejšou vodou a končíme vždy chladnejšou vodou. Postupujeme od jednej ruky a nohy a potom rovnako pokračujeme druhou stranou tela, aby sme sa vyhli tepelnému šoku. Takáto sprcha organizmus prekrví, uvoľní a spevní pokožku.

Dôležitá je hydratácia

Na základnú očistu postačuje čistá voda, no správne gély a krémy po sprchovaní dodajú pokožke potrebnú výživu. V lete sú vhodné hydratačné sprchové gély, oleje a mydlá, ktoré normalizujú pH pokožky. Vyživia ju prípravky s obsahom glycerínu, pantenolu, urey, ceramidov či vitamínu E. Nemali by ich podceňovať najmä ľudia so suchým typom pokožky a športovci, ktorí sa často sprchujú.

Ak trpíte kožným ochorením, pre ktoré je typická suchá koža, používajte prípravky špeciálne vyvinuté pre pokožku so sklonom k atopii, bez parfumácie, parabénov či vonných látok. Vhodné sú aj pre citlivých ľudí a alergikov.


Aké skúsenosti s jojo efektom máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame